„Dzwonię do Państwa w nietypowej sprawie”, czyli co chcemy palić w EcoGeneratorze?

12.08.2021 02.00

EcoGenerator przyjmuje 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Śmieci produkowane przez mieszkańców Szczecina i regionu zostają w bezpieczny i ekologiczny sposób unieszkodliwione. To jedyny tego typu zakład w województwie, który wpisuje się w ideę nowoczesnego, przyjaznego ludziom i przyrodzie miasta. Główną rolą EcoGeneratora jest rozwiązanie problemu gromadzonych śmieci, które nie nadają się do recyklingu, a składowanie ich też nie jest dobrym rozwiązaniem. Zalegające w dużej masie odpady emitują gazy cieplarnianie oraz są zagrożeniem dla gleby i wody. 

Uruchomiony pod koniec 2017 roku EcoGenerator przynosi mieszkańcom niebagatelne korzyści. Dzięki nowej technologii udaje się zapewnić energię cieplną i elektryczną ok. 30 tys. gospodarstw domowych. Miejsce to nie działa jednak jak typowy punkt zbiórki. Nie funkcjonuje na podobnych zasadach jak np. szczecińskie ekoporty, czyli mieszkańcy nie mogą indywidualnie dostarczać tu zalegających odpadów. Tym zajmują się wyspecjalizowane firmy, które spełniają normy oraz mają podpisaną umowę z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów. Tylko za ich pośrednictwem odpowiednie nieczystości mogą trafić do spalarni. Niecodzienne przesyłki lub prośby się jednak zdarzały.  

 

 Pierścionek, tajemnicza paczka i marihuana

Zdarza się że do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów dzwonią mieszkańcy z bardzo nietypową prośbą. Jedną z nich była historia pierścionka z brylantem, który nieopatrznie znalazła się w śmietniku. Właścicielka tropiąc zgubę dowiedziała się, że tzw. odpady zmieszane trafiają właśnie do EcoGeratora. Odnalezienie pierścionka z brylantem w hałdzie śmieci to jednak nie lada wyzwanie, a właśnie o to prosiła mieszkanka. – Zapewne właścicielka myślała, że odpady przechodzą przez sortownie i ktoś mógł zauważyć ten cenny przedmiot. Niestety, przyjeżdzające śmieci trafiają prosto do bunkra. Proszę sobie wyobrazić, że wygląda on jak jeden, gigantyczny śmietnik na odpady zmieszane wszystkich mieszkańców Szczecina. Odnalezienie tam pierścionka to jak szukanie igły w stogu siana. To zadanie było by nawet o wiele trudniejsze – mówi Małgorzata Miszczuk, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie.  Do rzadkości nie należą też pytania o utylizację martwych zwierząt oraz te związane np. z branżą gastronomiczną.  – Były pytania np. o spalenie rozmrożonych lodów. Dodam, że chodziło o zawartość całego busa transportującego produkty. Dzwoniła też Pani z pytaniem, czy może nam dostarczyć olej po smażeniu pączków. To jednak też nie powinno trafić do EcoGenratora. Niestety, takich olejów też nie przyjmujemy, choć świeże pączki to już… bardzo chętnie - dodaje Małgorzata Miszczuk, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie - Pytano także o unieszkodliwienie przejętej przez służby nielegalnej marihuany i innych zabronionych substancji, ale tu względy formalno-prawne nie mogły zostać spełnione. Dzwoniono też np. z uzdrowisk z zapytaniem o utylizację borowiny, czy z firm budujących tory z prośbą o unieszkodliwienie starych podkładów kolejowych. Do rzadkości nie należą też stare komputery.  Bardzo cieszy nas to, że mieszkańcy szukają miejsc do utylizacji nietypowych odpadów. To znaczy, że świadomość  ekologiczna staje się coraz większa. To na pewno dobry znak, że mieszkańcom zależy, aby pozbyć się problemu w sposób bezpieczny dla środowiska. My często nie jesteśmy po prostu odpowiednim adresatem, ale zawsze staramy się pokierować w odpowiednie miejsce – dodaje. Anegdotką zakładu była tez tajemnicza paczka nadana z Łodzi. Adresat przesłał w niej stare gazety i opakowania po żywności oraz napisany odręcznie list, aby mu nie odsyłać, bo adres zwrotny jest nieprawdziwy. Paczka nie została przyjęta na recepcji zakładu i wróciła do firmy kurierskiej.

 

Trzy kody EcoGeneratora

Do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów trafiają głównie odpady  tzw. zmieszane, czyli z „czarnego pojemnika”, ale nie tylko. W praktyce przyjmowane są trzy rodzaje nieczystości, które oznaczone są specjalnymi kodami: 19 12 10 , 19 12 12  oraz 20 03 01 . Ten ciąg liczb w praktyce oznacza paliwo alternatywne, inne odpady pochodzące z  mechanicznego przesiewania zmieszanych odpadów oraz niesegregowane odpady komunalne.  Oznacza to również, że dostawcą nieczystości do EcoGenratora mogą być tylko przedsiębiorstwa, które są aktywnym podmiotem na rynku obrotu odpadów. Dodatkowo firmy te muszą posiadać specjalne pozwolenia na zbieranie i transport odpadów oraz umowę z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów na odbiór nieczystości.  

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.