Komin EcoGeneratora pod lupą
Ma dwa emitory wysokie na 45 metrów każdy, produkuje chmury, ale nie zawsze można to zobaczyć. Widoczny z wielu miejsc w mieście wzbudza niemało emocji. Uspakajając je, zdradzamy sekrety komina EcoGeneratora.
Każdy zakład, przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność oddziaływującą w jakikolwiek sposób na środowisko naturalne, musi funkcjonować na podstawie przepisów prawa. EcoGenerator posiada wszystkie niezbędne pozwolenia w tym zakresie.
- W przepisach zawarte są informacje takie jak np. ilość wód jaką możemy pobrać, ilość ścieków jaką możemy zrzucić, jakiej jakości mają one być. Opisana jest także ilość odpadów jaką możemy spalić i jaką jakość powinny mieć spaliny, żeby spełniły restrykcyjne wymagania dotyczące ochrony środowiska – wymienia Andrzej Biernacki, mistrz ds. ruchu w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie. - W EcoGeneratorze wykorzystywany jest tzw. system mokrego oczyszczania spalin. Obecnie tylko szczecińska spalarnia, jako jedyna w Polsce jest w niego wyposażona. To najnowocześniejszy system w tym zakresie, dlatego możemy być spokojni o to, co wydobywa się z naszego komina.
Jak to działa? Spaliny powstałe podczas spalania odpadów w EcoGeneratorze przechodzą m.in. przez elektrofiltry, gdzie wychwytywany jest pył. To bardzo ważne z punktu widzenia ochrony środowiska, gdyż właśnie pył jest nośnikiem ciężkich metali takich jak rtęć, ołów.
Odpylone spaliny są kierowane do układu mokrego oczyszczania, gdzie są schładzane i oczyszczone z kwaśnych zanieczyszczeń nieorganicznych. W kolejnym etapie oczyszczania, spaliny przechodzą przez reduktory metali ciężkich, substancji organicznych, dioksyn i furanów. Odpady stałe powstające w wyniku oczyszczania spalin, są przekazywane do utylizacji wyspecjalizowanym i upoważnionym firmom. Z kolei ścieki kierowane są do kolejnego obiektu tj. do oczyszczalni ścieków technologicznych. Z oczyszczalni wychodzi czysta woda kierowana do rzeki Duńczycy.
Więcej o procesie oczyszczania
W procesie oczyszczania spalin powstają dwa rodzaje stałych odpadów, które są przekazywane do utylizacji wyspecjalizowanym i upoważnionym firmom.
Jak kontrolowane jest to, co wydobywa się z komina? Komin EcoGeneratora składa się z dwóch emitorów E1 i E2 o wysokości 45 metrów każdy.
- Na wysokości około 20 metrów na obu emitorach zainstalowane są sondy do poboru próbek spalin – wyjaśnia Andrzej Biernacki.- Wyniki przetwarzane są w zlokalizowanym w kontenerze tzw. CEMS- ie (z ang. Continuous Emissions Monitoring System - Ciągły Monitoring Emisji Spalin). Jak sama nazwa wskazuje, nie badamy próbek co jakiś czas, co pięć czy siedem godzin. Są one analizowane w sposób ciągły. Spaliny cały czas są zasysane do odpowiednich urządzeń i analizowane.
Co sprawdzają urządzenia? To m.in. poziom dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla, pyłu, chlorowodoru, fluorowodoru czy wartość amoniaku.
- Nie mamy problemu z tym, by utrzymywać wartości w wyznaczonych zaostrzonych normach. Myślę, że jeśli się zmienią i będą jeszcze bardziej restrykcyjne, to nadal nie będziemy mieli z tym kłopotu, nawet bez konieczności przebudowywania instalacji - wtrąca Biernacki.
Wyniki pomiarów CEMS wyświetlane są w nastawni, gdzie monitorowane są przez operatorów bloku. Zielony kolor słupka na ekranach oznacza zachowanie odpowiednich norm z dużym zapasem.
Dzięki temu można powiedzieć, że komin EcoGeneratora produkuje chmury. Opary, które widać z komina to para wodna, która w kontakcie z zimnym powietrzem atmosferycznym ulega kondensacji i jest widoczna jako „biały dym”. Jeśli temperatura zewnętrzna jest wysoka to spaliny są niewidoczne. Pozostałe składniki spalin: tlen, dwutlenek węgla, tlenki azotu są zawsze niewidoczne.
Wewnętrzne kontrole to jedno. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów poddawany jest także kontrolom zewnętrznym prowadzonym, np. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie.
- W latach 2018 – 2021 przeprowadzono 6 kontroli Spółki, w tym 3 kontrole oparte na analizie badań automonitoringowych, 1 kontrola oparta na analizie dokumentacji z wyłączeniem badań automonitoringowych oraz 2 kontrole z wyjazdem w teren przeprowadzone w zakładzie. W trakcie powyższych kontroli nie stwierdzono naruszeń – informuje dr inż. Sławomir Konieczny, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Monitoring spalin dostępny jest dla każdego, kto wybierze się w okolice zakładu. Aktualne wartości są wyświetlane na tablicy przed wejściem.
Chcesz obejrzeć film nakręcony ze szczytu komina EcoGeneratora?! Jest na naszym Facebooku. Zdjęcia komina także wewnątrz zamieściliśmy na Instagramie.