Jak z odpadów powstaje energia
EcoGenerator to elektrociepłownia, w której paliwem, zamiast tradycyjnego w Polsce węgla kamiennego są bezużyteczne, nie nadające się do segregacji odpady komunalne.
Zakład jest wyposażony w dwie linie spalania odpadów komunalnych, każda o wydajności 10 ton na godzinę. Proces przekształcania odpadów w energię przebiega w następujący sposób:
Główny budynek procesowy
System podciśnienia w hali wyładunkowej i w bunkrze uniemożliwia emisję nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz.
Wszystkie samochody z odpadami są ważone dwukrotnie (przy wjeździe i wyjeździe), celem dokładnego określenia ilości wwożonych odpadów.
Obróbka termiczna na ruszcie. Obie linie spalania odpadów są wyposażone w ruszt mechaniczny schodkowy posuwisto-zwrotny z chłodzeniem powietrznym. Wrzucone do leja zasypowego odpady spadają na ruszt, gdzie są poddawane obróbce termicznej. Ruszt z napędem mechanicznym jest przystosowany do spalania odpadów o wartości opałowej w przedziale 8 -13 MJ/kg, średnio - 10,5 MJ/kg. Zasysane z hali wyładunkowej i bunkra powietrze jest tłoczone do komory spalania.
Komora spalania została wyposażona w zasilane olejem opałowym palniki wspomagające (po dwa dla każdej linii). Są one potrzebne w czasie rozruchu kotłów, a także pozwalają utrzymać temperaturę spalin na poziomie 850 °C w przypadku mniejszej kaloryczności odpadów. Temperatura i czas przebywania spalin w komorze (minimum dwie sekundy) są istotnym elementem tzw. pierwotnych metod ograniczenia emisji dioksan i furanów, które ulegają rozkładowi w temperaturach ok. 700 °C i wyższych. Parametry spalin, m.in.: stężenia O2, temperatura i ciśnienie – są stale monitorowane.
Zamiana energii spalin w energię cieplną i elektryczną.
Spaliny powstałe podczas spalania odpadów na ruszcie podgrzewają kocioł wodno-parowy. Wytworzona w kotle para o ciśnieniu min. 40 bar i temperaturze 400 stopni C. napędza wirniki turbiny sprzężonej z generatorem energii elektrycznej. Odbiorcą energii elektrycznej jest Enea. Para z upustu turbiny wykorzystywana jest do produkcji energii cieplnejdla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej (SEC).
Ideowy schmet działania EcoGeneratora
Oczyszczalnie spalin. Spaliny, zanim po ogrzaniu kotła opuszczą zakład, przechodzą przez szereg zespołów procesowych, w których są pozbawiane szkodliwych substancji gazowych i pyłów w stopniu gwarantującym całkowite bezpieczeństwo środowisku naturalnemu i ludziom.
Główne części segmentu oczyszczania spalin:
-
Redukcja emisji tlenków azotu metodą selektywnej niekatalitycznej redukcji SNCR wykorzystującą jako środek redukcyjny 25% roztwór wody amoniakalnej. Reduktor ten jest rozpylany w komorze spalania.
-
Elektrofiltr – do separacji pyłów i popiołów.
-
Absorbcja wodna związków fluoru i chloru.
-
Absorbcja dwutlenku siarki w roztworze wodorotlenku sodu.
-
Adsorpcja na węglu aktywnym substancji organicznych, dioksyn, furanów, metali ciężkich i rtęci.
W rezultacie działania systemu spaliny zEcoGeneratora spełniają limity emisji substancji szkodliwych zawarte w rozporządzeniu ministerstwa środowiska z 22 kwietnia 2011 oraz w unijnej dyrektywie 2000/76/WE.
Emisja spalin jest kontrolowana przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Żużel i popiół. Tzw. frakcje niepalne, czyli popiół rusztowy i żużel z rusztu są kierowane do systemu mokrego odżużlania. Schłodzony żużel transportowany jest taśmociągiem do pomieszczenia wstępnego przetwarzania (usuwania metali, przesiewania) a następnie do sezonowania pod wiatą. Żużel może być wykorzystany do produkcji kruszyw stosowanych przy budowie dróg.
Pozostałości procesowe. Popioły lotne z poszczególnych sekcji kotła, pyły z elektrofiltra, zużyty węgiel aktywny oraz szlamy z układu oczyszczania ścieków zgodnie z decyzją środowiskową – są przekazywane do przetworzenia (czyli odzysku albo unieszkodliwienia) wyspecjalizowanym firmom.
