„Dokręcanie śruby” - czyli coroczny przegląd EcoGeneratora za nami

30.08.2021 00.00

Ani stojąc przed budynkiem ani też z lotu ptaka nie widać, jak ogromną instalacją jest EcoGenerator. Dopiero wejście do wewnątrz robi wrażenie… równie ogromne. To setki części, tony śrub i kilometry kabli, które połączone w jedną całość tworzą spójny organizm. Natomiast jego prawidłowe funkcjonowanie zapewnić może tylko profilaktyka i cykliczne badania diagnostyczne… jak to już
w organizmach bywa. Takim testem dla EcoGeneratora jest coroczny remont, który właśnie dobiegł końca. Już podczas „wiosennego sprawdzianu” cała instalacja została wyłączona, a do wewnątrz wkroczyli fachowcy. Ich zadaniem był przegląd, a także oszacowanie zakresu mechanicznego
i elektrycznego planowanych prac oraz określenie, które części powinny zostać wymienione. Wszystko to miało na celu przygotowanie się do przerwy remontowej.

- Najważniejsze dla całego zakładu jest utrzymanie pełnej sprawności wszystkich urządzeń. Każdy element instalacji ma określony swój resurs (tj. okres zdolności użytkowej), określa on czas po jakim konieczny jest przegląd, serwis czy wymiana. Dlatego przed przystąpieniem do właściwego remontu należy precyzyjnie określić zakres robót i starannie je rozplanować na cały czas wyłączenia instalacji - mówi Marcin Gałek, Specjalista ds. elektrycznych i AKPiA w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów.
Do kluczowych urządzeń całej instalacji Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów należą m.in. kotły energetyczne dwóch linii, turbozespół z przyległymi urządzeniami, dwie instalacje oczyszczania spalin i instalacja oczyszczania ścieków. Poza nimi sprawdzone zostały też instalacje pomocnicze, tj. część elektryczna, instalacja przygotowania wody oraz kanał dolotowy i zrzutowy wody chłodzącej oraz technologicznej. Cały proces trwał blisko miesiąc i był podzielony na pięć modułów. Pierwszy z nich zazwyczaj obejmuje instalację kotłową, drugi instalacje oczyszczania spalin i ścieków. W kolejnym etapie sprawdzane są wszystkie urządzenia związane z tzw. turbozespołem. Dwa ostatnie elementy to wszystkie instalacje elektryczne i AKPiA oraz instalacja przygotowania wody wraz z kanałem dolotowym i zrzutowym. - Zawsze powstaje harmonogram postoju w którym określone są ramy czasowe na wykonanie danego zadania. Jego przestrzeganie jest codziennie kontrolowane przez specjalistów z wydziału utrzymania majątku podczas narad z firmami realizującymi remont i ich podwykonawcami – mówi Marcin Gałek, Specjalista ds. elektrycznych i AKPiA w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów. Ta z pozoru standardowa procedura jest jednocześnie dużą operacją logistyczną. Przy sprawdzaniu instalacji blisko stu fachowców z różnych firm zewnętrznych, specjalizujących się m.in. w konserwacji i naprawach. Specjaliści dokładnie sprawdzają każdy element konstrukcji, dzięki temu EcoGenerator jest zabezpieczony przed ewentualnymi awariami i może bez zakłóceń pracować przez najbliższe miesiące, aż do ponownej kontroli. - Niezwykle istotne zgranie czasowe wszystkich planowanych czynności względem siebie, tak aby ekipy remontowe nie przeszkadzały sobie w pracy. A także aby okres remontu, a co za tym wyłączenia instalacji nie był zbyt długi - mówi Marcin Gałek, Specjalista ds. elektrycznych i AKPiA w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów.

EcoGenerator to niezwykle istotna inwestycja zarówno dla Szczecina jak i całego regionu. Dzięki niej ograniczamy zakres składowania odpadów oraz dajemy mieszkańcom energię pochodzącą z odnawialnego źródła energii. Jest ona wytwarzana w procesie bezpiecznego spalania odpadów, przez co przyczynia się do ochrony klimatu oraz częściowo uniezależnia miasto w zakresie pozyskiwania czystej energii. System ten wpisuje się w idee nowoczesnego, przyjaznego ludziom i przyrodzie miasta. Jego znaczenie jest ogromne, ponieważ instalacja zapewnia energie elektryczną i cieplną ok. 30 tys. gospodarstw domowych. Biodegradowalna frakcja odpadów komunalnych i przemysłowych jest uważana za biomasę, a zatem odnawialne źródło energii. EcoGenerator unieszkodliwia blisko 150 tys. ton odpadów rocznie.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.