Ciepło od EcoGeneratora latem też jest potrzebne

15.06.2022 13.20

Dzięki spalaniu odpadów EcoGenerator produkuje energię cieplną, która jest wykorzystywana do podgrzania wody ciepłowniczej ze Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Woda ta z kolei podgrzewa wodę, która trafia do naszych kranów i kaloryferów. Latem zapotrzebowanie na to ciepło maleje. Nie oznacza to jednak, że zakład pracuje mniej.

 

- Woda ciepłownicza, która wpływa do naszego zakładu ma temperaturę około 50 stopni Celsjusza. Zimą podgrzewamy ją do około 100 stopni Celsjusza a latem do około 80 stopni – mówi Mariusz Lizak, kierownik Wydziału Ruchu EcoGeneratora. – Dyspozytor z SEC jest w ciągłym kontakcie z naszym kierownikiem zmiany. Kiedy temperatura na zewnątrz spada interweniuje i zgłasza zapotrzebowanie na mocniejsze podgrzanie wody, a kiedy robi się cieplej, zleca by tę temperaturę obniżyć.

 

 

 

Jak to się odbywa? Spaliny powstałe podczas spalania odpadów na ruszcie podgrzewają część wodno-parową kotła. To wytworzona w kotle para o ciśnieniu 40 bar i temperaturze 400 stopni Celsjusza wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej i właśnie energii cieplnej. Bez względu na to, czy jest lato czy zima EcoGenerator produkuje tyle samo megawatów ciepła. To ok. od 25 do 29 MWt.  Zmiany temperatury wody ciepłowniczej osiąga się poprzez regulowanie jej przepływu przez wymienniki. Kiedy przepływ jest wolniejszy woda podgrzewa się szybciej do wyższych temperatur, kiedy natomiast przepływ jest szybszy, amplituda temperatur jest mniejsza. Powierzchnia wymiany ciepła to około 1 tys. metrów kwadratowych a instalacja może przepompować do 1 tys. metrów sześciennych wody na godzinę.

 

 

Żądaną temperaturę wprowadza się przy użyciu specjalnych sterowników, które obsługują operatorzy EcoGeneratora. Ta temperatura może zmieniać się znacznie w ciągu doby, dlatego trzeba działać natychmiast.

 

- Oczekiwana temperatura jest osiągalna po reakcji naszej instalacji na wprowadzone zmiany. Następuje to po kilkunastu minutach – dodaje Mariusz Lizak. - Urządzenia mają swoją wytrzymałość, pojemność cieplną, więc nie można przyspieszać procesu wzrostu temperatury. Musi się to odbywać z odpowiednim gradientem temperaturowym – od 2 do 3 stopni Celsjusza na minutę.

 

Podgrzewanie wody ciepłowniczej poza sezonem grzewczym do temperatur takich jak zimą, byłoby bardzo dużą stratą energii. Do tego byłoby to przekroczenie dopuszczalnych parametrów wody na tzw. powrocie a prawo tego zabrania. Woda, która trafia do naszych kaloryferów zimą ma około 60 stopni Celsjusza, ta w kranach może być podgrzana maksymalnie do 55 stopni.

 

 

Łączna moc wszystkich źródeł zasilających Szczecin to 508 MWt, w tym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów to 32 MWt.

 

Więcej informacji z ECG na naszym Facebooku i Instagramie.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.