Budowa EcoGeneratora, 2015 rok w dwie minuty

12.01.2016 00.00

Od początku dokumentujemy postęp prac przy użyciu techniki timelapse (fotografia poklatkowa). Dziś przedstawiamy przebieg budowy w całym 2015 roku.

 

Setki robotników, inżynierów, dziesiątki dźwigów, tysiące narzędzi, elementów konstrukcyjnych, dziesiątki tysięcy stron dokumentów.  Tak wygląda codzienność na placu budowa EcoGeneratora.  Z dnia na dzień z pozornego chaosu  wyłania się precyzyjnie przemyślany i zaprojektowany organizm.

My, to co się działo od stycznia do grudnia 2015, pokazujemy w dwuminutowy filmie.

 

Budowa EcoGeneratora, 2015 rok w dwie minuty

 

W pierwszych kadrach widzimy halę kotłów otoczoną kilkoma pracującymi energicznie dźwigami. W hali kotłów są już zmontowane dwie linie termicznego przekształcania odpadów w energię, są więc dwa ruszty i dwa kotły.

W 18 sekundzie z lewej strony hali kotłów zaczyna się wyłaniać budynek elektryczny. Za nim, czego nie widać, powstaje bunkier odpadów, do którego ciężarówki zrzucać będą odpady. Z bunkra odpady specjalnymi chwytakami będą zrzucane na ruszty. Ze spalonych odpadów uzyskamy energię do podgrzania wody w kotłach, która po przekształceniu się w parę zostanie skierowana na wirniki turbiny.

Ok. 40 sekundy przed halą kotłów pojawiają się betonowe słupy, na których w 50 sekundzie zostanie umieszczona turbina. Energia elektryczna z turbiny poprzez budynek elektryczny będzie eksportowana do sieci zewnętrznej, i dalej do mieszkań i firm.

Z prawej strony hali kotłów rosną elektrofiltry, jeden z głównych elementów instalacji oczyszczania spalin. Cały system oczyszczania spalin wypełni przestrzeń od elektrofiltrów aż do imponującego  45-metrowego komina.

1 minuta 37 sekunda – zmieniamy nieco ujęcie, tak, aby objąć obiektywem inne ważne elementy budowy. Teraz widzimy, że za budynkiem elektrycznym, a obok bunkra, powstaje hala wyładunkowa, do której będą wjeżdżać ciężarówki z odpadami.  Zapachy z hali wyładunkowej, dzięki podciśnieniu, nie będą wydostawać się na zewnątrz.

Obok maszynowni (czyli pomieszczenia turbiny) powstaje węzeł CO, a jeszcze bardziej w prawo – pomieszczenie separacji żużla. Żużel będzie jednym z efektów ubocznych spalania odpadów na rusztach. W pomieszczeniu separacji będzie dzielony na trzy frakcje i stamtąd transportowany taśmiociągiem do magazynu żużla (to ten stosunkowo niski obiekt, który widać skrajnie po prawej stronie kadru).  Po tzw. sezonowaniu żużel będziemy oferować firmom budowlanym jako materiał do budowy dróg.

Budowa trwa. Planowany termin oddania EcoGeneratora do eksploatacji to grudzień 2016.

 

Plan zagospodarowania terenu

 

 

Budowa EcoGeneratora, 2015 rok w pięć minut

 

Budowa EcoGeneratora, ostatni kwartał 2015 roku w trzy minuty

 

Więcej filmów nt budowy EcoGeneratora znajdziecie na naszym kanale You Tube

https://www.youtube.com/channel/UCkNpLv8wX4j9rXbV65dzfBw

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.