Wybierz dwa kółka, tak jak my :)

22.09.2022 10.00

Zdrowie fizyczne, mniejszy stres, oszczędność czasu, troska o środowisko.  To wszystko jednocześnie - wystarczy przesiąść się na rower. Na stałe, nie tylko dziś - w Europejskim Dniu bez Samochodu. Wśród pracowników EcoGeneratora jest wielu zapalonych rowerzystów, którzy do pracy przyjeżdżają właśnie na rowerze. 

 

 

Osoba, z której warto brać przykład w naszym zakładzie to Aneta Dzyganowicz, specjalista ds. kadr. Pracuje w EcoGeneratorze od samego początku i tylko kilka razy w tym czasie zdarzyło się jej zamienić rower na samochód. Nie jest jej straszna żadna pora roku.

 

Warto wiedzieć: Dziś komunikacją miejską jeździmy za darmo 

 

- To prawda a samochód wybierałam z reguły, kiedy była potężna ulewa – zauważa pani Aneta. - Na rower jako środek transportu przesiadłam się, kiedy jeszcze pracując w innym miejscu w centrum miasta, zrobiłam sobie kalkulację finansową i doszłam do wniosku, że największe koszty mojego utrzymania to dojazd. Nie miałam swojego roweru, ale wiedziałam jak chciałabym, żeby wyglądał. Miał być z koszyczkiem i w kobiecym kolorze. Kiedy ciocia stwierdziła, że nie ma co zrobić ze swoim starym rowerem a ja go zobaczyłam, wiedziałam, że musi być mój. To był dwudziestoletni składak. Bez przerzutek, ale w kolorze zielonym i z koszyczkiem! Tata wymienił opony i zaczęłam jeździć nim do pracy a także na wycieczki po kilkadziesiąt kilometrów w okolicach Szczecina. Później, już pracując w ZUO wymieniłam ten rower na taki z trzema przerzutkami i też z koszyczkiem, a od niedawana jeżdżę rowerem z  większą ilością przełożeń.

 

 

Pani Aneta codziennie dojeżdża do EcoGeneratora z Pomorzan. Trasa na ul. Logistyczną zajmuje jej ok. 30 min. Kiedy musi wybrać samochód, bywa, że jedzie ponad godzinę.

 

 

- Jak tak stoję w korku to sobie myślę: „Co ja tu robię?”. Na rowerze dawno byłabym na miejscu – mówi z rezygnacją kadrowa. – Z jednośladem wygodniej robi się też zakupy. Można podjechać pod same drzwi sklepu bez stresu o miejsce do zaparkowania i w sakwach zmieścić bardzo wiele. Poza tym przejażdżka na rowerze pozwala ułożyć myśli, wyciszyć się, nabrać pozytywnej energii. To taki czas refleksji i przede wszystkim dzienna dawka ruchu, którą mam zagwarantowaną.

 

Początkowo, kiedy jeszcze wznosił się EcoGenerator na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów miał swoją siedzibę przy ul. Czesława. Niektórzy pracownicy już wtedy przyjeżdżali do pracy na jednośladach. Do dyspozycji mieli jednak tylko kilka stojaków. 

 

- Otrzymaliśmy zapowiedź od pana prezesa, że kiedy przeniesiemy się na ul. Logistyczną powstanie wiata z prawdziwego zdarzenia – wtrąca pani Aneta.

 

Takiego miejsca nie uwzględniał projekt zakładu. Słowo się jednak rzekło i po około trzech latach od przeprowadzki na ul. Logistyczną w EcoGeneratorze można było już parkować rowery w specjalnej wiacie rowerowej. Sezonowo od wiosny do jesieni korzysta z niej także prezes ZUO Tomasz Lachowicz, który także w tym okresie dojeżdża do pracy na rowerze. Dostęp do wiaty możliwy jest dzięki wydawanej pracownikom karcie magnetycznej. Zakładowy parking rowerowy w EcoGeneratorze może pomieścić kilkanaście rowerów, ma powierzchnię ok. 25 metrów kw.

 

 

 

 

Oprócz wygodnego miejsca do zaparkowania roweru, nasz zakład umożliwia także odpowiednie przygotowanie do pracy po przejażdżce. Pracownicy mogą się odświeżyć biorąc prysznic.  

 

Fizjoterapeuta zachęca: Chcesz podreperować zdrowie? Przesiądź się na rower!

- Wytworzenie nawyku dojazdów do pracy rowerem to doskonały sposób na poprawę zdrowia na wielu płaszczyznach – podkreśla Kacper Pajor, fizjoterapeuta, trener medyczny ze Studia Inspirowani Ruchem. - Pozwala zażywać codziennego ruchu osobom, które nie mają czasu na dodatkową aktywność po pracy. Co więcej, biorąc pod uwagę natężenie ruchu w godzinach szczytu, omijanie korków rowerem może też znacznie ograniczyć ilość stresu, jakiego doświadczamy.

 

Pan Kacper zauważa, że jazda na rowerze stanowi doskonałą alternatywę dla pojazdów mechanicznych. Jest łatwo dostępną formą aktywności fizycznej, którą uprawiać może zdecydowana większość z nas.

 

- Pozwala na zapewnienie organizmowi codziennej porcji aktywności aerobowej, co przekłada się na profilaktykę zdrowia układu sercowo-naczyniowego (a to właśnie jego choroby są dominująca przyczyną zgonów w Polsce). Ponadto, pozwala spalić dodatkowe kalorie, zmniejszając ryzyko nadwagi. Istotny jest również wpływ dodatkowej porcji ruchu związanej z jazdą na rowerze na zdrowie narządu ruchu - stawy, które pozostają w ruchu, są bardziej odporne na zmiany zwyrodnieniowe, a regularne obciążanie mięśni sprzyja ich sprawności, co obniża ryzyko kontuzji na co dzień wymienia fizjoterapeuta.

 

 

Przeciwwskazań do jazdy na rowerze jest niezwykle mało. Możemy przyjąć, że jeśli jesteśmy w stanie podejmować bez ograniczeń aktywności dnia codziennego, to i przed jazdą na rowerze nie powinniśmy mieć żadnych obaw.

 

- Oczywiście, istnieje grupa schorzeń wykluczających z jazdy na rowerze, jak niektóre ostre choroby stawów, jednak grupa osób dotkniętych takimi problemami jest bardzo mała. Jeśli mamy obawy, czy jazda na rowerze jest dla nas odpowiednia, warto skonsultować się z fizjoterapeutą – kończy Kacper Pajor.

 

O EcoGeneratorze przeczytasz też na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.