Bezpieczna energia z odpadów

29.08.2016 00.00

Dzięki spalarniom odpadów komunalnych Europa oszczędza rocznie od 9 do 48 mln ton paliw kopalnych (liczba zależy od rodzaju i kaloryczności przeliczanego paliwa kopalnego). 

 

Spalarnie odpadów komunalnych są uzupełnieniem gospodarki odpadami opartej na selekcji i recyklingu. Unieszkodliwiają śmieci, które nie mogą być wykorzystane w inny sposób. Paliwem dla spalarń są tzw. odpady zmieszane, a więc resztki jedzenia, brudne opakowania, zwiędłe kwiaty, papier zabrudzony olejem lub smarem, pieluchy, plastry, bandaże, trociny z kuwet, tkaniny, kosmetyki itd., itp. Słowem wszystko to, czego nie da się poddać recyklingowi w zgodzie z ekonomią i środowiskiem.

Alternatywą dla spalania bezużytecznych odpadów jest ich składowanie. Jednak składowiska odpadów, oprócz tego, że zajmują przestrzeń, zanieczyszczają i szpecą krajobraz, emitują metan, który jest  silnym gazem cieplarnianym (25 razy silniejszym niż CO2).

Spalarnie mają też znaczenie dla naszej higieny. Eliminują z recyklingu surowcowego odpady zanieczyszczone wirusami i bakteriami. Z drugiej strony proces spalania pozwala oczyścić i wyodrębnić metale ze zmieszanych odpadów, które dzięki temu mogą zostać poddane recyklingowi.

Technologie używane we współczesnych spalarniach zapewniają wysokie standardy ochrony środowiska. Szczeciński zakład będzie wyposażony w system oczyszczania spalin, z dużym zapasem spełniający unijne i polskie wymagania dotyczące bezpieczeństwa ekologicznego.

Wspófinansowane przez UE zakłady termicznego unieszkodliwiania odpadów są tworzone zgodnie z zasadą BAT (Best Available Techniques – Najlepsze Dostępne Techniki). Ich bezpieczne i właściwe działanie jest poparte wieloletnim doświadczeniem.

Dodatkową korzyścią wynikającą z pracy spalarni odpadów jest energia.

 

Czy wiesz, że dzięki energii pozyskanej z 10 kg odpadów możesz:

  • Brać codziennie prysznic przez tydzień (po 5 minut każdy)
  • Trzy miesiące zasilać swój  laptop (3 godziny dziennie) 
  • Co najmniej osiem godzin ogrzewać swój dom.

 

Spalarnie odpadów ograniczają zużycie paliw kopalnych wykorzystywanych przez elektrownie konwencjonalne. W skali całej Europy zmniejszają uzależnienie krajów wspólnoty od importu paliw kopalnych z Rosji.

 

 

 

W 2014 roku europejskie spalarnie (a jest ich ok. 450) z 88 milionów ton odpadów wyprodukowały 38 mld kWh energii elektrycznej i 88 mld kWh ciepła. Tyle by wystarczyło, by ogrzać i zaopatrzyć w prąd przez cały rok Szwecję, Litwę i Łotwę. Aby wyprodukować taką samą ilość energii w tradycyjny sposób, trzeba by zużyć od 9 do 48 mln ton paliw kopalnych (w zależności, czy przeliczamy wydajność energetyczną odpadów na gaz, ropę, węgiel kamienny czy brunatny). A to z kolei oznaczałoby emisję do atmosfery 24 - 48 mln ton CO2.

 

Źródło: www.cewep.eu

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.