EcoGenerator wzorem dobrych praktyk

06.03.2023 15.45

W poniedziałek w ramach Euroregionu Pomerania do EcoGeneratora z wizytą przyjechali polscy i niemieccy samorządowcy. Byliśmy jednym z wizytowanych przez nich miejsc, które uznane zostało za wzór dobrych praktyk w zakresie produkcji energii z odpadów.

 

 

 

Co skłoniło samorządowców do spotkania w Szczecinie? Już w kwietniu ubiegłego roku dwie uczelnie: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i Uniwersytet w Greifswaldzie, podpisały porozumienie z 9 lokalnymi grupami działania z Polski i Niemiec, które reprezentują najbardziej aktywne społeczności na terenach wiejskich.

 

Na bazie tego porozumienia i zapoczątkowanej współpracy zrodziły się dwie idee. Pierwsza z nich to Pomorska Droga Pszczela, której celem jest m.in. wypromowanie lokalnych produktów polskich i niemieckich, natomiast druga jest związana z przemianami w zakresie energii odnawialnej na obszarze Euroregionu Pomerania.

 

Rozwijając tę ostatnią ideę przedstawiciele podmiotów, które podpisały porozumienie, udali się z dwudniową wizytą do Niemiec m.in. do Bollewick oraz Neustrelitz, by z bliska przyjrzeć się jak w praktyce funkcjonuje tzw. Bioenergiedorf.

 

 

Mianem Bioenergiedorf w Niemczech określa się miejscowości niezależne energetycznie, samowystarczalne, w których produkcja energii elektrycznej i grzewczej oparta pierwotnie wyłącznie na wykorzystaniu biomasy, dziś ewoluuje w kierunku szerokiego wykorzystania innych nośników energii odnawialnej.

 

- Na bazie nawiązanych kontaktów i po zaznajomieniu się z doświadczeniami naszych sąsiadów, wśród samorządowców pojawiła się chęć utworzenia takiej wzorcowej miejscowości także po stronie polskiej np. w Przelewicach, Karsku czy Bierzwniku – zauważa dr inż. Wojciech Zbaraszewski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, organizator wizyty studyjnej w Szczecinie. - By takie zmiany mogły jednak dojść do skutku, potrzebna jest świadomość tego jak istotne są dziś źródła energii odnawialnej i alternatywnej. W tym celu samorządowcy wizytują godne uwagi miejsca nie tylko w Niemczech. Zapraszając naszych niemieckich partnerów do Polski, chcemy pokazać pozytywne przykłady także w naszym kraju. Dlatego zaplanowaliśmy spotkanie w Szczecinie, które objęło wizytę studyjną w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany, gdzie przyjrzeliśmy się produkcji energii z biomasy, wizytę w EcoGeneratorze, z którego później udamy się do Ekoportu przy ul. Arkońskiej. Wierzymy, że takie spotkania to nie tylko integracja, ale także impuls do konkretnych działań. Bardzo dziękujemy za możliwość obejrzenia EcoGeneratora od środka. Wrażenia są bardzo pozytywne. Na pewno będziemy przekazywać je dalej.

 

 

Więcej informacji z ECG na naszym Facebooku i Instagramie

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.