Pionierski przewiert pod Odrą Zachodnią
Zakończyło się przeciąganie kabli średniego napięcia 15 kV, które połączą EcoGenerator i GPZ Żelechowa. Pod Odrą Zachodnią powstał najdłuższy przewiert wielorurowy w Polsce.
Ostrów Grabowski, miejsce gdzie rozpoczęto akcje przeciągania (a właściwie przepychania) kabli
Widok w stronę Odry i dalej terenów stoczniowych
Do tej pory najdłuższy polski przewiert wielorurowy (w Policach) mierzył 700 metrów. Szczeciński liczy 1082 metry. Przechodzi pod Odrą Zachodnią, w najniższym punkcie 35 metrów pod lustrem wody. Jego początek znajduje się na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego (niedaleko suwnicy), a koniec na Ostrowie Grabowskim (obok parkingu przy działkach). Przewiert i przeciąganie kabli zajęło w 22 dni, czyli dłużej niż planowano, ze względu na zalegające pod Odrą na głębokości poniżej 26 metrów kamienie granitowe i soczewki żwirowe (skupiska żwiru uniemożliwiające pracę wiertnicy).
Przewiert pilotowy wykonano przy pomocy sprowadzonej z Holandii głowicy żyrokompasowej. To urządzenie pozwalające operatorowi na nadzwyczajną precyzję, niezbędną ze względu na konieczność wyminięcia pali, na których posadowiono fundamenty suwnicy stoczniowej.
W przewiercie docelowym o średnicy 71 cm zostały umieszczone trzy rury Ø 200 mm. Dwie wykorzystano do przeciągnięcia kabli (po trzy w każdej), trzecia rura jest rezerwowa.
Pionierski przewiert wykonała firma Janicki przy użyciu wiertnicy elektrycznej.
Do przeciągnięcia kabli wykorzystano po raz pierwszy w Polsce szwajcarską technologię Watucab ®. Specjalna głowica, do której mocuje się kabel, jest pchana przez pompowaną do rury wodę w tempie 10 metrów na minutę. Ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy na świecie zostały przeciągnięte trzy kable jednocześnie.
Linia kablowa SN 2x15kV jest elementem budowy infrastruktury energetycznej pomiędzy istniejącym GPZ Żelechowa a EcoGeneratorem. Dzięki niej szczecińska spalarnia odpadów komunalnych będzie mogła wyprowadzać i pobierać energię do/z sieci Enei.
Cała 4-kilometrowa linia kładziona była etapami. Etap na Żelechowie związany był z koniecznością wykonania prac ziemnych w rejonie ulic Ludowa, Stelmacha, Rugiańska.
Przyłącze EcoGeneratora będzie przystosowane do wyprowadzenia energii o maksymalnej mocy 12,5 megawatów.
Budowa linii rozpoczęła się w kwietniu tego roku. Jej głównym wykonawcą jest szczecińska firma FKR Elektroenergetyka, która na zlecenie ZUO opracowywała projekt i niezbędną dokumentację. – Przed nami jeszcze połączenie kabli, próby napięciowe i dokumentacja odbiorowa – mówi Filip Kosowski z FKR Elektroenergetyka. – Przekazanie przyłącza inwestorowi planujemy na drugą połowę sierpnia.
Wartość kontraktu: 5,95 mln zł.
Za chwilę głowica z kablami dotrze do końca swojej podróży
I oto ona