EcoGenerator wstępnie podsumowuje rok

30.11.2020 00.00

Pomimo trwającej pandemii nie zwolniliśmy obrotów. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów to przykład miejsca, które po prostu nie może zaniechać działań. Bo to właśnie tu trafia średnio 150 tys. ton odpadów rocznie, co pozwala instalacji osiągnąć swoją wydajność. Tyle też wynosi limit wynikający z decyzji środowiskowych.

EcoGenerator istotnym źródłem energii

Niemal każdego dnia do szczecińskiego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów przyjeżdżają ciężarówki, które przywożą nieczystości z całego województwa. Po zważeniu, dostarczone przez nich odpady trafiają do jedno z pięciu bunkrów. Każdy z nich ma pojemność trzech tysięcy ton. W listopadzie robiony jest wstępne podsumowanie. Z niego wynika ile odpadów udało się zutylizować. Przez jedenaście miesięcy 2020 roku  na Ostrów Grabowski dostarczono ponad 137 ton odpadów, a to ponad 20 ton więcej niż jeszcze dwa lata temu, podczas pierwszego rozruchu. Efektem ekologicznej utylizacji jest energia elektryczna i cieplna, które trafiają później do mieszkańców Szczecina. Dzięki instalacji działającej na Ostrowie Grabowskim zapewniony jest prąd i ciepło dla około 30 tys. odbiorców. To  jedyne takie miejsce w regionie, gdzie odpady stają się istotnym źródłem energii.
- EcoGenerator osiąga maksymalną wydajność, co niewątpliwie jest zasługą całego zespołu. To dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, możemy w sposób ekologiczny wytwarzać energię i być przykładem dla innych miast w Polsce – mówi Tomasz Lachowicz, Prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie.

W tym roku, w procesie unieszkodliwianiu odpadów, udało się uzyskać  dwa razy więcej energii cieplnej niż  jeszcze dwa lata temu.

 

Maszyna na pełnych obrotach

Pełnej wydajności nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie w pełni sprawna maszyna. W 2020 roku EcoGenerator przeszedł dwa przeglądy techniczne. Majowy był wstępem do jesiennej diagnostyki i  przygotowaniem do czasowego wyłączenia instalacji. Określany wówczas zakres mechaniczny przeglądu oraz zapotrzebowanie na części, by we wrześniu mógł odbyć się główny przegląd techniczny. Sprawdzanie instalacji i elementów zajęło blisko miesiąc i przebiegało w czterech etapach. Pierwszy moduł objął instalację kotłową, instalację oczyszczania spali i ścieków.  W kolejnym sprawdzone zostały wszystkie urządzenia związane z tzw. turbozespołem.  Dwa ostatnie poświęcone były przyjrzeniu m.in. instalacji elektrycznej oraz kanałowi dolotowemu. Ostatecznie w części kotłowej wymienione zostały elementy rusztowin z pierwszej strefy, które w wyniku eksploatacji uległy popaleniu. Szczegółowo sprawdzono turbinę, zawory, łożyska, czujniki, a także olej. Dzięki dokładnemu i sprawnemu przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych prac EcoGenerator  jest gotowy do stabilnej pracy przez kolejny rok. 

 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.