Rozpoczął się montaż pierwszego rusztu

15.11.2014 00.00

To historyczny moment na budowie EcoGeneratora. Jeszcze w kilku miejscach trwają prace ziemne, a już na terenie hali kotłów firma Remak zaczęła montaż pierwszej linii technologicznej

 

Cezary Świątek (52 l.), Remak Opole, od 30 lat montuje kotły energetyczne w Polsce i całej Europie. Ostatnia budowa – elektrownia w Mannheim, gdzie stawiał kocioł o mocy 1 tys. megawatów

 

Szczecińska spalarnia odpadów komunalnych będzie się składać z dwóch niezależnych linii technologicznych. Każda z nich będzie mogła przekształcać w energię 10 ton odpadów na godzinę. Dzięki temu zakład będzie pracował 24h na dobę nawet wówczas, gdy jedna z linii będzie wymagała remontu czy naprawy.

 

Hala kotłów, prace przy budowie konstrukcji nośnej

 

Ciężarówki będą wjeżdżać do hali rozładunkowej  i zrzucać odpady do żelbetonowego bunkra (o pojemności 3 tys. ton). W bunkrze operator suwnicy za pomocą chwytaka łupinowego będzie mieszał odpady (w celu uśrednienia składu) i podawał do dwóch lejów zasypowych, skąd odpady spadać będą na rusztowe paleniska. 

 

Ruszt z lejem zasypowym i odżużlaczem

 

Dwa ruszty schodkowe posuwistno-zwrotne dla EcoGeneratora wykonała firma Mitsubishi Hitachi Power Europe Service GmbH, jeden z najważniejszych na świecie dostawców technologii i rusztów do spalania odpadów.

 

Specjalny dżwig przenosi jedną z trzech sekcji rusztu na docelowe miejsce w hali kotłów

 

Jedna z sekcji rusztu już prawie na swoim miejscu

 

Ostatnia faza montażu drugiej sekcji rusztu

A to miejsce pod 45-metrowy komin spalarni

 

Obok hali kotłów będzie maszynownia, czyli miejsce, gdzie pracować będą turbina i generator. Nz: prace zbrojarskie na fundamecie maszynowni

 

- Montowanie pierwszego paleniska rozpoczęliśmy 13 listopada  – mówi Cezary Świątek z firmy Remak, która odpowiada za montaż „technologii”. Jest to na razie montaż zgrubny, zainstalujemy na konstrukcji nośnej  trzy sekcje popychaczy i odżużlacz. Kolejnym etapem prac będzie precyzyjne ustawienie elementów rusztu oraz – po zamontowaniu komory paleniskowej - - spasowanie tych dwóch sekcji kotła.

Montaż pierwszej linii zajmie około miesiąca. Niebawem rozpocznie się montowanie drugiej. Potem przyjdzie czas na kotły. Specjalnie do tych prac Remak sprowadził z Poznania mobilny żuraw o dużym udźwigu. Jedna sekcja rusztu waży 17 ton, ale będę też elementy cięższe – walczak (23 tony), podgrzewacze wody (28 ton).

- Zamontowanie walczaka to zwieńczenie prac związanych z budową kotła – wyjaśnia Cezary Świątek. –  Musimy go ustawić z najwyższą precyzją, bo od niego zależą wszystkie parametry kotła.

Próby ciśnieniowe kotłów planowane są na kwiecień i maj. Każdy z dwóch kotłów będzie wytwarzał parę w ilości 34 t/h, o ciśnieniu 40 bar i temperaturze 400°C. Próba ciśnieniowa wodna  ma potwierdzić szczelność i odpowiednią  wytrzymałość kotłów. 

Tymczasem w innych miejscach budowy toczą się prace budowlane i ziemne. Coraz wyżej pną się ściany bunkra odpadów, trwają prace zbrojarskie na terenie maszynowni, na części rozległej dziedziny, gdzie stanie magazyn sezonowania żużlu, wylano betonowy „chudziak” pod właściwy fundament.

 

Jak będzie działał EcoGenerator:

http://ecogenerator.eu/ecogenerator/jak-to-dziala.html

 

Wizualizacja EcoGeneratora

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.