EcoGenerator już z kominem

07.09.2015 00.00

Waga 87 ton, wzrost 45 metrów. Miejsce urodzenia: Koszyce. Znaki szczególne – nietypowy „morski” kształt i tłumik drgań. Komin EcoGeneratora od 7 września 2015 roku góruje nad Ostrowem Grabowskim.

 

Powstał w słowackich Koszycach, w zakładzie duńskiej firmy Steelcon, lidera branży kominowej. Steelcon ma fabryki w kilku krajach Europy. Zbudowały już 5 tys. kominów dla hut, fabryk szkła, spalarń odpadów, elektrociepłowni.

 

Komin EcoGeneratora

 

 

Ostatni element instalacji oczyszczania spalin EcoGeneratora waży 87 ton. Przez Słowację i Polskę podróżował w trzech częściach, największa z nich miała 21 metrów długości i 6,6 metra szerokości.

37-letni Marcin Dyba jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. Jeszcze pół roku temu projektował platformy wiertnicze w Norwegii. Teraz pracuje w krakowskim biurze Steelconu. To on odpowiadał za projekt, transport i montaż komina EcoGeneratora.

 

Inżynier Marcin Dyba, Steelcon Kraków

 

Trzy sekcje, trzy dni

Montaż rozpoczął się w sobotę rano (5 września 2015 roku). Ekipa słowackich montażystów pod kierunkiem inżyniera Dyby najpierw zajęła się dokręcaniem kominowych akcesoriów (typu drabinki, tymczasowe pomosty).  Potem żuraw uniósł do pionu pierwszą sekcję i ulokował na betonowym fundamencie komina. Trochę czasu zajęło robotnikom dopasowanie śrub w podstawie do otworów w kołnierzu komina.

Po zamontowaniu pierwszej sekcji pracę przerwano ze prędkość wiatru powyżej 10 m/s.

 

Operator dźwigu Robert Przygucki z bydgoskiego Ol-Trans...

 

... i Krzysztof Lorent ze szczecińskiej firmy Ciesiółka z wielką sprawnością unosili i obracali sekcje komina, z których największa miała 21 metrów i ważyła 37 ton

 

Montaż pierwszej sekcji komina

 

Drugą sekcję udało się zamontować w niedzielę około godziny 11.00. Przez krótki czas wiatr ucichł do około 5m/s. Ponieważ sekcja druga ma „tylko” 10 m wysokości i waży 18 ton, plan awaryjny na wypadek „W” obejmował ustawienie sekcji pionowo na płycie hali i zakownienie tymczasowe. Plan ten okazał się zbędny, jednak tuż po przykręcieniu ostatniej śruby połączenia kołnieżowego znowu natura dała o sobie znać.

Trzecia i ostania część komina została zamontowana w poniedziałek rano. Montaż najbardziej kłopotliwej sekcji został zaplanowany o wschodzie słońca - przed zamknięciem okna wiatrowego, co według prognoz miało nastąpić około godziny 8.00.

- Cała ekipa pojawiła się na budowie już o 5.00 celem przygotowania operacji – mówi inżynier Dyba. - Podnoszenie i nasuwanie rozpoczęliśmy o 6.08. Wszystko poszło bardzo sprawnie, około 8.00 ostatnie śruby zostały przykręcone. Otrzymaliśmy wsparcie ze strony Rafako w osobie Kierownika Budowy Pana Marka Luboińskiego, który zapewnił obsadę dla dźwigów wieżowych, jak również sprawdzał komunikaty meteo.

 

Marek Luboiński, Kierownik Budowy z Rafako

 

 

Dwie sekcje już zmontowane. W drodze trzecia - ta największa.

 

 

Bohater sympozjum

Komin EcoGeneratora ma nietypowy owalny kształt, w górnej połowie zwężą się ku górze. Chodzi o to, by przypominał komin statku. Dla projektantów z Steelconu było to dodatkowe wyzwanie. Musieli na modelu w tunelu aerodynamicznym sprawdzić, jak będzie się zachowywał przy mocniejszym wietrze.

