To już 7 lat!
Mimo że wielu z nas po świątecznych i rodzinnych wizytach pewnie ma już nieco dość podróżowania, chcielibyśmy zaproponować jeszcze jedną, wyjątkową podróż. To podróż sentymentalna do początków istnienia naszej instalacji. Dlaczego? Kiedy teraz każdy myśli już tylko o tym, jak za kilka dni będzie celebrował Nowy Rok na parkiecie, my obchodzimy jeszcze jedną ważną uroczystość. 28 grudnia mija dokładnie 7 lat od dnia, w którym EcoGenerator oficjalnie został oddany do eksploatacji!
Z tej okazji przygotowaliśmy kilka ujęć zakładu z 2017 roku na kilka miesięcy przed uruchomieniem i te same kadry wykonane aktualnie. Archiwalne zdjęcia pochodzą ze zbiorów jednego z naszych emerytowanych pracowników – Pana Krzysztofa Mikołajczyka, a teraźniejsze zdjęcia wykonał Arkadiusz Skrzypiński. Jak ten czas szybko leci…
A jak w ogóle doszło do tego, że wybudowano EcoGenerator?
- Wszystko zaczęło się od konsultacji społecznych na przełomie 2007 i 2008 roku. W pierwszym kwartale 2009 roku powstało Szczecińskie Forum Odpadowe z udziałem mieszkańców, przedstawicieli lokalnego samorządu, organizacji ekologicznych, ekspertów. Przez dwa lata przeprowadzono ok. 40 spotkań. Odbyło się również wiele wyjazdów i wizyt studyjnych w obiektach unieszkodliwiania odpadów na terenie Niemiec, Danii i Szwecji.
- Badania sondażowe na temat różnych form gospodarowania odpadami wykazały pozytywny stosunek mieszkańców do segregacji i termicznego przekształcania odpadów, a negatywny do składowania. Tematem konsultacji była także lokalizacja szczecińskiej spalarni.
- W czerwcu 2010 roku powstał Program Funkcjonalno-Użytkowy dla inwestycji a w grudniu 2010 roku Rada Miasta Szczecin podjęła uchwałę o utworzeniu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. Zadaniem spółki było zbudowanie spalarni odpadów komunalnych.
- 18 lipca 2012 roku ZUO i Mostostal Warszawa S.A. podpisują umowę w sprawie zaprojektowania i wybudowania Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Planowany termin zakończenia inwestycji: grudzień 2015.
- 14 października 2013 roku wojewoda zachodniopomorski wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę EcoGeneratora. Ruszają wtedy prace ziemne, wyrównywanie terenu, palowanie, wykopy pod bunkier odpadów, bunkier żużla.
- W grudniu 2015 roku ZUO i Mostostal podpisują aneks o przedłużeniu terminu inwestycji do grudnia 2016 roku. Powód: nieprzewidziane problemy na budowie (m.in. zalaniu uległ wykop pod bunkier odpadów, obniżył się poziom Duńczycy, przez co trzeba było przeprojektować pompownię wody).
- W połowie czerwca 2016 roku Mostostal Warszawa schodzi z budowy. Ministerstwo Środowiska zgadza się na wydłużenie terminu realizacji Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów do 31 grudnia 2017r.
- W listopadzie 2016 roku następuje podpisanie umowy na dokończenie instalacji z włoską firmą Termomeccanica Ecologia
- 28 grudnia 2017 roku zakład zostaje oddany do eksploatacji
- Pierwszy rok działalności EcoGeneratora (2018 rok) to 114,5 tys. ton przyjętych odpadów, 190 tys. GJ i 70 tys. MWh wytworzonej energii.
- Po kilku latach, w 2023 roku bilans to już ponad 175 tys. ton odpadów, które dotarły do instalacji w prawie 14 tys. dostaw a także ponad 92 tys. 800 MWh brutto oraz około 710 tys. GJ brutto wyprodukowanej energii.
- W 2023 roku po raz pierwszy energia elektryczna wyprodukowana z odpadów przez szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów została wykorzystana do zasilenia miejskich jednostek Szczecina. Było to możliwe dzięki otrzymanej rok wcześniej koncesji na obrót energią elektryczną. Energia ta trafiła wówczas do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
- W 2024 roku wyprodukowana przez ZUO energia zasila dodatkowo stacje ładowania autobusów elektrycznych oraz częściowo Tramwaje Szczecińskie. Podobnie będzie w przyszłym 2025 roku.
Informacje o EcoGeneratorze możesz śledzić także na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas!