Milion gigadżuli

11.03.2020 08.30

10 marca 2020 roku tuż przed godz.  9 w nastawni EcoGeneratora zebrała się niemal cała zmiana, by  na własne oczy zobaczyć, jak licznik gigadżuli na ekranie monitora przeskakuje z 999 999 GJ na okrągły milion.

 

Pracownicy EcoGeneratora z dziennej zmiany 10 marca:

Mariusz Jurewicz (kierownik zmiany), Aleksander Rożek (operator bloku), Malwina Grabowska (operator IOS), Przemysław Lasek (obchodowy bloku), Wojciech Betiuk (operator bloku), Sebastian Przyjemski (obchodowy bloku), Bogumił Sałamaj (elektryk), Franciszek Machina (elektryk), Damian Tunia (suwnicowy). Brakuje Tomasza Magińskiego (operatora IOS).

 

Gigadżul – to jednostka ciepła. Moc wymienników ciepła EcoGeneratora wynosi przy normalnej pracy dwóch kotłów ok. 28 MW. 1 MWh = 3,6 GJ. Tak więc przez godzinę EcoGenerator wytwarza ok. 100 GJ (28 x 3,6 = 100,8 GJ). W sumie od początku, czyli od grudnia 2017 roku zakład na Ostrowie Grabowskim wytworzył milion GJ ciepła, którego odbiorcą jest Szczecińska Energetyka Cieplna, a potem mieszkańcy miasta (w postacie ogrzewania i ciepłej wody w kranach).

EcoGenerator odpowiada za dostawę ok. 13 proc. ciepła systemowego w Szczecinie.

Turbina EcoGeneratora pracuje w kogeneracji. To oznacza,  że para wykorzystana do obracania wirników turbiny, a  w konsekwencji do wytwarzania energii elektrycznej, dzięki upustom, może być użyta powtórnie do ogrzewania wymienników ciepła, znajdujących się tuż obok turbiny. Woda dostarczana przez SEC do wymienników ma ok. 50 st. C, a na wyjściu – po podgrzaniu przez parę – 85 st. C (przy mrozach, a tym samym większym zapotrzebowaniu na ciepło, na wyjściu jest ponad 100 st. C). Przez godzinę do sieci SEC – i tu znów w zależności od potrzeb – EcoGenerator dostarcza do SEC-u od 300 do nawet 1000 m3 podgrzanej wody.

To nie wszystko. Ponieważ EcoGenerator dysponuje zaawansowaną technologią do uzdatniania i odkamieniania wody, szczecińska spalarnia uzupełnia ubytki wody w sieci SEC, do których dochodzi np. na skutek awarii. Możliwości EcoGeneratora w tym zakresie to 20 m3 uzdatnionej wody na godzinę.

 

 

Kadr z filmiku Milion GJ 

 

Wymienniki ciepła EcoGeneratora

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.