Pierwsze 100 tysięcy EcoGeneratora

13.11.2018 14.50

Ciężarowy MAN ze stutysięczną toną odpadów wjechał na wagę wjazdową dziś o godz. 13.26. Jubileuszowy ładunek pochodzi ze Złotowa.

 

MAN z jubileuszowym ładunkiem na wadze EcoGeneratora. Obok kierowca Krystian Tadych i specjalista ds. dostaw w EcoGeneratorze Marek Sułkowski

 

MAN kierowany przez jego właściciela Krystiana Tadycha przywiózł do EcoGeneratora 21,5 ton odpadów posortowniczych z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Złotowie (Wielkopolskie). Tym samym szczecińska spalarnia od początku swej działalności przyjęła ponad 100 tys. ton odpadów.

– Planowaliśmy w pierwszym roku 120 tys. ton. – mówi Tomasz Lachowicz Prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. – Brakuje 20 tys. Wszystko wskazuje na to, że plan zostanie zrealizowany. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu i odpowiedzialności pracowników naszej spółki, a także współpracujących z nami instytucji. W przyszłym roku zakład osiągnie nominalną wydajność 150 tys. ton.

Odpady do EcoGeneratora przywożą zwykłe śmieciarki, ale też naczepy z ruchomą podłogą (walking floor), wanny i kontenerowce…  Dostawy przyjmowane są w dni robocze, czasami w soboty. Średnia dzienna to 30-40 pojazdów i ok. 500 ton. Rekord padł 7 sierpnia 2018 roku – 945 ton.

EcoGenerator w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami ma status instalacji ponadregionalnej. To oznacza, że może przyjmować odpady zmieszane z całego zachodniopomorskiego, a przetworzone (posortownicze i RDF) także spoza granic województwa.

Odpady ze Szczecina stanowią największą część przetworzonych w EcoGeneratorze.  Dostarczają je Remondis, MPO, Suez i Tompol. Reszta pochodzi ze Stargardu, Myśliborza, Polic, Goleniowa i gmin skupionych w Związku Gmin RXXI. Zakład przyjmuje też odpady przetworzone z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.

Ok. 80 proc. wszystkich odpadów to odpady o kodzie 19 12 12 (posortownicze).

- Rynek odpadów w Polsce przechodzi dynamiczne przeobrażenia – mówi Marek Sułkowski specjalista ds. dostaw w EcoGeneratorze. – Generalnie zmiany idą w stronę uszczelnienia systemu, co wiąże się ze wzrostem cen za przetwarzanie odpadów. O ile w pierwszych miesiącach musieliśmy mocno zabiegać o dostawców, o tyle teraz podaż odpadów jest większa niż nasze możliwości, a to sprawia, że mamy lepszą pozycję do negocjacji cen.

Cena przekształcania termicznego odpadów zmieszanych w EcoGeneratorze (tzw. cena na bramie) na mocy porozumienia ZUO – Gmina Szczecin jest ustalana wspólnie z prezydentem Szczecina i aktualnie wynosi 211 brutto. Cena za przyjęcie odpadów przetworzonych jest negocjowana z dostawcami indywidualnie.

EcoGenerator rozpoczął pracę w grudniu 2017 roku. Spalarnia przetwarza odpady, które nie nadają się do recyklingu. Wcześniej tego typu odpady wywożone były na składowiska. Góry śmieci zagrażały środowisku naturalnemu. Dzięki EcoGeneratorowi Szczecin stał się miastem znacznie bardziej  ekologicznym. Dodatkową korzyścią z funkcjonowania nowoczesnej spalarni jest energia: elektryczna i cieplna.

EcoGenerator od początku swojej działalności wytworzył:

  • 64 tys. MWh energii elektrycznej
  • i 145 tys.. GJ energii cieplnej.

 

Dla porównania: szczecińskie tramwaje zużywają rocznie ok. 27 tys. MWh, a średniej wielkości mieszkanie 15 GJ na ogrzewanie i ciepłą wodę.

 

 

Czysta energia z odpadów

Współfinansowane przez Unię Europejską  zakłady termicznego unieszkodliwiania odpadów są projektowane i budowane zgodnie z zasadą BAT (Best Available Techniques – Najlepsze Dostępne Techniki). Wykorzystana w nich technologia spełnia najwyższe standardy techniczne i ekologiczne.

EcoGenerator wyposażony jest w nowoczesną i wydajną instalację oczyszczania spalin, gwarantującą całkowite bezpieczeństwo środowisku naturalnemu i ludziom.

- Spaliny, które emituje szczecińska spalarnia, spełniają wszystkie normy przewidziane dla tego typu instalacji  – zapewnia Mirosław Tarczyński, dyrektor ds. technicznych ZUO. – W przypadku wielu substancji czy związków nasza emisja jest znacznie niższa niż limity wyznaczone przez Rozporządzenie Ministra Środowiska. Tak jest na przykład z pyłami, tlenkami siarki czy związkami chloru.

 

 

EcoGenerator – nasza planeta, nasza przyszłość

EcoGenerator, Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego znajduje się na Ostrowie Grabowskim. Przetwarza w energię odpady komunalne.  Koszt inwestycji 711 mln zł. Główne źródła finansowania: 279 mln zł - dotacja z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. 327 mln – obligacje Banku Pekao SA. 42 mln zł – środki własne ZUO.  Głównym wykonawcą zakładu jest włoska Termomeccanica Ecologia (TM.E.).

ecogenerator.eu

 

Zapraszamy do zwiedzania EcoGeneratora

Zakład można zwiedzać od 21 marca br. EcoGenerator odwiedziło już 1,8 tys. osób.

Zapisy przyjmujemy pod adresem wizyty@ecogenerator.eu

Wiek zwiedzających: od drugiej klasy szkoły podstawowej wzwyż. Wielkość grup: do 25 osób. Zapraszamy we wtorki, środy i czwartki; godz. 9 i 11. Wizyta trwa ok. 1,5 godziny. EcoGenerator znajduje się w Szczecinie, na Ostrowie Grabowskim, przy ul. Logistycznej 22. Transport we własnym zakresie. Dojazd autobusem linii 76.

 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.