W EcoGeneratorze zawiesiliśmy specjalne budki. To przyrodzie jest potrzebne

17.05.2024 10.00

Budki są już gotowe, teraz czekamy na pierwszych skrzydlatych sąsiadów! Jerzyki, bo o nich mowa, wabimy nawet za pomocą ich własnych odgłosów. Na jednym z budynków na terenie EcoGeneratora zamontowaliśmy dla nich bowiem dziesięć profesjonalnych budek lęgowych.

 

 

 

Zawisły one na elewacji budynku pompowni. To miejsce, z którego wysyłamy energię cieplną dla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

 

 

Ktoś jednak zapyta: Czy teren instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów to dobre miejsce do wylęgu ptaków?

 

- Bardzo dobre! – odpowiada błyskawicznie Anna Malecha, ornitolog z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, z którą konsultowaliśmy nasze przedsięwzięcie. – Takich budek w Szczecinie jest bardzo mało, miejsc lęgowych dla jerzyków ubywa, więc każda taka inicjatywa to ogromna korzyść dla przyrody. Poza tym bardzo dobra jest lokalizacja. Ściana z budkami jest wolna i jest do niej odpowiedni dolot. Każdego lata obserwujemy jerzyki żerujące w tej okolicy, ale niestety nie miały do tej pory w pobliżu miejsc do zakładania gniazd.

 

Fot. Marcin Sołowiej

 

A co z hałasami, ruchem pojazdów?

 

- To jerzykom zupełnie nie przeszkadza. Jest to gatunek związany z miastami – przekonuje pani Anna. -  Siedliskami jerzyków są np. stropodachy w naszych blokach, poddasza w domach, ale kiedy nie mogą znaleźć takich miejsc, wybierają szczeliny przy rynnach spustowych czy pod parapetami. Niestety nie są to korzystne lokalizacje. Otwory są bardzo małe a przestrzeń niewielka i bywa, że młode wypadają z gniazd. Specjalna budka, która jest przystosowana do gatunku, to idealne rozwiązanie.

 

 

Trzeba dodać, że jerzyk podlega ścisłej ochronie gatunkowej i zgodnie z przepisami nie można niszczyć ani jego gniazda ani siedlisk. Te ptaki zjadają do 20 tys. drobnych owadów dziennie a tych w okolicach EcoGeneratora nie brakuje.

 

- Jerzyk to najlepszy sąsiad. Szybko go docenicie – kontynuuje ornitolożka. – Te ptaki to przede wszystkim ochrona przed komarami i innymi owadami a poza tym są czyste. Nie brudzą elewacji i ich obecność w ogóle nie jest uciążliwa.

 

Co ciekawe środowiskiem jerzyka jest powietrze. Ptaki te mają tak krótkie nogi, że nie są w stanie poderwać się do lotu z ziemi. Jeśli zatem znajdziemy jerzyka na ziemi, to powinniśmy usadowić go wyżej.

 

- To prawda, że najwięcej czasu jerzyk spędza w locie, ale wciąż potrzebuje miejsca do zakładania gniazda i spania. Jeśli nawet w Państwa budkach nie będzie gniazda, to być może ptaki skorzystają chociaż z noclegu – wtrąca Anna Malecha.

 

 

Niestety szanse, że już w tym roku ptaki osiedlą się na terenie EcoGeneratora są niewielkie.

 

- Na pierwszego jerzyka w budce założonej na swoim balkonie czekałam cztery lata – nie pozostawia złudzeń pani Anna.

 

Ornitolożka przekazała nam jednak nagrania głosów jerzyków, które są w budkach i kołujących wokół. Sukcesywnie je emitujemy. Dzięki temu jerzyki przelatujące w okolicy otrzymują sygnał, że jest tu miejsce dogodne do gniazdowania.

 

- A wylęg trwa od maja do końca sierpnia – kończy członkini Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. - Pierwsze jerzyki w tym roku przyleciały do Szczecina ostatniego dnia kwietnia. Do połowy maja powinny wrócić do Polski już wszystkie. Jesienią znów odlecą do ciepłych krajów, ale kiedy wrócą, wrócą w to samo miejsce. Dokładnie do tej samej budki.

 

By przekonać się o tym, że ptaki zadomowiły się przy EcoGeneratorze należy obserwować budki wieczorem, godzinę przed zachodem słońca. Wtedy najliczniej podlatują do gniazd. Nie pozostaje nam nic innego, jak ustawić krzesełko i czekać…

 

Bieżące infrmacje z EcoGeneratora można znaleźć też na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​:) 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.