Bezpieczna energia z odpadów
Dzięki spalarniom odpadów komunalnych Europa oszczędza rocznie od 9 do 48 mln ton paliw kopalnych (liczba zależy od rodzaju i kaloryczności przeliczanego paliwa kopalnego).
Spalarnie odpadów komunalnych są uzupełnieniem gospodarki odpadami opartej na selekcji i recyklingu. Unieszkodliwiają śmieci, które nie mogą być wykorzystane w inny sposób. Paliwem dla spalarń są tzw. odpady zmieszane, a więc resztki jedzenia, brudne opakowania, zwiędłe kwiaty, papier zabrudzony olejem lub smarem, pieluchy, plastry, bandaże, trociny z kuwet, tkaniny, kosmetyki itd., itp. Słowem wszystko to, czego nie da się poddać recyklingowi w zgodzie z ekonomią i środowiskiem.
Alternatywą dla spalania bezużytecznych odpadów jest ich składowanie. Jednak składowiska odpadów, oprócz tego, że zajmują przestrzeń, zanieczyszczają i szpecą krajobraz, emitują metan, który jest silnym gazem cieplarnianym (25 razy silniejszym niż CO2).
Spalarnie mają też znaczenie dla naszej higieny. Eliminują z recyklingu surowcowego odpady zanieczyszczone wirusami i bakteriami. Z drugiej strony proces spalania pozwala oczyścić i wyodrębnić metale ze zmieszanych odpadów, które dzięki temu mogą zostać poddane recyklingowi.
Technologie używane we współczesnych spalarniach zapewniają wysokie standardy ochrony środowiska. Szczeciński zakład będzie wyposażony w system oczyszczania spalin, z dużym zapasem spełniający unijne i polskie wymagania dotyczące bezpieczeństwa ekologicznego.
Wspófinansowane przez UE zakłady termicznego unieszkodliwiania odpadów są tworzone zgodnie z zasadą BAT (Best Available Techniques – Najlepsze Dostępne Techniki). Ich bezpieczne i właściwe działanie jest poparte wieloletnim doświadczeniem.
Dodatkową korzyścią wynikającą z pracy spalarni odpadów jest energia.
Czy wiesz, że dzięki energii pozyskanej z 10 kg odpadów możesz:
- Brać codziennie prysznic przez tydzień (po 5 minut każdy)
- Trzy miesiące zasilać swój laptop (3 godziny dziennie)
- Co najmniej osiem godzin ogrzewać swój dom.
Spalarnie odpadów ograniczają zużycie paliw kopalnych wykorzystywanych przez elektrownie konwencjonalne. W skali całej Europy zmniejszają uzależnienie krajów wspólnoty od importu paliw kopalnych z Rosji.
W 2014 roku europejskie spalarnie (a jest ich ok. 450) z 88 milionów ton odpadów wyprodukowały 38 mld kWh energii elektrycznej i 88 mld kWh ciepła. Tyle by wystarczyło, by ogrzać i zaopatrzyć w prąd przez cały rok Szwecję, Litwę i Łotwę. Aby wyprodukować taką samą ilość energii w tradycyjny sposób, trzeba by zużyć od 9 do 48 mln ton paliw kopalnych (w zależności, czy przeliczamy wydajność energetyczną odpadów na gaz, ropę, węgiel kamienny czy brunatny). A to z kolei oznaczałoby emisję do atmosfery 24 - 48 mln ton CO2.
Źródło: www.cewep.eu