Namawiamy. Naśladujcie nas, oddawajcie krew

06.07.2022 08.35

W Szczecinie jest 8385 Honorowych Dawców regularnie oddających krew lub jej składniki. Wśród nich nasi pracownicy. Ten cenny lek jakim jest krew, pobierany w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie zabezpiecza pacjentów w całym województwie. Latem jest szczególnie potrzebny. 

 

Codziennie do siedziby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie do oddania krwi lub jej składników zgłasza się około 100 dawców. Najwięcej Honorowych Dawców przychodzi w czwartki oraz w środy.

 

- Zapotrzebowanie na krew i jej składniki ze strony podmiotów leczniczych utrzymuje się na stałym poziomie, jednak w okresie wakacyjnym, ze względu na okres urlopowy naszych Dawców, maleją stany magazynowe koncentratu krwinek czerwonych – zauważa Agnieszka Kuchcicka, kierownik Działu Dawców i Pobierania Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. - Ze względu na atrakcyjnie turystycznie położone w naszym województwie miejscowości, ilość turystów, która przyjeżdża w celach wypoczynku, przemieszczanie się z różnych rejonów Polski, stwarza ryzyko wypadków, urazów, pilnych zabiegów operacyjnych, a w konsekwencji transfuzji.

 

Jeśli zatem o tym myślałeś i nigdy nie miałeś czasu, to teraz jest on najlepszy na to, by zostać Honorowym Dawcą Krwi.

 

Aleksander Rożek, operator bloku w EcoGeneratorze oddaje krew i jej składniki odkąd skończył 18 lat.

 

- Zaczęło się prozaicznie. Koledzy wpadli na pomysł, że to dobry sposób, by mieć wolny dzień od zajęć – mówi pan Aleksander. - Niestety po około roku musiałem przerwać systematyczne oddawanie krwi, przyjmowałem bardzo silne antybiotyki i to mnie zupełnie wykluczało. Kiedy ponownie zostałem dawcą, byłem już bardziej świadomy tego, że krew ratuje życie a sam fakt zgłoszenia do RCKiK pozwala mi na regularną kontrolę stanu zdrowia. Dzień wolny to był bonus.

 

- Nie robię tego dla czekolady - mówi żartobliwie Aleksander Rożek. - Oddaję krew, bo wiem, że ona ratuje życie. 

 

 

Pan Aleksander odwiedza punkt poboru krwi co dwa miesiące. W przyszłym roku powinien otrzymać odznakę i zostać Zasłużonym Honorowym Dawcą krwi III Stopnia. Takich pracowników jak on jest w EcoGeneratorze więcej.

 

Kto może zostać dawcą? Kandydat na dawcę krwi musi mieć od 18 do 65 lat. Jego stan zdrowia musi być na tyle dobry, by oddanie krwi nie spowodowało pogorszenia. Jego krew powinna też być bezpieczna dla zdrowia biorców. Jak się to sprawdza? Kandydat na dawcę po zgłoszeniu i rejestracji przechodzi niezbędne badania. Wykonuje się je pod kątem zakażenia krętkiem kiły, wirusem HIV (odpowiedzialnym za AIDS), wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) lub C (HCV). Jeśli jednak zakażenie nastąpiło niedawno, testy mogą być ujemne. W związku z tym jeśli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/łaś się na niebezpieczeństwo – nie oddawaj krwi. Ryzyko zakażeń stwarzają wcześniej lub aktualnie stosowane narkotyki w postaci zastrzyków, kontakty seksualne z osobami stosującymi narkotyki w postaci zastrzyków, kontakty seksualne z wieloma partnerami/partnerkami, kontakty seksualne z partnerem/partnerką, których zna Pan/Pani od niedawna, kontakty seksualne w celu zarobkowym, kontakty seksualne z osobami potencjalnie zarażonymi wirusem zapalenia wątroby typu B lub C albo wirusem HIV lub z osobami, u których testy w kierunku HIV (AIDS), krętka kiły lub wirusów zapalenia wątroby typu B lub C (żółtaczki zakaźnej B lub C)  wypadły dodatnio.

 

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do oddania krwi są ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego, choroby metaboliczne i choroby układu endokrynologicznego, zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, HBV, HCV, kiła, ….), zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku, zarażenia chorobami zakaźnymi, używanie środków psychoaktywnych, choroby krwi, łuszczyca, cukrzyca, nowotwory złośliwe, brak właściwego dostępu do żył obwodowych. Istnieje jeszcze czasowa niezdolność do oddania krwi, która występuje np. po dużym zabiegu operacyjnym, endoskopii, tatuażu, przekłuciu uszu i innej części ciała. Zabiegi te uniemożliwiają oddawanie krwi przez 6 miesięcy od momentu ich wykonania. Więcej przypadków czasowej niezdolności znajdziemy na www.krwiodawstwo.szczecin.pl

 

Jak się przygotować do oddania krwi? Przed oddaniem krwi lub jej składników należy zejść lekki posiłek (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu), wypić  dużo soków owocowych lub wody, unikać nadmiernego fizycznego wysiłku, zabrać  dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport.

 

Krew jest pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku  od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Jednorazowo od osoby ważącej co najmniej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ± 45 ml  krwi pełnej, która zawiera krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Krew pełną pobiera się z pojedynczego wkłucia do żyły Dawcy, do jednorazowych, jałowych pojemników. Oddanie 450 ml krwi trwa ok. 5-10 minut.

 

Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Zgodnie z Rozporządzeniem w czasie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego przysługują 2 dni wolne, w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym.  Krwiodawcy przysługuje także zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi a także posiłek regeneracyjny. To 9 czekolad.

 

Honorowy dawca może też liczyć na refundację leków, korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, ulgę podatkową czy bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

 

Więcej szczegółów na www.krwiodawstwo.szczecin.pl

 

O tym co dzieje się w EcoGeneratorze piszemy też na naszym Facebooku i Instagramie. Zapraszamy do śledzenia! 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.