W EcoGeneratorze zawiesiliśmy specjalne budki. To przyrodzie jest potrzebne
Budki są już gotowe, teraz czekamy na pierwszych skrzydlatych sąsiadów! Jerzyki, bo o nich mowa, wabimy nawet za pomocą ich własnych odgłosów. Na jednym z budynków na terenie EcoGeneratora zamontowaliśmy dla nich bowiem dziesięć profesjonalnych budek lęgowych.
Zawisły one na elewacji budynku pompowni. To miejsce, z którego wysyłamy energię cieplną dla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.
Ktoś jednak zapyta: Czy teren instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów to dobre miejsce do wylęgu ptaków?
- Bardzo dobre! – odpowiada błyskawicznie Anna Malecha, ornitolog z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, z którą konsultowaliśmy nasze przedsięwzięcie. – Takich budek w Szczecinie jest bardzo mało, miejsc lęgowych dla jerzyków ubywa, więc każda taka inicjatywa to ogromna korzyść dla przyrody. Poza tym bardzo dobra jest lokalizacja. Ściana z budkami jest wolna i jest do niej odpowiedni dolot. Każdego lata obserwujemy jerzyki żerujące w tej okolicy, ale niestety nie miały do tej pory w pobliżu miejsc do zakładania gniazd.
Fot. Marcin Sołowiej
A co z hałasami, ruchem pojazdów?
- To jerzykom zupełnie nie przeszkadza. Jest to gatunek związany z miastami – przekonuje pani Anna. - Siedliskami jerzyków są np. stropodachy w naszych blokach, poddasza w domach, ale kiedy nie mogą znaleźć takich miejsc, wybierają szczeliny przy rynnach spustowych czy pod parapetami. Niestety nie są to korzystne lokalizacje. Otwory są bardzo małe a przestrzeń niewielka i bywa, że młode wypadają z gniazd. Specjalna budka, która jest przystosowana do gatunku, to idealne rozwiązanie.
Trzeba dodać, że jerzyk podlega ścisłej ochronie gatunkowej i zgodnie z przepisami nie można niszczyć ani jego gniazda ani siedlisk. Te ptaki zjadają do 20 tys. drobnych owadów dziennie a tych w okolicach EcoGeneratora nie brakuje.
- Jerzyk to najlepszy sąsiad. Szybko go docenicie – kontynuuje ornitolożka. – Te ptaki to przede wszystkim ochrona przed komarami i innymi owadami a poza tym są czyste. Nie brudzą elewacji i ich obecność w ogóle nie jest uciążliwa.
Co ciekawe środowiskiem jerzyka jest powietrze. Ptaki te mają tak krótkie nogi, że nie są w stanie poderwać się do lotu z ziemi. Jeśli zatem znajdziemy jerzyka na ziemi, to powinniśmy usadowić go wyżej.
- To prawda, że najwięcej czasu jerzyk spędza w locie, ale wciąż potrzebuje miejsca do zakładania gniazda i spania. Jeśli nawet w Państwa budkach nie będzie gniazda, to być może ptaki skorzystają chociaż z noclegu – wtrąca Anna Malecha.
Niestety szanse, że już w tym roku ptaki osiedlą się na terenie EcoGeneratora są niewielkie.
- Na pierwszego jerzyka w budce założonej na swoim balkonie czekałam cztery lata – nie pozostawia złudzeń pani Anna.
Ornitolożka przekazała nam jednak nagrania głosów jerzyków, które są w budkach i kołujących wokół. Sukcesywnie je emitujemy. Dzięki temu jerzyki przelatujące w okolicy otrzymują sygnał, że jest tu miejsce dogodne do gniazdowania.
- A wylęg trwa od maja do końca sierpnia – kończy członkini Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. - Pierwsze jerzyki w tym roku przyleciały do Szczecina ostatniego dnia kwietnia. Do połowy maja powinny wrócić do Polski już wszystkie. Jesienią znów odlecą do ciepłych krajów, ale kiedy wrócą, wrócą w to samo miejsce. Dokładnie do tej samej budki.
By przekonać się o tym, że ptaki zadomowiły się przy EcoGeneratorze należy obserwować budki wieczorem, godzinę przed zachodem słońca. Wtedy najliczniej podlatują do gniazd. Nie pozostaje nam nic innego, jak ustawić krzesełko i czekać…
Bieżące infrmacje z EcoGeneratora można znaleźć też na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! :)