Pierwszy transport odpadów do EcoGeneratora

06.11.2017 00.00

6 listopada rano rozpoczęła się operacja zapełniania bunkra odpadów w EcoGeneratorze. Cztery ciężarówki przywiozły ze Słajsina k. Nowogardu ponad 90 ton odpadów posortowniczych.

 

Pierwsza ciężarówka z odpadami dla EcoGeneratora.

 

To kolejna faza rozruchu zakładu, który ma zostać oddana do pełnej eksploatacji z końcem tego roku.

O świcie na teren EcoGeneratora przyjechały cztery duże ciężarówki o ładowności ponad 20 ton każda. Historyczny transport odpadów przyjęli wagowi Tadeusz Czapracki i Anna Piskor.

Odpady przyjechały do Szczecina z Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie k. Nowogardu. Mieści się tam sortownia odpadów należąca do Celowego Związku Gmin R XXI, do którego należy obecnie 27 gmin, m.in. Świnoujście, Nowogard, Gryfice i Kamień Pomorski.

Do czwartku codziennie ze Słajsina przyjeżdżać będzie kilkanaście ciężarówek. Celem operacji jest wypełnienie bunkra do poziomu ok. tysiąca ton.

Transport drugiego tysiąca ton odbędzie się od 16 listopada.

W drugiej połowie listopada planowane jest pierwsze palenie odpadów na rusztach.

Zakład jest wyposażony w dwie linie spalania odpadów komunalnych o wydajności 10 ton na godzinę każda. Ruszty EcoGeneratora są przystosowane do palenia odpadów o kaloryczności od 8 do 12 tys. kJ/kg.

 

 

EcoGenerator – nasza planeta, nasza przyszłość

EcoGenerator, Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego znajduje się na Ostrowie Grabowskim. Będzie przetwarzać w energię 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie zapewniając prąd i ciepło dla ok. 30 tys. mieszkań.  Koszt inwestycji 711 mln zł. Najważniejsze źródła finansowania: 279 mln zł - dotacja z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. 327 mln – obligacje Banku Pekao SA. 42 mln zł – środki własne ZUO.  Głównym wykonawcą zakładu jest włoska Termomeccanica Ecologia (TM.E.). Termin oddania zakładu do użytku: koniec 2017 roku.

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.