EcoGenerator po przeglądzie

05.11.2020 00.00

Czy wyobrażasz sobie, żeby  Twój samochód nie odbył corocznego przeglądu technicznego? To było by bardzo… lekkomyślne. Dobrze działająca maszyna to nie tylko bezpieczeństwo i komfort, ale też wizytówka odpowiedzialnego kierowcy. Tak samo jest z EcoGeneratorem! Każdego roku,  na początku jesieni przechodzi on planowany przegląd.

 

Od najmniejszej śrubki po ogromny ruszt

Przed wielkim przeglądem – majowy rekonesans. Pierwsze przygotowania do czasowego wyłączenia instalacji  odbywają się już w pierwszej połowie roku. Wówczas określany jest  zakres mechaniczny i elektryczny przeglądu oraz zapotrzebowanie na części. Wszystko po to, aby we wrześniu przegląd przebiegł sprawnie, a EcoGenerator jak najszybciej wrócił do pracy.


- Przegląd przechodzi każda śrubka kluczowych urządzeń instalacji ZUO, w skład których wchodzą: kotły energetyczne dwóch linii, turbozespół z przyległymi urządzeniami, instalacja oczyszczania spalin i instalacja oczyszczania ścieków. Są to główne segmenty instalacji termicznego przekształcania odpadów. Dodatkowo przeglądowi podlegają również instalacje pomocnicze: część elektryczna, instalacja przygotowania wody oraz kanał dolotowy – mówi Stanisław Poniatowski, Kierownik Wydziału Majątku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów.

Ile trwa przestój?

W przeciwieństwie do rutynowych przeglądów prowadzonych w warsztatach samochodowych, ta diagnostyka trwa nieco dłużej. Sprawdzanie instalacji i elementów EcoGeneratora zajmuje blisko miesiąc i przebiega w pięciu obszarach. Pierwszy moduł obejmuje instalację kotłową, instalację oczyszczania spali i ścieków.  W kolejnym module sprawdzane są wszystkie urządzenia związane z tzw. turbozespołem. Trzy ostatnie elementy to instalacje elektryczne, instalacja przygotowania wody oraz kanał dolotowy wody do instalacji ZUO, który zostaje oczyszczone z zalegających mułów i nieczystości wpływających od strony rzeki Duńczycy.

- W części kotłowej wymieniliśmy: elementy rusztowin z pierwszej strefy pokładów rusztowych, które w wyniku eksploatacji uległy termicznemu uszkodzeniu oraz zużyte elementy układu podawania odpadów na ruszt i odprowadzenia popiołu oraz żużla z kotłów. Wykonaliśmy miejscową naprawę wymurówki, oczyściliśmy powierzchnię ogrzewalną kotłów oraz dokonaliśmy pomiary diagnostyczne stanu technicznego części ciśnieniowej kotłów. Przejrzeliśmy szczegółowo turbinę w zakresie stanu technicznego układu łopatek wirnika, dokonaliśmy demontaż i przegląd zaworu szybkozamykający oraz łożysk turbiny, sprawdziliśmy prawidłowość działania obiektowych czujników pomiarowych, a także zbadaliśmy parametry eksploatacyjne olej smarnego. Określony w harmonogramie zakres prac przeglądowych i remontowych został realizowany w całości, a otrzymane wynik z przeprowadzonej diagnostyki są poprawne, dlatego możemy spokojnie i bez obaw eksploatować instalację termicznego przekształcania odpadów w naszym zakładzie przez kolejny rok – podkreśla Stanisław Poniatowski, Kierownik Wydziału Majątku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów.

Dzięki dokładnemu i sprawnemu przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych prac EcoGenerator  jest gotowy do stabilnej pracy przez kolejne miesiące. Coroczny przegląd jest standardową procedurą, z która co roku mierzą się pracownicy EcoGeneratora oraz podobnych urządzeń w kraju i zagranicą.

 

Kluczowa inwestycja

Sprawny EcoGenerator to niezwykle istotna kwestia zarówno dla Szczecina jak i całego regionu. Dzięki tej inwestycji ograniczamy zakres składowania odpadów oraz dajemy mieszkańcom energię, pochodzącą z odnawialnego źródła energii. Energia wytwarzana w procesie spalania odpadów przyczynia się do ochrony klimatu, a miasto staje się w pewnym stopniu niezależne w zakresie pozyskiwania czystej energii. EcoGenerator wpisuje się w idee nowoczesnego , przyjaznego ludziom i przyrodzie miasta. Jego znaczenie jest ogromne. Inwestycja zapewnia energie elektryczną i cieplną ok. 30 tys. gospodarstw domowych, biodegradowalna frakcja odpadów komunalnych i przemysłowych jest uważana za biomasę, a zatem odnawialne źródło energii. EcoGenerator unieszkodliwia blisko 150 tys. ton odpadów rocznie.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.