
Tysiąc zabawek i wielka wymiana. Ruszyła wiosenna akcja EcoGeneratora!
Spośród niemalże tysiąca zabawek, które sami przynieśli, najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 63 w Szczecinie mogli wybrać sobie inne klocki, pluszaka, puzzle czy książkę. Sześć klas wzięło udział w pierwszej edycji „Giełdy wymiany zabawek z EcoGeneratorem. Nie wyrzucaj – podaruj!”, którą zorganizowaliśmy w piątek 28 marca.
Termin wydarzenia nie był przypadkowy i miał nawiązywać do 30 marca - Międzynarodowego Dnia Zero Waste. Jesienią w ramach Akcji „Sprzątania świata z EcoGeneratorem” razem ze szczecińskimi uczniami oczyszczamy z odpadów okolice ich szkół, by zniwelować skutki śmiecenia i produkcji dużej ilości odpadów, wiosną chcemy namawiać do zapobiegania ich wytwarzaniu. Idealna do tego jest właśnie wymiana, którą będziemy organizować co roku w marcu w innej szczecińskiej szkole.
- Pasują! – krzyknęła rozpromieniona Milana. – Te rolki na mnie pasują! Tak lubię jeździć i miałam takie w Ukrainie. Teraz mam i tu w Szczecinie. Ale się cieszę! Są różowe i fioletowe.
Milana przyniosła „popita” i figurkę pandy, którymi już się nie bawi a wybrała sobie rolki, których tak bardzo jej brakowało. Nie tylko ona wyszła z giełdy szczęśliwa. Alicja zostawiła ułożone już setki razy puzzle a wybrała uroczą pluszową sowę.
- Jest ładna, taka biała. Nigdy takiej nie miałam. Tutaj jest dużo fajnych rzeczy – podsumowała uczennica SP 63.
Na czym polega nasza giełda? Uczniowie przynoszą coś, czym już się nie bawią a zabierają nową, wybraną przez siebie rzecz. Nic za nią nie płacą, bo wymiana jest bezgotówkowa. Za każdą przyniesioną przez siebie zabawkę (która musi spełniać określone kryteria) uczniowie otrzymali specjalne żetony. Żetony te uprawniały ich do wybrania sobie nowej rzeczy spośród tych, przyniesionych przez koleżanki i kolegów. Dzięki temu zabawki znalazły nowych właścicieli i nie wylądowały w śmieciach!
- Giełda wymiany zabawek została zorganizowana w naszej szkole po raz pierwszy, choć nie są to pierwsze działania ze szczecińskim EcoGeneratorem. Nasze dzieci odwiedzają instalację i tam też się uczą dbania o środowisko – podkreśla Joanna Połeć-Trusiuk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 63 w Szczecinie. - Zainteresowanie giełdą było naprawdę duże. Zabawek jest ogrom. Nawet nie wiemy czy wszystkie uda się wyeksponować. W naszej szkole kładziemy ogromny nacisk, jeśli chodzi o ekologię. Już od przedszkola dzieci sadzą dookoła naszej szkoły kwiaty, pijemy wodę ze źródełek, by nie kupować butelkowanej wody, segregujemy odpady, jeśli ktoś po obiedzie nie ma ochoty na owoc, to może zostawić go w specjalnym koszyku, by go nie wyrzucał. Uczymy ekologii i tych akcji jest naprawdę dużo. Cieszymy się, że tym razem było to coś nowego.
Zanim uczniowie poddali się szaleństwu giełdowej wymiany, zaserwowaliśmy im garść najważniejszych informacji dotyczących segregacji odpadów w naszym mieście, zapobiegania ich wytwarzaniu i przyjaznej środowisku działalności EcoGeneratora, dzięki któremu śmieci ze Szczecina i nie tylko, nie jadą na wysypiska!
Za zaangażowanie i udział w naszej akcji Szkoła Podstawowa nr 63 wzbogaciła się o nową roślinność do sal i szkolnego ogrodu. Do placówki już trafiło 10 magnolii i tyleż samo płożących jałowców. W planach szkoły, dzięki wsparciu EcoGeneratora, jest także zakup pomocy naukowych do sal edukacji ekologicznej. Nagrodziliśmy też zwycięzców szkolnego konkursu plastycznego dotyczącego segregacji odpadów, w każdej z klas, które brały udział w giełdzie. Uczniowie dostali domki dla owadów, karmniki i budki lęgowe. Wszyscy też mogli liczyć na ecogeneratorowe gadżety.
Zabawki, które nie znalazły nowych właścicieli zostaną przekazane przez szkołę dla potrzebujących.
Bieżące informacje o EcoGeneratorze możesz śledzić na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas!