Nowy termin zakończenia budowy EcoGeneratora

18.12.2015 00.00

Komunikat Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów,  Szczecin 18 grudnia 2015

Termin oddania do użytku szczecińskiej spalarni odpadów komunalnych został wydłużony do dnia 10 grudnia 2016 roku. Odpowiedni aneks do kontraktu podpisali wczoraj prezesi Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów i Mostostalu Warszawa.

Według umowy z 18 lipca 2012 roku między Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów a Mostostalem Warszawa spalarnia powinna rozpocząć pracę 20 grudnia 2015 roku.

W toku realizacji projektu Wykonawca napotkał na przeszkody, których przyczyn – jak uznały strony aneksu – nie można było przewidzieć i nie były one zależne od Wykonawcy.

Są to:

  • konieczność przeprojektowania pompowni wody technologicznej (w związku z obniżeniem poziomu wody w Duńczycy);
  • problemy formalno-prawne związane z budową przyłącza elektrycznego dla spalarni;
  • zalanie wykopu pod bunkier odpadów (kwiecień 2014);
  • konieczność przeprojektowania oczyszczalni ścieków.

 

Biorąc powyższe pod uwagę  strony ustaliły, że termin wykonania kontraktu zostanie wydłużony do dnia 10 grudnia 2016 roku.

Jednocześnie zdecydowano o wyłączeniu z robót kontraktowych Mostostalu Warszawa przyłącza elektrycznego wraz z linią przesyłu i stacją transformatorową. ZUO zrealizuje te zadania samodzielnie. W związku z tym wartość kontraktu została pomniejszona o 2,735 mln zł netto.

Strony zobowiązały się do dołożenia najwyższej staranności celem wykonania kontraktu w terminie w szczególności zintensyfikowania robót, zwiększenia potencjału realizacyjnego i wprowadzenia systemu dwuzmianowego na budowie.

Aneks podpisali wczoraj w Warszawie prezes zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie Tomasz Lachowicz oraz prezes zarządu Mostostalu Warszawa Andrzej Goławski.

Wydłużenie terminu projektu do 10 grudnia 2016 nie wpłynie na wysokość unijnej dotacji otrzymanej przez ZUO Szczecin na budowę spalarni. Już w lutym 2015 roku Ministerstwo Środowiska (czyli tzw. Instytucja Pośrednicząca) zgodziło się na wydłużenie realizacji inwestycji do końca 2016 roku.

 

 

Wojciech Jachim

Rzecznik prasowy ZUO Szczecin

Tel. 66 00 21 127, wjachim@zuo.szczecin.pl

 

 

 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.