Spalarnie w Europie

10.07.2013 17.10

Spalarnia Spittelau we Wiedniu jest atrakcją turystyczną. To kolorowy budynek, który wygląda jak muzeum sztuki nowoczesnej. Jego projektantem jest znany austriacki architekt i artysta Friedensreich Hundertwasser

 

 

Obecnie w Europie funkcjonuje ponad 470 spalarń odpadów komunalnych. Najwięcej we Francji – 129. Niemcy mają ich 72, znani z ekologicznego stylu życia Szwedzi – 28. 

 

Polityka energetyczna  UE ma zapewnić obywatelom i przedsiębiorstwom dostęp do energii „bezpiecznej, niedrogiej i przyjaznej dla środowiska". Ma także uodpornić Europę na zakłócenia dostaw gazu z Rosji.  Działania zmierzające do osiągnięcia tych celów obejmują łagodzenie popytu na energię (wspieranie energooszczędności), dywersyfikację źródeł energii, wzmacnianie udziału energii odnawialnej w koszyku dostaw.

Spalarnie odpadów komunalnych odgrywają ważną rolę we wszystkich tych tematach. Odpady w części biodegradowalnej mają status odnawialnego źródła energii. Szacuje się, że w europejskich spalaniach udział frakcji biodegradowalnej wynosi ok. 50 proc.

Spalarnie zmniejszają zależność gospodarki europejskiej od paliw kopalnych i wpisują się popularną w zachodnioeuropejskich krajach koncepcją inteligentnych miast (smart city *). W niektórych miastach Europy zapewniają już  50 proc. lub więcej lokalnego ciepła. Tak jest np. w Malmö, gdzie 60 proc. ciepła pochodzi ze spalarni odpadów komunalnych.

Zakład AVR Rozenburg w Rotterdamie dostarcza parę do przemysłu i ogrzewa  sieć ciepłowniczą miasta. W ten sposób pomaga Rotterdamowi zredukować emisję CO2 o 200 000 ton rocznie.

W Lucernie (Szwajcaria) nowo otwarty zakład zaspokaja potrzeby 38 tys. gospodarstw domowych rocznie i dostarcza ciepła do pobliskiej papierni. Bliskość obu obiektów umożliwia efektywność energetyczną na poziomie 70 proc.  Papiernia zmniejszyła koszty ogrzewania i oszczędza  40 milionów litrów oleju rocznie.

Świat bez opadów

Celem wdrażanej przez UE gospodarki cyrkulacyjnej (czyli bezodpadowej) jest zrównoważony rozwój, ochrona środowiska, ograniczenie wydobycia paliw kopalnych.  Drogą do wyeliminowania składowania odpadów jest recykling i odzysk energetyczny.  Składowanie odpadów oznacza utratę potencjału surowcowego, energetycznego, emisję metanu oraz potencjalne zagrożenie dla wód gruntowych.

Spalarnie ograniczają składowanie i pomagają  uczynić Europę mniej zależną od importu paliw kopalnych, a przez to przyczyniają się do bezpieczeństwa energetycznego, co jest  głównym celem polityki energetycznej UE.

Wszystkie europejskie spalarnie odpadów, a jest ich ok. 500, unieszkodliwiają 90 mln ton odpadów rocznie, dostarczając energię elektryczną 18 milionom odbiorców i ciepło 15 milionom.  W zależności od zastąpionego paliwa - gazu, ropy naftowej, węgla kamiennego lub węgla brunatnego – daje to oszczędność od 10 do 49 milionów ton paliw kopalnych emitujących 24-49 milionów ton CO2 .

Elektrociepłownie zasilane odpadami wytwarzają niezawodną, w dużej części odnawialną energię. Zdecentralizowane zakłady przyczyniające się do stabilności sieci i bezpieczeństwa dostaw. Oferują energię, która pod postacią ciepła, energii elektrycznej albo pary może być dostarczana do domów i przemysłu. W krajach zachodnich stosunek między miejskim a komercyjnym (przemysłowym) wykorzystaniem energii z odpadów wynosi  50/50.

 

Gospodarka odpadami komunalnymi w roku 2018 w krajach UE + Szwajcaria, Norwegia i Islandia. Czerwony – składowanie. Pomarańczowy – spalanie z odzyskiem energii. Zielony – recykling i kompostowanie. Szary – brak danych. Źródło: CEWEP

 

PRZYKŁADY:

 

Spalarnia ISSY LES MOULINEAUX

Lokalizacja: Paryż (Francja)

Rok wybudowania: 2008

Wydajność: 460 tys. Mg/rok

Koszt inwestycji: 580 mln EURO

Odzysk energii: 50 MWe oraz upust ciepłowniczy
 


(źródło: Martin Argyroglo, http://www.archiref.com/en/node/3102#.UdKidvnjfNs)

 

Spalarnia Pfaffenau

Lokalizacja: Wiedeń (Austria)

Rok wybudowania: 2008 

Wydajność: 250 tys. Mg/rok

Koszt inwestycji: 180 mln EURO

Odzysk energii: 15 MWe

 


 (źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:GuentherZ_2010-06-19_0007_Wien11_MVA_Pfaffenau.jpg)

 

Spittelau

Lokalizacja: Wiedeń (Austria)

Rok wybudowania: 1971

Wydajność: 249 tys. Mg/rok

 

 (źródło: http://linistezilnica.wordpress.com/2011/10/06/your-window-right-your-tree-duty/)

 

EVZA

Lokalizacja: Stassfurt (Niemcy)

Rok wybudowania: 2008

Wydajność: 380 tys. Mg/rok

Koszt inwestycji: 150 mln EURO

 

(źródło: http://www.blohm-eilf.de/en/node/157)

 

KARA/NOVEREN

Lokalizacja: Rosklide (Dania)

Rok wybudowania: 2013

Wydajność: 250-360 tys. Mg/rok

Koszt inwestycji: 175 mln EURO

Zasilanie w energię 60 tys. gospodarstw domowych

 

 

(źródło: http://sww.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=27321&npg=29)

 

MKW Rothensee

Lokalizacja: Makdeburg (Niemcy)

Rok wybudowania: 2005

Wydajność: 630 tys. Mg/rok

Koszt inwestycji: 250 mln EURO

Zasilanie w energię 44 tys. gospodarstw domowych

 

(źródło: http://www.panoramio.com/photo/43487315)

 

 

Kopenhaga

CopenHill, zwana też Amager Bakke, to spalarnia odpadów komunalnych otwarta w 2019 roku w Kopenhadze. Przetwarza 440 000 ton odpadów rocznie i zaopatruje w energię 150 tys. mieszkań. Na jej dachu utworzono stok narciarski o długości 400 metrów, który i biegnie od szczytu 90-metrowego budynku do jego podstawy. Kopenhaga do roku 2025 chce stać się pierwszym na świecie miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.

 

 

 

 (źródło: http://www.e-architect.co.uk/copenhagen/waste_to_energy_plant.htm)

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.