Zobaczyli EcoGenerator od środka

11.05.2022 09.20

Zaraz po uruchomieniu EcoGeneratora, przez trzy dni w tygodniu do naszego zakładu przyjeżdżały po dwie grupy osób w ramach wycieczek edukacyjnych. Uczniowie, studenci a także dorośli zwiedzali instalację, brali udział w prezentacjach, otrzymując garść cennych informacji o gospodarce odpadami i działalności zakładu. W sumie EcoGenerator zwiedziło kilka tysięcy osób. Niestety wszystko zmieniło się w czasach pandemii Covid-19. Musieliśmy zamknąć się dla gości. Nadal w trosce o zdrowie naszych pracowników nie zdecydowaliśmy się szeroko otworzyć swoich bram, ale powoli przerywamy trwający marazm. Nasz zakład udostępniamy obecnie dla samorządowców i budowniczych spalarni. Ostatnio gościliśmy takie grupy z Sianowa i Jarocina. W czerwcu spodziewamy się spotkania z uczestnikami VII Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK - doświadczenia”, którego partnerem jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie.

 

 

System gospodarki odpadami w Polsce bazuje na konkretnych zapisach prawa, jednak ich praktyczne zastosowanie jest bardzo różnorodne. Dlatego przedstawiciele Zakładu Gospodarki Odpadami Sp. z o. o. w Jarocinie-Wielkopolskie Centrum Recyklingu oraz samorządów przekazujących odpady ze swojego terenu do zagospodarowania w tej instalacji, od lat czerpią wzorce i uczą się od najlepszych w aspekcie optymalnego podejścia do gospodarki odpadami.

 

 

- Spalanie odpadów zdaje się dopełniać cały system gospodarki odpadami, po etapach transportu, odzysku i recyklingu odpadów, w tym ich kompostowania. Dlatego celem wizyty było poznanie systemu, w którym działa zakład termicznego unieszkodliwiania odpadów, poznanie zalet i wad takiego rozwiązania – tym bardziej, że aktualnie w Jarocinie planowana jest budowa instalacji, w której odpady będą termicznie przekształcane – zauważa Katarzyna Terek, manager projektu Ekorum, koordynator wyjazdu. – Wrażenia po wizycie? Ogromne, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Począwszy od samego pomysłu na budowę obiektu z nieco inną technologią niż dotychczas spotykane w Polsce, przez kompetencje pracowników oraz bezpośredniość samego Pana Prezesa, który zaszczycił nas swoją obecnością. Sądzę, że o ile przedstawiciele WCR byli przekonani wcześniej do budowy spalarni, o tyle wizyta w państwa obiekcie ukazała przede wszystkim reprezentantom gmin, że spalarnia doskonale dopełnia cały system, że to nie tylko korzyści z zagospodarowania odpadów, ale również z możliwości pozyskania z nich ciepła i energii elektrycznej oraz pożytecznego zagospodarowania sporej ilości odpadów poprocesowych.

 

 

 

W związku z tym, że zabronione jest składowanie odpadów komunalnych o cieple spalania przekraczającym 6 megadżuli na kilogram suchej masy, od tego roku Koszalin przywozi do EcoGeneratora 5 tys. ton odpadów rocznie do unieszkodliwienia. Gwarantujemy utylizację takich odpadów zgodnie z najwyższymi normami ochrony środowiska. Koszalin jednak chciałby mieć swoją instalację i robić to u siebie. W lutym tego roku na sesji Rady Miejskiej w Koszalinie dano zielone światło dla budowy spalarni. 21 spośród 25 głosujących radnych było za realizacją inwestycji. Grupa przedstawicieli z Gminy Sianów wraz z Prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Koszalinie Tomaszem Ucińskim także odwiedziła nasz zakład, by przyjrzeć się bliżej temu jak instalacja działa od środka i posłuchać o naszych doświadczeniach.

 

 

Więcej zdjęć z ECG na naszym Facebooku i Instagramie.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.