Mamy już 100 tysięcy
Zdjęcie EcoGeneratora z elewatora Ewa wykonał Grzegorz Bera. Dziękujemy!
Znacznie szybciej niż rok temu, bo już w sierpniu, EcoGenerator przyjął 100-tysięczną tonę odpadów. Instalacja w 2019 roku powinna osiągnąć nominalną wydajność 150 tys. ton.
W pierwszym rozruchowym roku EcoGenerator unieszkodliwił 114 tys., a ciężarówka ze 100 tysięczną toną pojawiła się na terenie zakładu 13 listopada. W tym roku setka "pękła" już 19 sierpnia. Odpady ze Szczecina stanowią ok. połowy przetworzonych w EcoGeneratorze. Reszta pochodzi ze Stargardu, Myśliborza, Polic, Goleniowa, Związku Gmin RXXI. Zakład przyjmuje też odpady z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.
Ok. 85 proc. stanowią odpady o kodzie 19 12 12 (posortownicze), reszta to tzw. „dwudziestki”, czyli odpady zmieszane.
EcoGenerator chroni środowisko naturalne, ponieważ unieszkodliwia nie nadające się do recyklingu odpady komunalne, które w przeszłości trafiały na składowiska. Zakład jest ważnym źródłem energii elektrycznej i cieplnej w skali całego Szczecina.
Spaliny powstałe podczas spalania odpadów podgrzewają dwa kotły wodno-parowe. Powstała w kotłach para kierowana jest do turbiny kogeneracyjnej.
W tym roku EcoGenerator (dane do końca sierpnia) wytworzył 412 tys. GJ ciepła i 57 tys. MWh energii elektrycznej. Dla porównania: w całym 2018 roku było to odpowiednio: 190 tys. GJ i 70 tys. MWh.
Właścicielem i operatorem EcoGeneratora jest miejska spółka Zakład Unieszkodliwiania Odpadów.
Instalacja rozpoczęła pracę w grudniu 2017 roku.