Bydgoszcz pierwsza na mecie

27.11.2015 00.00

Zakończyła się budowa pierwszej nowoczesnej  spalarni w Polsce. Uroczyste przecięcie wstęgi w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy odbyło się w czwartek, 27 listopada 2015 roku.

 

Wnętrze  ZTUO w Bydgoszczy. Więcej zdjęć niżej w galerii

 

Spalarnia będzie unieszkodliwiać  rocznie 180 tys. ton odpadów, które zamiast  rozkładać się na składowiskach i emitować szkodliwy dla atmosfery metan, zostaną przetworzone w energię.

Roczna produkcja ZTUO Bydgoszcz to:

  • 54 tys. MWh energii elektrycznej
  • 778 tys. GJ energii cieplnej.

Tyle potrzeba, by zapewnić ciepłą wodę, ogrzewanie i prąd dla kilkudziesięciu tysięcy osób.

Zakładem zarządza MKUO ProNatura sp. z o.o., której właścicielem jest miasto Bydgoszcz.

Oprócz spalarni powstała też kompostowania i sortowania.

Wartość całego projektu: 523 mln zł brutto. Dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności 255 mln zł.

Budowa ZTPO rozpoczęła się 30 września 2013 i trwała dokładnie 787 dni. W dwa lata powstał nowoczesny, przyjazny dla środowiska zakład.

W uroczystości zakończenia budowy uczestniczyło blisko 150 gości, a wśród nich m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

Padło wiele ciepłych słów na temat projektu, jego pomysłodawców i wykonawców.

Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura podziękował włoskim firmom: Astaldi oraz Termomeccanica Ecologia, które – jak powiedział - w sposób profesjonalny poprowadziły cały proces budowy. - To najnowocześniejsza instalacja w Europie, bezpieczna dla ludzi i przyjazna dla środowiska – dodał prezes.

Aldo Sammartano, prezes Termomeccanica Ecologia zrewanżował się stwierdzeniem, że  jego firma zrealizowała projekty już w ponad 20 krajach świata, ale jeszcze nigdzie nie spotkała się z tak dobrą współpracą.

Nie kryjąc dumy i zadowolenia Rafał Bruski prezydent Bydgoszczy, stwierdził, że jest to największa inwestycja w mieście.

Pani wojewoda Ewa Mes nazwała Bydgoszcz liderem gospodarki odpadami w Polsce, a wicemarszałek Ostrowski powiedział, że dzięki spalarni Bydgoszcz i Toruń weszły na nowym poziom cywilizacyjny.

O wypełnianiu powinności cywilizacyjnych mówił też prezydent Torunia Michał Zalewski.

Spalarnia będzie unieszkodliwiać odpady z Bydgoszczy i Torunia, a także z kilkunastu gmin ościennych.

Rząd i Unia Europejska wspierają budowę spalarń odpadów komunalnych w Polsce. Oprócz Bydgoszczy unijne dofinansowanie na ten cel (w sumie 1,5 mld zł) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2017 – 2013 otrzymały Białystok, Konin, Poznań, Kraków i Szczecin. Sześć nowych spalarń rozpocznie pracę w latach 2015 - 2016. Będą one mogły obsłużyć przeszło 3 mln osób i przetworzyć rocznie ponad milion ton odpadów.  

Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego buduje miejska spółka Zakład Unieszkodliwiania Odpadów (ZUO). Nasza spalarnia będzie rocznie przetwarzać w energię 150 tys. ton śmieci ze Szczecina i gmin sąsiednich.

 

 

 

 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.