
EcoGenerator po przeglądzie
Czy wyobrażasz sobie, żeby Twój samochód nie odbył corocznego przeglądu technicznego? To było by bardzo… lekkomyślne. Dobrze działająca maszyna to nie tylko bezpieczeństwo i komfort, ale też wizytówka odpowiedzialnego kierowcy. Tak samo jest z EcoGeneratorem! Każdego roku, na początku jesieni przechodzi on planowany przegląd.
Od najmniejszej śrubki po ogromny ruszt
Przed wielkim przeglądem – majowy rekonesans. Pierwsze przygotowania do czasowego wyłączenia instalacji odbywają się już w pierwszej połowie roku. Wówczas określany jest zakres mechaniczny i elektryczny przeglądu oraz zapotrzebowanie na części. Wszystko po to, aby we wrześniu przegląd przebiegł sprawnie, a EcoGenerator jak najszybciej wrócił do pracy.
- Przegląd przechodzi każda śrubka kluczowych urządzeń instalacji ZUO, w skład których wchodzą: kotły energetyczne dwóch linii, turbozespół z przyległymi urządzeniami, instalacja oczyszczania spalin i instalacja oczyszczania ścieków. Są to główne segmenty instalacji termicznego przekształcania odpadów. Dodatkowo przeglądowi podlegają również instalacje pomocnicze: część elektryczna, instalacja przygotowania wody oraz kanał dolotowy – mówi Stanisław Poniatowski, Kierownik Wydziału Majątku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów.
Ile trwa przestój?
W przeciwieństwie do rutynowych przeglądów prowadzonych w warsztatach samochodowych, ta diagnostyka trwa nieco dłużej. Sprawdzanie instalacji i elementów EcoGeneratora zajmuje blisko miesiąc i przebiega w pięciu obszarach. Pierwszy moduł obejmuje instalację kotłową, instalację oczyszczania spali i ścieków. W kolejnym module sprawdzane są wszystkie urządzenia związane z tzw. turbozespołem. Trzy ostatnie elementy to instalacje elektryczne, instalacja przygotowania wody oraz kanał dolotowy wody do instalacji ZUO, który zostaje oczyszczone z zalegających mułów i nieczystości wpływających od strony rzeki Duńczycy.
- W części kotłowej wymieniliśmy: elementy rusztowin z pierwszej strefy pokładów rusztowych, które w wyniku eksploatacji uległy termicznemu uszkodzeniu oraz zużyte elementy układu podawania odpadów na ruszt i odprowadzenia popiołu oraz żużla z kotłów. Wykonaliśmy miejscową naprawę wymurówki, oczyściliśmy powierzchnię ogrzewalną kotłów oraz dokonaliśmy pomiary diagnostyczne stanu technicznego części ciśnieniowej kotłów. Przejrzeliśmy szczegółowo turbinę w zakresie stanu technicznego układu łopatek wirnika, dokonaliśmy demontaż i przegląd zaworu szybkozamykający oraz łożysk turbiny, sprawdziliśmy prawidłowość działania obiektowych czujników pomiarowych, a także zbadaliśmy parametry eksploatacyjne olej smarnego. Określony w harmonogramie zakres prac przeglądowych i remontowych został realizowany w całości, a otrzymane wynik z przeprowadzonej diagnostyki są poprawne, dlatego możemy spokojnie i bez obaw eksploatować instalację termicznego przekształcania odpadów w naszym zakładzie przez kolejny rok – podkreśla Stanisław Poniatowski, Kierownik Wydziału Majątku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów.
Dzięki dokładnemu i sprawnemu przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych prac EcoGenerator jest gotowy do stabilnej pracy przez kolejne miesiące. Coroczny przegląd jest standardową procedurą, z która co roku mierzą się pracownicy EcoGeneratora oraz podobnych urządzeń w kraju i zagranicą.
Kluczowa inwestycja
Sprawny EcoGenerator to niezwykle istotna kwestia zarówno dla Szczecina jak i całego regionu. Dzięki tej inwestycji ograniczamy zakres składowania odpadów oraz dajemy mieszkańcom energię, pochodzącą z odnawialnego źródła energii. Energia wytwarzana w procesie spalania odpadów przyczynia się do ochrony klimatu, a miasto staje się w pewnym stopniu niezależne w zakresie pozyskiwania czystej energii. EcoGenerator wpisuje się w idee nowoczesnego , przyjaznego ludziom i przyrodzie miasta. Jego znaczenie jest ogromne. Inwestycja zapewnia energie elektryczną i cieplną ok. 30 tys. gospodarstw domowych, biodegradowalna frakcja odpadów komunalnych i przemysłowych jest uważana za biomasę, a zatem odnawialne źródło energii. EcoGenerator unieszkodliwia blisko 150 tys. ton odpadów rocznie.