Produkujemy energię z odpadów, planujemy robić to ze słońca i wiatru

22.03.2024 16.00

Najpierw o udziale EcoGeneratora w dążeniu do niezależności energetycznej Szczecina opowiadaliśmy, później chętnych słuchaczy zaprosiliśmy do zwiedzenia naszej instalacji. Za nami pierwsza dwudniowa konferencja pn. „Energia Miasta Szczecin. Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024”, której byliśmy Partnerem i którą dziś zakończyła wizyta studyjna w naszym zakładzie.   

 

 

- Wszyscy wiemy, jak wielki problem stanowi brak energii elektrycznej. Szczecin doświadczył kiedyś blackoutu. Na szczęście trwało to relatywnie krótko, ale wtedy uświadomiliśmy sobie, jak wielkim problemem jest właśnie brak prądu – zaczął swoje przemówienie podczas konferencji Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina. – Obserwujemy sytuację w Ukrainie, gdzie trwa wojna i wiemy jak wielkim wyzwaniem jest utrzymanie zasilania, kiedy Rosjanie atakują ukraińską infrastrukturę krytyczną i uderzają w sieci zasilające w energię elektryczną, w ciepło, w to co jest dla każdego mieszkańca szalenie ważne. Na problem energii patrzymy bardzo szeroko.

 

Okazuje się, że do funkcjonowania, w sumie w Szczecinie potrzebujemy ok. 103 tys. MWh w ciągu roku a największymi odbiorcami energii elektrycznej są podmioty takie jak urząd, szkoły, przedszkola, żłobki, które potrzebują prądu głównie w ciągu dnia.

 

 

- Drugim najważniejszym odbiorcą jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie, który dostarcza wodę, ale też pompuje ścieki - zauważył Piotr Krzystek. - Posiada mnóstwo przepompowni, więc potrzebuje tej energii bardzo dużo. To ok. 26, 5 tys. MWh.

 

ZWiK z roku na rok staje się jednak coraz bardziej samowystarczalny w kontekście zapotrzebowania na energię elektryczną. Już teraz połowę energii potrzebnej do zasilenia oczyszczalni Pomorzany produkuje sam i pozyskuje ją z wody, ścieków i słońca.

 

- Trzecim odbiorcą są szczecińskie tramwaje i ok. 110 zestawów, które średnio w dzień roboczy wyjeżdżają na miasto i muszą być odpowiednio zasilane. Tu potrzeba ok. 23 tys. MWh rocznie – podał Prezydent Szczecina.

 

Następny jest Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (ok. 14 tys. MWh rocznie). Tu należy dodać, że zużycie energii elektrycznej przez ten podmiot stopniowo spada. Dzieje się to dzięki inwestycjom, których celem jest oszczędność energii, np. wymiana oświetlenia ulicznego na mniej energochłonne. Kolejnym odbiorcą jest Fabryka Wody (szczeciński aquapark)  – 9 tys. MWh w ciągu roku, Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny - ok. 3 tys. MWh w ciągu roku oraz  Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” -  ok. 1,2 tys. MWh, które zasilają stacje ładowania autobusów elektrycznych.

 

A kto energię Szczecinowi dostarcza? W 2024 roku mamy dwóch dostawców.

 

- Jest to Enea i EcoGenerator, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, który oferuje stawkę dużo niższą i tak naprawdę ratuje budżet miasta Szczecina i naszych podmiotów, gdyż możemy uzyskiwać tę cenę od własnego producenta na znacznie lepszych warunkach niż te, które proponuje monopolistyczny rynek energii i Enea, czyli największy operator – przekonywał na konferencji Piotr Krzystek. – EcoGenerator właściwie w stu procentach zasila ZDiTM – oświetlenie uliczne, sygnalizację świetlną itd., wspiera Tramwaje Szczecińskie i dostarcza energię do ładowarek autobusów elektrycznych oraz do Technoparku Pomerania.

 

Energię miastu dostarczają także 43 instalacje fotowoltaiczne na szczecińskich instytucjach, które będą rozbudowywane.

 

- Naszym celem jest uzyskanie samodzielności energetycznej jeżeli chodzi o energię elektryczną – podkreślił Prezydent. – Trochę nam brakuje, więc przygotowujemy się do budowy bardzo dużej farmy fotowoltaicznej.

 

Budowa tej farmy na terenie, na którym wcześniej Port odkładał urobek po pogłębianiu toru wodnego, jest w planie inwestycyjnym Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.

 

- Jesteśmy z tym terenem po sąsiedzku. Skoro szkoda środowisku została tam wyrządzona, to spróbujmy wykorzystać ten teren w taki sposób, by oddać środowisku jakąś korzyść – mówił podczas swojej prelekcji Tomasz Lachowicz, prezes Zarządu ZUO. - Stąd pojawiła się idea budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 30 lub 40 MW, która powinna pokryć większość brakującego zapotrzebowania miasta w energię elektryczną.

 

 

Na tym nie koniec. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów planuje też ustawienie dwóch turbin wiatrowych.

 

- Na razie nie możemy zrealizować tego planu na swoim terenie, bo znajdujemy się w strefie nalotów lotniska w Dąbiu. Jest jednak miejsce, gdzie kończy się ten teren i tam chcielibyśmy postawić dwa wiatraki – zakomunikował słuchaczom Prezes ZUO.

 

Zarząd ZUO cały czas zastanawia się, w jaki sposób spółka może rozwijać się dla dobra mieszkańców naszego miasta, dlatego wykonał też pewną usługę dla miasta i wspierał je w przygotowaniu wniosków dotyczących geotermii. Pracownicy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów brali aktywny udział w przygotowaniu nowego planu zaopatrzenia miasta w ciepło. Bez wpisania geotermii do planu zaopatrzenia w ciepło gminy, nie  udałoby się pozyskać dotacji, która została udzielona na pierwsze odwierty.

 

 

Podczas konferencji mogliśmy usłyszeć prelekcje także innych przedstawicieli największych szczecińskich spółek komunalnych: Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Do udziału zaproszono także przedstawicieli Ambasady Królestwa Danii, światowego lidera w produkcji biogazu z odpadów rolniczych i organicznych oraz przedstawicieli firm z branży energetycznej, oferujących rozwiązania dla samorządów. Ten dzień był pełen okazji do rozmów i nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

 

Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się działalności Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów – EcoGeneratorowi.

 

 

W naszej siedzibie gościliśmy ponad 20 osób, które na własne oczy mogły przekonać się jak funkcjonuje instalacja. Po przywitaniu przez Prezesa Zarządu, uczestnicy trafili pod opiekę kierownika Wydziału Ruchu – Mariusza Lizaka oraz Stanisława Poniatowskiego, Kierownika Wydziału  Utrzymania Majątku i udali się na spacer po EcoGeneratorze. W planie spotkania nie mogło zabraknąć najważniejszych miejsc w zakładzie. Goście mogli zajrzeć do bunkra z odpadami, z bliska zobaczyć turbinę sprzężoną z generatorem energii elektrycznej, wymienniki ciepłownicze czy komorę paleniskową, na której spalane są odpady.

 

 

Bardzo dziękujemy za obecność i podzielamy nadzieję Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, że miniony kongres nie będzie ostatnim. Pozyskiwanie energii z własnych źródeł na pewno będzie ważnym tematem w najbliższych latach, a EcoGenerator w kontekście Szczecina, zawsze będzie jego częścią. Do zobaczenia.

 

Wiecej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.