- Wasz komin będzie tematem referatu, który nasi projektanci wygłoszą podczas sympozjum na temat budowy kominów w Gdańsku – mówi inżynier Dyba.

- Czy kominy Steelconu mają jakąś specjalną cechę, zaletę.

- Są wyposażone w tłumik drgań. Alternatywą dla tego rozwiązania są odciągi, które zajmują dużo miejsca wkoło komina. Dzięki tłumikowi komin na wietrze nie wpada w rezonans. Tłumik zmniejsza naprężenia w trzonie komina, a przez to zwiększa jego żywotność.

 

Spaliny jak powietrze

EcoGenerator będzie wyposażony w system oczyszczania spalin, z dużym zapasem spełniający unijne i polskie wymagania dotyczące bezpieczeństwa ekologicznego. Spaliny z komory spalania przejdą najpierw przez elektrofiltry, gdzie zostanie wytrącony pył. To bardzo ważne z punktu widzenia ochrony środowiska, gdyż właśnie pył jest nośnikiem emisji ciężkich metali (rtęć, ołów, kadm, miedź, chrom, mangan, arsen, nikiel, antymon i tal) oraz dioksyn. Następnie odpylone spaliny będą kierowane do płuczek, gdzie zostaną oczyszczone z kwaśnych zanieczyszczeń nieorganicznych. W kolejnym etapie oczyszczania spaliny przejdą przez reduktory dioksyn i furanów. W rezultacie przez komin spalarni do powietrza wydostawać się będą głównie azot, tlen, dwutlenek węgla oraz para wodna, a więc naturalne składniki powietrza.

 

Z Koszyc przez sześć nocy

 

W drodze na budowę

 

Przewiezienie tzw. gabarytów to duże wyzwanie logistyczne. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Za pilotaż komina EcoGeneratora odpowiadała firma Banaczek Transport. Pilot Tomasz Banaczek przez miesiąc gromadził potrzebną dokumentację, w tym zgody na przejazd z poszczególnych rejonów GDDKiA.

 

 Pilot Tomasz Banaczek

 

Z humorem opowiada o swojej profesji, choć jest to zajęcie stresujące i wyczerpujące fizycznie.

- Przejazd z Koszyc do Szczecina zajął nam sześć nocy – mówi. - Przez ostatnie półtora miesiąca byłem w domu 3 dni. Pracuję nocami. W dzień czuję się jak zombi. W nocy jedziemy, potem przygotowujemy następne trasy. I to nie są tylko telefony, papierki. Trzeba całą trasę objechać, obfotografować.

Trzy trucki do transportu komina dostarczyła firma ZTE.pl. Ze względu na bezpieczeństwo tzw. gabaryty są przewożone tylko w godzinach nocnych, od 23 do 5. Kolumna na autostradach porusza się z prędkością nawet 85 km/h. Mimo to plagą dla pilotów i kierowców trucków są niecierpliwi kierowcy aut, którym się spieszy i chcieliby koniecznie wyprzedzić, a nie mogą, bo po prostu jest za mało miejsca. Piloci trucków niemal bez przerwy na kanale 19 CB Radio informują dookoła, jaką jadą trasą i jakie w związku z tym czekają innych utrudnianie.

 

Na pierwszym planie Emil Sobieszczański z ZTE.pl

- Naciski są nieprawdopodobne – mówi się Emil Sobieszczański z ZTE.pl, który kierował ciężarówką wiozącą największą sekcję komina EcoGeneratora. – Nie chciałby pan słyszeć tych komentarzy, kiedy tłumaczymy (przez CB Radio), że taki transport nie może zjechać na bok i się zatrzymać gdziekolwiek. Ludzie nie przyjmują tego do wiadomości.

 

Film o montażu komina EcoGeneratora

https://youtu.be/FFr0lyuVL4A

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.