Wielkie sadzenie w SP 74! Tutaj uczniowie z bliska poznają przyrodę

22.11.2024 13.00

Pierwsze drzewa i krzewy trafiły do niego ze szkółki ogrodniczej w Przelewicach 31 lat temu. Dziś jest bujny i liczy 1122 m kw., ale jak każde takie miejsce stale wymaga pielęgnacji i upiększania. Mowa o dydaktycznym ogrodzie szkolnym przy Szkole Podstawowej nr 74 w Szczecinie. To miejsce dzięki EcoGeneratorowi wzbogaciło się właśnie o nowe rośliny, karmniki, domki dla owadów a nawet huśtawkę.

 

 

 

W ogrodzie przy SP 74 w Szczecinie pojawiły się róże, hortensje, laurowiśnie, juki, trawy, cyprysiki japońskie, a także domki dla owadów i karmniki dla ptaków a nawet huśtawka ogrodowa. Do klas przyrodniczych trafiły piękne rośliny doniczkowe, takie jak np. zamiokulkasy zamiolistne, skrzydłokwiaty, monstery, sansewierie gwinejskie, aloesy.

 

- Kwiaty te nie tylko zdobią pomieszczenia, ale przede wszystkim korzystnie wpływają na znajdujące się w nich powietrze, nawilżają je i oczyszczają – zauważa Sylwia Gwardys – Szczęsna, nauczycielka z SP 74. - Zamówiliśmy także m.in. mikroskopy do sali biologicznej oraz różne gry dydaktyczno-ekologiczne.

 

 

 

Czytaj też: Czyściej na Bukowym. Zebrane odpady zyskały moc!

 

Zamówienie tak potrzebnego szkole asortymentu było możliwe dzięki aktywnemu udziałowi szkoły we wrześniowej akcji „Sprzątania świata z EcoGeneratorem”. Zakupy do szkolnego ogrodu są bowiem nagrodą od EcoGeneratora za wysiłek uczniów i kadry nauczycielskiej włożony w akcję, której efektem były posprzątane z odpadów ulice wokół szkoły oraz pobliskie tereny Puszczy Bukowej. Uczestnicy akcji zorganizowanej przez EcoGenerator zebrali kilkanaście worków z odpadami przeznaczonymi do recyklingu i 100 kilogramów odpadów zmieszanych, które (odpady zmieszane) jeszcze tego samego dnia nasza instalacja przetworzyła w energię elektryczną i cieplną dla miasta. Kolejnym efektem wspólnej akcji jest właśnie powstała nowa aranżacja ogrodu szkolnego. To miejsce odgrywa w podstawówce przy ul. Seledynowej bardzo istotną rolę dydaktyczną.

 

 

- Prace terenowe w ogrodzie szkolnym dają możliwość obserwacji roślin i zwierząt w ich warunkach naturalnych lub zbliżonych do nich. Kolekcje roślin służą jako środek dydaktyczny do ćwiczeń i doświadczeń – wymienia Magdalena Skraba, nauczycielka z SP 74. - Stwarzają uczniom szansę nauczenia się wykonywania prostych prac przy pielęgnacji roślin. Zajęcia w ogrodzie szkolnym są doskonałą okazją do nauki rozpoznawania wielu gatunków roślin i zwierząt, np. uczniowie poznają pospolite chwasty, rośliny ozdobne, zwierzęta pożyteczne (dżdżownice, ptaki) i szkodniki roślin (mszyce, larwy owadów, grzyby pasożytnicze). Dla ptaków ogród to dobre miejsce do założenia gniazd, co pozwala uczniom poznać niektóre ich gatunki oraz ich zwyczaje. Ogród pełni też funkcją estetyczną - jest piękny w każdej porze roku.

 

 

Więcej zdjęć zamieściliśmy na naszym profilu na Facebooku i Instagramie.

Zapraszamy do oglądania i polubienia profilu EcoGeneratora! 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.