Nie wyrzucaj nawilżanych chusteczek do toalety! Poradzi sobie z nimi tylko EcoGenerator [wideo]

03.06.2024 11.30

Toaleta to nie śmietnik. Nieumiejętne korzystanie z niej powoduje awarie i problemy w domach, ale także w infrastrukturze sanitarnej i samej oczyszczalni. Niewinna chusteczka nawilżana naszych niewinnych dzieci, wyrzucona do toalety, może stać się groźnym wrogiem w drodze pomiędzy ciałem a oczyszczalnią. Co innego, jeśli prawidłowo wyrzucimy ją do kosza na odpady zmieszane. Wtedy dzięki EcoGeneratorowi przyczyni się do produkcji energii dla Szczecina! Wybór jest prosty i jedyny słuszny! Doskonale wiedzą o tym mali szczecinianie, którzy pomogli nam w realizacji krótkiego edukacyjnego filmiku. Sami zobaczcie!

 

 

To, co jest kłopotem dla ZWiK w EcoGeneratorze nie stanowi najmniejszego problemu. Takie materiały jak chusteczki nawilżane, jeżeli nie zatkają po drodze światła kanału, to z pewnością w pewnym momencie trafią na pompownie ścieków, a tam potrafią tak zapchać urządzenia, że nie są one w stanie pompować ścieków i dochodzi do awarii.  Może to prowadzić do zalań fekaliami najniżej podłączonych nieruchomości w zlewni. Pomimo opisów graficznych na opakowaniach informujących o konieczności wyrzucenia takich chusteczek do kosza na śmieci, użytkownicy najczęściej wybierają toalety i doprowadzają w konsekwencji do awarii urządzeń. Czasami wystarczy oczyszczenie wirnika pompy, a czasami potrzebny jest remont urządzenia. Wiry tworzone pod pompami sprawiają, że chusteczki zwinięte są w warkocze. Są to bardzo mocne sploty, których wycinanie jest problematyczne. Nawet nożami.

 

Fot. ZWiK

 

EcoGeneratora takie śmieci nie wzruszają. W tej instalacji są w sposób bezpieczny dla środowiska spalane w dwóch kotłach, w temperaturze minimum 850 stopni Celsjusza. Dzięki temu zakład odzyskuje energię, produkując prąd i ciepło. Wyprodukowana przez EcoGenerator energia elektryczna zasila m.in. latarnie uliczne i sygnalizacje świetlne w Szczecinie, ładowarki miejskich autobusów elektrycznych, Technopark Pomerania i częściowo napędza szczecińskie tramwaje. Ciepło trafia do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i tym samym do kranów i kaloryferów mieszkańców Szczecina. Super? Też tak uważamy!

 

 

Bieżące infrmacje z EcoGeneratora można znaleźć też na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​:) 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.