Oczyszczanie ścieków. EcoGenerator jest wyposażony w oczyszczalnię ścieków technologicznych, które powstają w procesie oczyszczania spalin. Oczyszczone ścieki są odprowadzane do Duńczycy.
Jak działa EcoGenerator
Ciężarówki, które przyjeżdżają do EcoGeneratora z odpadami, najpierw są ważone.Jak działa EcoGenerator
Potem kierują się do hali wyładunkowej z pięcioma bramami, do której wjeżdżają tyłem.Jak działa EcoGenerator
Żelbetowy bunkier ma pojemność ok. 3 tys. ton. To ilość wystarczająca na 6 dni pracy instalacji.Jak działa EcoGenerator
W bunkrze operator suwnicy za pomocą chwytaka łupinowego miesza odpady (w celu uśrednienia składu) i podaje do dwóch lejów zasypowych palenisk rusztowych.System podciśnienia w hali wyładunkowej i w bunkrze uniemożliwia emisję nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz.
Jak działa EcoGenerator
Wrzucone do leja zasypowego odpady spadają na ruszt, gdzie są poddawane obróbce termicznej. Na zdjęciu ruszt jeszcze w trakcie budowy. Obie linie spalania odpadów są wyposażone w ruszt mechaniczny schodkowy posuwisto-zwrotny z chłodzeniem powietrznym.Jak działa EcoGenerator
A tak wygląda ruszt z zewnątrz. Ruszt z napędem mechanicznym jest przystosowany do spalania odpadów o wartości opałowej w przedziale 8 -13 MJ/kg, średnio - 10,5 MJ/kg. Zasysane z hali wyładunkowej i bunkra powietrze jest tłoczone do komory spalania.Jak działa EcoGenerator
Komora spalania została wyposażona w zasilane olejem opałowym palniki wspomagające (po dwa dla każdej linii). Są one potrzebne w czasie rozruchu kotłów, a także pozwalają utrzymać temperaturę spalin na poziomie 850 °C w przypadku mniejszej kaloryczności odpadów. Temperatura i czas przebywania spalin w komorze (minimum dwie sekundy) są istotnym elementem tzw. pierwotnych metod ograniczenia emisji dioksan i furanów, które ulegają rozkładowi w temperaturach ok. 700 °C i wyższych. Parametry spalin, m.in.: stężenia O2, temperatura i ciśnienie – są stale monitorowane.Jak działa EcoGenerator
Spaliny powstałe podczas spalania odpadów na ruszcie podgrzewają kocioł wodno-parowy.Jak działa EcoGenerator
Wytworzona w kotle para o ciśnieniu min. 40 bar i temperaturze 400 stopni C. podąża rurami do turbiny.Jak działa EcoGenerator
Przegrzana para napędza wirniki turbiny sprzężonej z generatorem energii elektrycznej. Odbiorcą energii elektrycznej jest Enea. Para z upustu turbiny wykorzystywana jest do produkcji energii cieplnej dla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej (SEC).Jak działa EcoGenerator
Spaliny, zanim po ogrzaniu kotła opuszczą zakład, przechodzą przez szereg zespołów procesowych, w których są pozbawiane szkodliwych substancji gazowych i pyłów w stopniu gwarantującym całkowite bezpieczeństwo środowisku naturalnemu i ludziom.Jak działa EcoGenerator
Szczecińska spalarnia jako jedyna w Polsce ma wysoce skuteczny mokry system oczyszczania spalin. Na zdjęciu płuczki do absorbcji wodnej związków fluoru i chloru oraz dwutlenku siarki w roztworze wodorotlenku sodu.Jak działa EcoGenerator
W rezultacie działania systemu oczyszczania spaliny z EcoGeneratora spełniają z nadwyżką limity emisji substancji szkodliwych zawarte w rozporządzeniu ministerstwa środowiska z 22 kwietnia 2012 oraz w unijnej dyrektywie 2000/76/WE.Jak działa EcoGenerator
Tzw. frakcje niepalne, czyli popiół rusztowy i żużel z rusztu są kierowane do systemu mokrego odżużlania. Schłodzony żużel transportowany jest taśmociągiem do pomieszczenia wstępnego przetwarzania (usuwania metali, przesiewania) a następnie do sezonowania pod wiatą. Żużel może być wykorzystany do produkcji kruszyw stosowanych przy budowie dróg.Popioły lotne z poszczególnych sekcji kotła, pyły z elektrofiltra, zużyty węgiel aktywny oraz szlamy z układu oczyszczania ścieków zgodnie z decyzją środowiskową – są przekazywane do przetworzenia (czyli odzysku albo unieszkodliwienia) wyspecjalizowanym firmom.