Nie rób tego w domu! Tylko my spalamy odpady legalnie i bezpiecznie

09.12.2021 12.20

Twój domowy piec to nie supernowoczesna elektrociepłownia taka jak EcoGenerator. Paląc w nim śmieci łamiesz prawo, trujesz siebie, sąsiadów i środowisko. Przekształcanie odpadów w energię cieplną i elektryczną to nasza specjalność. Mamy do tego najnowocześniejszy sprzęt i specjalistów. 

 

Spalanie śmieci w domowych piecach jest zakazane. Niestety nadal wiele osób nie respektuje tego przepisu. W naszym mieście do walki z ekotrucicielami wytypowano 119 strażników miejskich, którzy mają upoważnienia do kontroli w mieszkaniach i domach. Od kilku lat strażników wspierają operatorzy drona antysmogowego.

 

- Z roku na rok rośnie ilość interwencji związanych z kontrolowaniem palenia w piecach – zauważa st. insp. Joanna Wojtach ze straży miejskiej. - Rok przed pandemią był rekordowo obfity w te interwencje - prawie 3tys. 100 kontroli. Jedna na około 10, 15, 20 kontroli kończy się ujawnieniem nieprawidłowości i nałożeniem mandatu.

 

Nie skracaj sobie życia

 

Dym oraz toksyczne substancje powstałe podczas spalania niedozwolonych materiałów mogą powodować m.in. zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, rozwój lub poważne zaostrzenia astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

 

- Zawarte w dymie powstającym przy paleniu odpadkami substancje, sprzyjają rozwojowi raka, zwłaszcza raka płuca a w drugiej kolejności raka pęcherza moczowego, jako konsekwencja usuwania toksyn z moczem – ostrzega lek. med. Iwona Witkiewicz, specjalista chorób płuc ze szpitala w Zdunowie. - Smog spowodowany spalaniem śmieci, przyczynia się też m.in. do zaostrzenia choroby wieńcowej, zawałów, zaburzeń rytmu serca, wzrostu ciśnienia tętniczego. Szacuje się, że średnio w Polsce szkodliwe produkty spalania śmieci skracają życie przeciętnego Polaka o 1,5 roku.

 

EcoGenerator – jedyny taki w Polsce

 

- Trudno porównywać działalność zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów do spalania odpadów w domowym piecu. Widząc rozmiar naszego zakładu można sobie wyobrazić, że ponad połowa tej instalacji to urządzenia przeznaczone tylko do oczyszczania spalin, ścieków i instalacje monitorujące, a w tym odrębna stacja monitoringu spalin – mówi mgr inż. Marek Banaszek, kierownik Wydziału Nadzoru i Ochrony Środowiska w szczecińskim Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów. – U nas pod ciągłym nadzorem jest nie tylko sam proces spalania – kontrola odpowiedniej temperatury, ilości tlenu itp., ale także parametry spalin oraz ścieków technologicznych, które są wytwarzane.

 

EcoGenerator dla własnych potrzeb ma swoje laboratorium. 

 

Wartości emitowanych z EcoGeneratora do środowiska substancji nie przekraczają dopuszczalnych restrykcyjnych norm zarówno polskich jak i unijnych, co więcej, instalacje spełniają je z dużym zapasem. Dlaczego? Bo zastosowana w EcoGeneratorze tzw. mokra technologia oczyszczania spalin należy obecnie do najskuteczniejszych. Spaliny są pozbawione szkodliwych gazów i pyłów w takim stopniu, że środowisku i ludziom zupełnie nic nie zagraża. Ścieki technologiczne, które powstają podczas oczyszczania spalin, trafiają natomiast do własnej oczyszczalni ścieków przemysłowych, w którą wyposażony jest EcoGenerator. Poza tym są regularnie badane przez zewnętrzne akredytowane laboratorium.

 

Filetowy kolor instalacji oznacza, że to tu odbywa się tzw. mokre oczyszczanie spalin.

 

Elektrofiltr jest ogromny. W sumie w instalacji są dwa. Po jednym dla każdej linii spalania.

 

Jak to działa?

 

Spaliny powstałe podczas spalania odpadów w EcoGeneratorze przechodzą przez elektrofiltry, gdzie wychwytywany jest pył. To bardzo ważne z punktu widzenia ochrony środowiska, gdyż właśnie pył jest nośnikiem ciężkich metali takich jak rtęć, ołów. Odpylone spaliny są kierowane do płuczek, gdzie są oczyszczone z kwaśnych zanieczyszczeń nieorganicznych. W kolejnym etapie oczyszczania, spaliny przechodzą przez reduktory metali ciężkich, substancji organicznych, dioksyn i furanów. Na koniec odpady powstające w wyniku oczyszczania spalin, są przekazywane do utylizacji wyspecjalizowanym i upoważnionym firmom.  

 

- Obecnie jesteśmy jedyną spalarnią w Polsce, która ma tak rozbudowany system oczyszczania spalin. Władze miasta już na początku inwestycji zdecydowały, że jakość ochrony środowiska zakładu ma być odpowiednio wysoka. W niedługim czasie będziemy w pełni przygotowani do wdrożenia dyrektywy Komisji Europejskiej, tzw. Konkluzji BAT czyli Best Available Techniques – Najlepsze Dostępne Techniki, która ma obowiązywać dopiero od grudnia 2023 roku – kończy Marek Banaszek.

 

 

- Można powiedzieć, że komin naszej spalarni produkuje chmury – mówi z uśmiechem mgr inż. Michał Wilkowski, kierownik zmiany. – Opary, które widać z komina to głównie tlen, dwutlenek węgla, azot i para wodna, czyli wszystko to, co występuje w powietrzu naturalnie.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.