EcoGenerator szuka nowego wykonawcy. Czas i pieniądze zabezpieczone

03.10.2016 00.00

Jest szansa, że w październiku poznamy nowego wykonawcę EcoGeneratora, a na budowę wrócą robotnicy i inżynierowie.

 

Prezes ZUO Tomasz Lachowicz

 

Poprzedni główny wykonawca Mostostal Warszawa 14 czerwca 2016 roku odstąpił od umowy z ZUO. Przyczyny odstąpienia Zakład Unieszkodliwiania Odpadów odrzucił jako niezasadne. ZUO będzie dochodzić odszkodowania od Mostostalu Warszawa za szkody wynikające z zerwania kontraktu. Jego wysokość zostanie ustalona po uruchomieniu zakładu.

O tym, jaka jest przyszłość największej obecnie szczecińskiej inwestycji, mówi Prezes ZUO Tomasz Lachowicz.

Mostostal Warszawa zszedł  z budowy pół roku przed planowanym zakończeniem inwestycji.  Minęły  trzy miesiące. Czy projekt wychodzi na prostą?

Tomasz Lachowicz, Prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów: - Przez te trzy miesiące zrobiliśmy dużo, aby kryzys zażegnać.  Ale dopiero podpisanie umowy z nowym głównym wykonawcą i uruchomienie zakładu będzie oznaczało happy end. Doświadczenia z Mostostalem Warszawa skłaniają mnie do ostrożności w deklaracjach.

Co udało się przez ten czas zrobić?

- Zabezpieczyliśmy finansowanie inwestycji. W sprawę zaangażował się bezpośrednio prezydent Piotr Krzystek. Razem podróżowaliśmy do Warszawy. Przekonaliśmy naszych partnerów, że źródłem problemów na budowie nie jesteśmy my sami, i że nadal, jako spółka zasługujemy na zaufanie. Uzyskaliśmy zgodę polskiego rządu (konkretnie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Środowiska) na zakończenie projektu  w przyszłym roku. A to oznacza, że unijna dotacja nie jest zagrożona, pod warunkiem, że uruchomimy zakład przed końcem 2017 roku.  Z tych samych powodów Bank Pekao SA zgodził się na aneksowanie umowy kredytowej. To wszystko wymagało z naszej strony szybkich, skutecznych działań i rzeczowej argumentacji. Chciałbym przy tej okazji podziękować moim pracownikom za zaangażowanie, niektórzy musieli rezygnować z weekendów i urlopów, by przygotować niezbędne dokumenty na czas.

Na jakiem etapie jest procedura wyłonienia nowego wykonawcy?

- Ostatecznie zdecydowaliśmy się na negocjacje bez ogłoszenia, co pozwoli  na szybsze niż w przypadku klasycznego przetargu  rozpoczęcie prac na budowie. Założenie jest  takie, że wznowimy roboty przed zimą. Istnieje ryzyko dekapitalizacji już zamontowanych urządzeń, gdyby stały one bez ruchu i opieki aż do wiosny. Zanim jednak rozpoczęliśmy negocjacje z potencjalnymi wykonawcami, musieliśmy przygotować nowy Plan Funkcjonalno Użytkowy (PFU), Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia i wzór umowy.  Proces wyboru nowego wykonawcy chcemy zakończyć w październiku. 

Czy w nowym PFU są jakieś istotne zmiany w stosunku do pierwotnego?

- Rejterada Mostostalu otworzyła nam drogę do korekty pewnych założeń.  Mając na uwadze jak najszybsze uruchomienie instalacji, wymagania decyzji środowiskowej i doświadczenia już działających spalarń w Polsce, wyłączyliśmy z kontraktu segment zestalania odpadów poprocesowych. 

Odpady te po zestaleniu w bloczki miałby być składowane na składowiskach innych niż niebezpieczne.  Co zamiast?

- Doświadczenia z innych spalarń pokazują, że segment zestalania odpadów nie jest rozwiązaniem technologicznie doskonałym. Przez rok od uruchomienia zakładu będziemy monitorować ten temat.  W tym czasie – zgodnie z decyzją środowiskową – odpady poprocesowe będziemy przekazywać do utylizacji wyspecjalizowanej firmie, która je w bezpieczny dla środowiska sposób zagospodaruje.

19 września Zakład Unieszkodliwiania Odpadów przejął plac budowy. To oznacza, że zakończyła się inwentaryzacja.

- Tak, Inżynier Kontraktu zinwentaryzował i wycenił budowę. Ale wycena jest niekompletna, bo Mostostal Warszawa odmówił przekazania dokumentacji jakościowej na temat wykonanych prac i dostaw, które nie zostały prze nas odebrane. Mamy dostać te dokumenty do 30 października 2016 roku.

Po zejściu Mostostalu z budowy część podwykonawców została bez zapłaconych faktur. Co z nimi?

- Chcemy jak najszybciej rozliczyć się z podwykonawcami, co do których jesteśmy solidarnie odpowiedzialni z wykonawcą i których prace czy dostawy zostały wykonane (dostarczone), ale nie odebrane.  Mamy na to zabezpieczone środki.  Wypłatę rozpoczniemy po otrzymaniu dokumentacji jakościowej od Mostostalu Warszawa.

Dziękuję za rozmowę.

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.