Żużel. Przechodzi długą drogę, by potem leżakować [wideo]

07.04.2022 14.10

Pierwsze uboczne produkty spalania pojawiają się już w kotle a konkretnie w kotłach, bo w EcoGeneratorze są takie dwa. Tam na rusztach powstaje m.in. żużel. Na żużel składają się określone substancje zawarte w odpadach zmieszanych, które nie poddają się termicznemu unieszkodliwieniu. Są to np. elementy betonowe czy mineralne, ale również metale. By żużel powstały po spalaniu odpadów mógł być wykorzystany np. do utwardzania ciągów komunikacyjnych, musi zostać odpowiednio uzdatniony – proces ten nazywa się waloryzacją.

 

 

 

Długa droga żużla zaczyna się w odżużlaczu zaraz za kotłem. Ten wypycha go wraz z popiołem podrusztowym i innymi  niespalonymi elementami na podajniki wibracyjne, które oddzielają większe frakcje zarówno metalowe jak i inne np. kawałki betonu. Mniejsze elementy wpadają na podajniki taśmowe i są transportowane właśnie w miejsce waloryzacji żużla.

 

 

- Oprócz posortowanych odpadów odpowiadających charakterystyce odpadów komunalnych trafiają do nas też odpady, które w żaden sposób do tego nie przystają – zauważa Cezary Owczarek, mistrz ds.  paliw w EcoGeneratorze. - To np. odpady budowlane czy różnego rodzaju złom. To zarówno złom magnetyczny, jak i niemagnetyczny – metale kolorowe. Wszystko to wymieszane jest na początku z żużlem.

 

 

Waloryzacja to dział, który przyjmuje cały żużel z wtrąceniami, ale tylko od określonej wielkości. Zagęszczone sito za kotłami oddziela bowiem zanieczyszczenia powyżej 300 mm. Większe elementy trafiają do specjalnego kontenera. Nie jest to jednak precyzyjna selekcja. Wszystko zależy od kształtu zanieczyszczenia – przecież długi pręt większy niż 300 mm, również może przecisnąć się przez sito, jeśli ułoży się w specyficzny sposób. To zatem nierzadkie, że razem z żużlem o określonej wielkości zanieczyszczeń, do waloryzacji trafiają również spore kawałki złomu czy gruzu.

 

 

By odzyskać stalowe elementy magnetyczne złomu na przenośniku zainstalowany jest elektromagnes. Przyciąga on elementy stalowe, które tym samym są oddzielane od żużla. Następnie żużel trafia do kruszarki, gdzie jest rozdrabniany i transportowany do bębna z sitem o określonych otworkach.

 

- Tam następuje rozdzielenie frakcji na materiał drobny od 0 do 60 mm i grubszy 60 – 120 mm – dodaje Cezary Owczarek. - Rozdrobnione i rozdzielone frakcje łatwiej jeszcze raz przemagnesować, dlatego nad każdą taśmą znajduje się dodatkowy elektromagnes. Można zatem powiedzieć, że skuteczność odzyskania złomu magnetycznego jest dosyć wysoka.

 

Czytaj też: Energia z odpadów to jedno. Można też budować drogi…np. z naszych „ciasteczek”

 

Poddanie pozostałego materiału polu wiroprądowemu pozwala ewakuować metale nieżelazne, które nie poddają się działaniu pola elektromagnetycznego.   Niestety pozostaje jeszcze niesort w postaci elementów, które nie uległy rozdrobnieniu. Jest on odprowadzany na zewnątrz do specjalnego kontenera.

 

Waloryzacja to zatem rozdrobnienie, posortowanie, oczyszczenie żużla i odzyskanie złomu. Nawet jeśli coś nie poddaje się magnesowi to w polu wiroprądowym może być oddzielone. Złom niemagnetyczny (tzw. kolorowy) i złom magnetyczny są magazynowane w boksach a później sprzedawane specjalistycznym firmom, później trafiają do hut.

 

 

Po dość dokładnym  oczyszczeniu pozostaje nam żużel z dodatkiem popiołu. Popiół to lepiszcze wiec materiał ma tendencję do sklejania. Jest ciepły, a nawet gorący, bo został tylko zgaszony w wannie pod rusztem oraz odżużlaczu. W Hali Waloryzacji Żużla znajdują się specjalne boksy do jego składowania. To 8 dużych, 8 małych boksów i dwa boksy buforowe. Boksy wykorzystywane są do składowania żużla a także złomu i gruzu.

 

 

- Żużel, który powstaje w naszym zakładzie po procesie spalania i waloryzacji jest traktowany jako odpad niebezpieczny – zauważa pan Cezary. - Do transportu i wykorzystania nadaje się on dopiero po okresie stabilizacji, uspokojenia, który trwa około trzech miesięcy.

 

 

EcoGenerator musi zapłacić wyspecjalizowanym firmom, z którymi ma podpisane umowy za odebranie odpadu. Musi to jednak być odpad czysty o konkretnej charakterystyce. Trafia bowiem do instalacji, która przetwarza odpady na użyteczne mieszanki mineralno-skalne. W skojarzeniu z innymi materiałami mieszanki te, znajdują zastosowanie w szeroko pojętych robotach ziemnych polegających m.in. na utwardzaniu terenu, w tym ciągów komunikacyjnych lub wypełnianiu pustych przestrzeni wyrobisk kopalnianych.

 

Więcej informacji z EcoGeneratora na naszym Facebooku i Instagramie

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.