Spalarnie w Europie

10.07.2013 17.10

Obecnie w Europie funkcjonuje ponad 470 spalarń odpadów komunalnych. Najwięcej we Francji – 129. Niemcy mają ich 72, znani z ekologicznego stylu życia Szwedzi – 28. Dlaczego w Polsce jest tylko jedna?

 

Mówimy „spalarnie”, a w istocie chodzi o elektrociepłownie zasilane nie węglem czy olejem opałowym, a śmieciami. W Szwajcarii 70% śmieci jest przetwarzanych na energię w 30 spalarniach, w Polsce – niecały procent – w jednej. Skąd tak duże różnice?

Głównym problemem – wbrew temu, co mogłoby się wydawać - nie są lęki o ochronę środowiska. Budowane przy unijnym wsparciu zakłady termicznego unieszkodliwiania odpadów muszą spełniać zasadę BAT – Best Available Technology, co oznacza, że wykorzystana w nich technologia gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne.

 

Technologia w służbie ekologii

Barierą dla budowy spalarń są przede wszystkim pieniądze. Instalacje te są drogie ze względu na zaawansowane technologie, reżimy ekologiczne, jakość materiałów. Dlatego liderami w tej dziedzinie są najbardziej rozwinięte gospodarczo kraje na świecie takie jak Szwajcaria, Szwecja, Stany Zjednoczone czy Japonia. Polska dzięki wsparciu Unii Europejskiej po latach zaniedbań zaczyna nadrabiać zaległości. To, że spalarnie są kosztowne, nie oznacza, że są nieopłacalne. Ich społeczny i ekonomiczny sens jest oczywisty; ograniczając rozrost wysypisk śmieci chronimy środowisko naturalne. W dodatku zamiast śmieci otrzymujemy czystą energię (cieplną i elektryczną).

 

Dzisiaj najwięcej spalarń jest w Japonii - ponad 22 tysiące, są to w odróżnieniu od spalarń budowanych w Europie, czy Stanach Zjednoczonych obiekty małe o lokalnym znaczeniu. W krajach Unii Europejskiej czynnych jest ok. 450 spalarń (z reguły obsługują one duże aglomeracje miejskie lub mają charakter regionalny). We Francji działa 129 dużych zakładów termicznej utylizacji odpadów. W Niemczech 72, w małej Szwajcarii 30. Polska ma tylko jedną, niedużą spalarnię w Warszawie (przed wojną były trzy, ostatnia z nich została zamknięta w latach 50-tych).  

 

 

Największy procent spalanych odpadów (po wspomnianej już Szwajcarii) przypada na Norwegię - 57%.  Kolejne miejsca zajmują Dania 54%  i Szwecja 51%. Polska  z jedną działającą w Warszawie spalarnią wyprzedza jedynie Rumunię, Bułgarię, Cypr i Grecję, gdzie tego typu instalacji nie ma wcale.

 

Większość funkcjonujących spalarń (ponad 90%) wykorzystuje technikę rusztową. To technologia sprawdzona, dająca wysokie wskaźniki stopy zwrotu, tańsza od technologii fluidowych, plazmowych i wykorzystujących efekt pirolizy.

Spalarnie zlokalizowane są zarówno na obrzeżach miast, jak i w centrach. Bardzo często są to ciekawe i niepowtarzalne pod względem architektonicznym obiekty.

 

PRZYKŁADY:

 

Spalarnia ISSY LES MOULINEAUX

Lokalizacja: Paryż (Francja)

Rok wybudowania: 2008

Wydajność: 460 tys. Mg/rok

Koszt inwestycji: 580 mln EURO

Odzysk energii: 50 MWe oraz upust ciepłowniczy
 


(źródło: Martin Argyroglo, http://www.archiref.com/en/node/3102#.UdKidvnjfNs)

 

Spalarnia Pfaffenau

Lokalizacja: Wiedeń (Austria)

Rok wybudowania: 2008 

Wydajność: 250 tys. Mg/rok

Koszt inwestycji: 180 mln EURO

Odzysk energii: 15 MWe

 


 (źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:GuentherZ_2010-06-19_0007_Wien11_MVA_Pfaffenau.jpg)

 

Spittelau

Lokalizacja: Wiedeń (Austria)

Rok wybudowania: 1971

Wydajność: 249 tys. Mg/rok

 

 (źródło: http://linistezilnica.wordpress.com/2011/10/06/your-window-right-your-tree-duty/)

 

EVZA

Lokalizacja: Stassfurt (Niemcy)

Rok wybudowania: 2008

Wydajność: 380 tys. Mg/rok

Koszt inwestycji: 150 mln EURO

 

(źródło: http://www.blohm-eilf.de/en/node/157)

 

KARA/NOVEREN

Lokalizacja: Rosklide (Dania)

Rok wybudowania: 2013

Wydajność: 250-360 tys. Mg/rok

Koszt inwestycji: 175 mln EURO

Zasilanie w energię 60 tys. gospodarstw domowych

 

 

(źródło: http://sww.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=27321&npg=29)

 

MKW Rothensee

Lokalizacja: Makdeburg (Niemcy)

Rok wybudowania: 2005

Wydajność: 630 tys. Mg/rok

Koszt inwestycji: 250 mln EURO

Zasilanie w energię 44 tys. gospodarstw domowych

 

(źródło: http://www.panoramio.com/photo/43487315)

 

SPALARNIA  PRZYSZŁOŚCI

Kopenhaga

Spalarnia odpadów, która będzie produkowała ciepło dla mieszkańców, a po jej dachu szusować będą narciarze. Spalarnia będzie emitować do atmosfery jedynie parę wodną oraz dwutlenek węgla. Z dachu spalarni w Kopenhadze będzie zakręcać wzdłuż elewacji stok narciarski prowadzący do samej podstawy budynku. Stok będzie czynny przez cały rok, a wszystko za sprawą granulatu z recyklingu, po którym będą szusować narciarze. Zamiast wyciągu na dach spalarni (jednocześnie początek trasy zjazdowej znajdujący się na wysokości 100 metrów) będzie prowadziła winda, której przeszklony szyb będzie prowadził wzdłuż komina spalarni. Z windy będzie można obserwować pracę wewnątrz zakładu.

Spalarnia odpadów komunalnych Amagerforbraending ma ruszyć w 2016 roku.

 

 

 

 (źródło: http://www.e-architect.co.uk/copenhagen/waste_to_energy_plant.htm)

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.