Mamy już 100 tysięcy

03.09.2019 00.00

Zdjęcie EcoGeneratora z elewatora Ewa wykonał Grzegorz Bera. Dziękujemy!

 

Znacznie szybciej niż rok temu, bo już w sierpniu, EcoGenerator przyjął 100-tysięczną tonę odpadów. Instalacja w 2019 roku powinna osiągnąć nominalną wydajność 150 tys. ton.

W pierwszym rozruchowym roku EcoGenerator unieszkodliwił 114 tys., a ciężarówka ze 100 tysięczną toną pojawiła się na terenie zakładu 13 listopada. W tym roku setka "pękła" już 19 sierpnia. Odpady ze Szczecina stanowią ok. połowy przetworzonych w EcoGeneratorze.  Reszta pochodzi ze Stargardu, Myśliborza, Polic, Goleniowa, Związku Gmin RXXI. Zakład przyjmuje też odpady z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.

Ok. 85 proc. stanowią odpady o kodzie 19 12 12 (posortownicze), reszta to tzw. „dwudziestki”, czyli odpady zmieszane.

EcoGenerator chroni środowisko naturalne, ponieważ unieszkodliwia nie nadające się do recyklingu odpady komunalne, które w przeszłości trafiały na składowiska. Zakład jest ważnym źródłem energii elektrycznej i cieplnej w skali całego Szczecina.

Spaliny powstałe podczas spalania odpadów podgrzewają dwa kotły wodno-parowe. Powstała w kotłach para kierowana jest do turbiny kogeneracyjnej.

W tym roku EcoGenerator (dane do końca sierpnia) wytworzył 412 tys. GJ ciepła i 57 tys. MWh energii elektrycznej. Dla porównania: w całym 2018 roku było to odpowiednio: 190 tys. GJ i 70 tys. MWh.

Właścicielem i operatorem EcoGeneratora jest miejska spółka Zakład Unieszkodliwiania Odpadów.

Instalacja rozpoczęła pracę w grudniu 2017 roku.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.