Bilans pierwszego sezonu zwiedzania - #wielkałaparządzi

27.06.2018 00.00

Wielka łapa, czyli chwytak  łupinowy w bunkrze odpadów

 

Pierwszy sezon zwiedzania EcoGeneratora za nami. Zakład odwiedziło 1410 osób w 61 grupach! Największe wrażenie robią ogień na ruszcie i wielka łapa w bunkrze odpadów.

EcoGenerator rozpoczął pracę w grudniu 2017 roku. Ścieżka edukacyjna została udostępniona dla zwiedzających 21 marca. Pierwszą historyczną grupą, która obejrzała zakład, była klasa 5 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczecinie.

Ponieważ większość gości to uczniowie szkół, a rok szkolny dobiegł końca, zrobiliśmy bilans pierwszego sezonu. Przez trzy miesiące spalarnię odpadów komunalnych na Ostrowie Grabowskim zobaczyło 1410 osób (w tym 123 opiekunów) w 61 grupach.

Jakie wrażenie na zwiedzających robi Ecogenerator? Oto kilka wpisów ze szkolnych stron i Facebooka:

 

5 kwietnia byliśmy na wycieczce w Zakładzie Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów, czyli w szczecińskim EcoGeneratorze. Jest to miejsce, w którym z bezużytecznych śmieci generuje się pozytywną energię. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, odpady przetwarzane są w bezpieczny dla środowiska sposób. Ta wizyta jest dla nas impulsem do podjęcia działań na rzecz ochrony przyrody. Jesteśmy Ekobohaterami, bo wiemy, jak dbać o naszą planetę.
Ecobohaterowie z 2a SP 5 w Szczecinie

 

Wielkie wrażenie zrobiły na nas potężne komory bunkra na odpady. Operator suwnicy specjalnym chwytakiem przenosi odpady na ruszty paleniskowe, gdzie są spalane. Zajrzeliśmy też do „wnętrza piekła”, czyli do komory spalania – ten widok jest naprawdę fascynujący! Dziękujemy za interesujący wykład i ciekawą wizytę!

Strona Technikum Kształtowania Środowiska w Szczecinie Dąbiu

 

I jeszcze wpis na Facebooku jednej z mam, która uczestniczyła w zwiedzaniu jako opiekunka:

Świetna wycieczka do Eco Generator Szczecin !

Dziękujemy!

#EcoGenerator #wielkałaparządzi

 

Wielka łapa to chwytak łupinowy, który służy do przerzucania odpadów z bunkra do lejów zasypowych. Chwytak mimo ogromnych rozmiarów z lekkością szybuje w żelbetowej hali, przenosząc tony odpadów.

Drugą największą atrakcją jest specjalne okienko, przez które można zajrzeć do rusztu i zobaczyć palące się w temperaturze 1000 st. Celsjusza odpady.

Wszystkie grupy przed zwiedzaniem uczestniczą w prezentacji na temat spalarni, ochrony środowiska i nowoczesnej gospodarki odpadami.

Na koniec goście otrzymują upominki (m.in. odblaskowe torby, foldery, długopisy).

 

Zapraszamy do zwiedzania EcoGeneratora po wakacjach

Zapisy przyjmujemy pod adresem wizyty@ecogenerator.eu

Wiek zwiedzających: od drugiej klasy szkoły podstawowej wzwyż. Wielkość grup: do 25 osób. Zapraszamy we wtorki, środy i czwartki; godz. 9 i 11. Wizyta trwa ok. 1,5 godziny. EcoGenerator znajduje się w Szczecinie, na Ostrowie Grabowskim, przy ul. Logistycznej 22. Transport we własnym zakresie. Dojazd autobusem linii 76.

 

Czysta energia z odpadów

EcoGenerator od początku swojej działalności, tj. od grudnia 2017 do 20 czerwca 2018 unieszkodliwił blisko 50 tys. ton odpadów komunalnych. W tym czasie wytworzył 28 tys. MWh energii elektrycznej i 64 tys. GJ energii cieplnej.

 

Zwiedzanie EcoGeneratora, uczniowie na zewnętrznej ścieżce edukacyjnej

 

Zwiedzanie EcoGeneratora, uczniowie oglądają bunkier odpadów

 

 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.