Ludzie wyrzucają rzeczy małe i dość duże

18.03.2015 00.00

W jednej ze spalarń niemieckich w podajniku odpadów utknął fiat 500. Trzeba było zatrzymać spalarnię i go stamtąd wydobyć - rozmowa z Rolandem Kleinem z firmy Mistubishi Hitachi Power Systems Europe Service, który nadzoruje budowę dwóch rusztów dla EcoGeneratora.

 

Roland Klein, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe Service GmbH

 

EcoGenerator: 95 proc. spalarni odpadów komunalnych w Europie ma paleniska rusztowe. Dlaczego projektanci właśnie z tej technologii korzystają najchętniej?

Roland Klein, kierownik budowy, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe Service: - Technologii spalania jest kilka (np. paleniska fluidalne, zgazowanie odpadów - przyp. ECG). Ze względu na różnorodność składu odpadów komunalnych paleniska rusztowe są najbardziej praktyczne. Ludzie wyrzucają rzeczy małe i dość duże, np. materace, meble, samochody (śmiech).

Samochody?

- Tak, w jednej ze spalarń niemieckich w podajniku odpadów utknął fiat 500. Trzeba było zatrzymać pracę spalarni i go stamtąd wydobyć.

Pracownicy firmy Remak, którzy montują ruszty EcoGeneratora, opowiadali mi,  że sprawdza Pan wszystko co do milimetra. Dlaczego tak ważna jest precyzja w tym ogromnym, ważącym 244 tony urządzeniu?

- Proces rozruchu kotła trwa 8-9 godzin. W tym czasie rusztowiny osiągają optymalną temperaturę 500 st. C. Rusztowiny pod wpływem temperatury rozszerzają się o 2 mm. Trzeba je ułożyć z tolerancją na to zjawisko.

Jest wiele odmian rusztów ruchomych z dodatkowo poruszającymi się sekcjami i innymi kombinacjami. Co decydowało o wyborze rusztu dla szczecińskiej spalarni?

- Założona w projekcie kaloryczność odpadów (od 8 do 13 MJ/kg - przyp. ECG). Np. gdyby była wyższa, doszłoby chłodzenie rusztu wodą. W tym wypadku wystarcza chłodzenie powietrzem.

Najistotniejszym warunkiem wydajnej i bezpiecznej dla środowiska pracy instalacji jest pełne zintegrowanie rusztu oraz kotła. Co to oznacza w praktyce?

- Trzeba tak spalać odpady na ruszcie, aby maksymalnie odzyskać tkwiącą w odpadach energię. Ruszt i kocioł odzyskowy muszą być tak ze sobą zintegrowane czyli muszą tak współpracować ze sobą, aby ten proces odzysku energii był jak najbardziej wydajny tzn. aby z odpadów na ruszcie pozostał tylko niepalny żużel a kocioł odebrał jak najwięcej energii, która następnie będzie wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej oraz energii cieplnej.

Jaka jest pozycja firmy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe Service GmbH wśród producentów rusztów do spalania odpadów komunalnych?

-  W samej Europie liczą się trzy-cztery firmy. Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe Service jest według mojej oceny trzecim najważniejszym dostawcą tego typu technologii rusztowych na świecie.  

Dziękuję za rozmowę.

 

Ruszty EcoGeneratora

Prostokąt o powierzchni dwupokojowego mieszkania (44 metrów kwadratowych, 11 x 4 m) – tak wygląda ruszt schodkowy, posuwisto zwrotny, który spalać będzie odpady w EcoGeneratorze.

Składa się z 884 rusztowin, ułożonych w 26 rzędach – na przemian nieruchomych i ruchomych. Ruchome rzędy rusztowin przesuwają się w przód i w tył, dzięki czemu napierające z podajnika odpady mogą przemieszczać się i obracać.

Ruszt EcoGeneratora 

Przesuwaniu się odpadów pomaga też grawitacja, ruszt pochylony jest pod kątem 8 stopni.

Tempo spalania odpadów: 10 ton na godzinę - 7 500 h/rok.

Optymalna temperatura pracy: 500 st. C, max. 600 st. C. System chłodzenia powietrzem przeciwdziała przegrzaniu rusztu.

EcoGenerator będzie miał dwie linie spalania, czyli dwa ruszty, dwa kotły i dwa systemy oczyszczania spalin oraz jedną wspólną dla obu linii oczyszczalnię ścieków technologicznych, dzięki czemu spalarnia będzie pracować non-stop, nawet wtedy kiedy jedna z linii zostanie wyłączona np. z powodu remontu.

 

Zobacz, jak pracuje ruszt schodkowy posuwisto-zwrotny

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.