EcoGenerator przyłącza się do sieci

30.06.2016 00.00

Dziś rozpoczął się przewiert pod Odrą Zachodnią dla kabla energetycznego, którym EcoGeneratora będzie przesyłał energię do sieci Enei. To fragment 4-kilometrowej linii średniego napięcia 15 kV, która połączy EcoGenerator (na Ostrowie Grabowskim) i GPZ Żelechowa​.

 

 

Budowa całej linii rozpoczęła  się w kwietniu tego roku i trwać będzie do sierpnia. Wykonawcą jest firma FKR Elektroenergetyka, która na zlecenie ZUO opracowywała projekt i przygotowała niezbędną dokumentację.

Wartość kontraktu:  5,95 mln zł.

Rozpoczęta dziś część przyłącza przebiegać będzie pod dnem Odry Zachodniej.  Powstanie przewiert kierowany o długości ok. 1070 metrów i średnicy 71 cm. Maksymalna głębokość to 35 metrów  poniżej lustra wody. Podwójne kable o przekroju 240 mm2 zostaną przeciągnięte dwoma rurami o średnicy 200 mm. Trzecia identyczna rura zostanie przeprowadzona pod Odrą jako rezerwowa.

Pierwszy etap to przewiert o średnicy 8,5 cala (21,59 cm). Potrwa ok. 4 dni. Potem przewiert zostanie poszerzony do 71 cm (kolejne 4-5 dni). Ostatni etap polegać będzie na instalacji rur i kabli (znów 4-5 dni). Harmonogram nie uwzględnia możliwych zatorów (wielkie głazy, innego typu nieprzewidziane przeszkody).

 

Trasa przewiertu

 

Przewiert rozpoczął się na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego a wykonuje go firma Janicki przy użyciu wiertnicy elektrycznej. To jedyna tego typu maszyna w Europie, warta milion euro. Dzięki monstrualnemu momentowi obrotowemu 180 kNm może pchać 100 ton, a ciągnąć 300. Do przewiertu pod Odrą sprowadzono specjalną końcówkę wiertła (pilota) z Holandii, wyposażoną w żyrokompas. Dzięki temu operator wiertnicy będzie mógł precyzyjnie manewrować końcówką wiertła tak, aby omijać przeszkody. Zwłaszcza w początkowym odcinku operacji będzie to istotne, bo teren, przez który pójdzie kabel jest najeżony palami podtrzymującymi podtorze stoczniowej suwnicy.

Cała 4-kilometrowa linia jest kładziona etapami.  Etap na Żelechowie związany był z koniecznością wykonania prac ziemnych w rejonie ulic Ludowa, Stelmacha, Rugiańska.

Przyłącze EcoGeneratora będzie przystosowane do wyprowadzenia energii o maksymalnej mocy 12,5 megawatów.

 

Kalibrowanie pilota, specjalnie sprowadzonego z Holandii

 

Miejsce akcji

 

Warta milion euro wiertnica w całej okazałości

 

Zbiornik z bentonitowym roztworem, dzięki któremu urobek z wiercenia będzie wracał z powrotem

 

Wyżej - płuczki i sita, przez które będzie przepływała "bentonitowa zupa" z urobkiem. Niżej zbiornik na piach, kamienie, wydobyte i wypłukanie podczas wiercenia

 

120 żerdzi wiertniczych o przekroju 8,5 cala i długości 9,5 metra. Wystarczy z zapasem na 1070 metrów przewiertu

 

Jacek Janicki, szef firmy Janicki, która specjalizuje się w przewiertach

 

Jacek Janicki na stanowisku operatora wiertnicy

 

Wiertnica tuż przed pierwszym wwiertem

 

Przy pomocy tej końcówki przewiert pierwotny zostanie poszerzony do średnicy 71 cm

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.