Nie pal odpadów w swoim piecu! To bardzo groźne i karalne

27.09.2022 12.40

Twój domowy piec to nie supernowoczesna elektrociepłownia taka jak EcoGenerator. Paląc w nim śmieci łamiesz prawo, trujesz siebie, sąsiadów i środowisko. Przypominamy to co roku i przypominać będziemy. Tym razem chcemy zwrócić uwagę, że takie praktyki, to także ryzyko pożaru i śmiertelnego zatrucia.  

 

Jak się okazuje skutkiem spalania odpadów komunalnych w domowych piecach może być szybkie i nadmierne gromadzenie się sadzy w przewodzie kominowym.

 

 

Fot. pixabay.com

 

- Temperatura spalania sadzy jest bardzo wysoka. Jeśli sadza szczelnie oblepia komin, zalega w nim, może dojść do wypalenia uzupełnień w przewodzie kominowym i do jego uszkodzenia – pęknięcia i tym samym pożaru – zauważa kpt. Franciszek Goliński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. - W ubiegłym roku mieliśmy około 25 tego typu zgłoszeń w samym Szczecinie. Czasami zanim jeszcze pojawią się płomienie o tym, że mógł zostać uszkodzony przewód kominowy, alarmują sąsiedzi. Pierwszym sygnałem o pożarze sadzy mogą być bowiem wydobywające się iskry z komina.

 

Fot. pixabay.com

 

W sezonie grzewczym pełne ręce pracy ma także pogotowie ratunkowe, które bardzo często wyjeżdża, by pomagać ofiarom pożarów i osób, które zatruły się tlenkiem węgla.

 

- Choć ustalanie tego nie jest zadaniem ratowników medycznych, wiemy, że często są to osoby, które niewłaściwie użytkowały domowe piece, nie dbały o odpowiednią wentylację pomieszczeń i mogły też palić w kominkach czy piecach odpadami – mówi Paulina Heigel z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

 

Dym oraz toksyczne substancje powstałe podczas spalania niedozwolonych materiałów mogą powodować m.in. zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, rozwój lub poważne zaostrzenia astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

 

Fot. pixabay.com

 

 

- W okresie jesienno-zimowym zauważamy zwiększoną liczbę wyjazdów do osób chorujących na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i najczęściej są to osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach i wsiach, które ogrzewają domy za pomocą pieców i kominków – dodaje Paulina Heigel. - Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu wypełnionym szkodliwymi substancjami może doprowadzić do zaburzeń układu oddechowego, nerwowego, a w konsekwencji nawet do śmierci. Szczególnie niebezpieczny jest tlenek węgla, który jest bezwonnym gazem.

 

Objawy zaczadzenia to m.in. zawroty i bóle głowy, wymioty, problemy z oddychaniem, krążeniem, szarzenie skóry, pojawienie się zaburzeń ruchowych, senność, utrata przytomności a następnie zatrzymanie krążenia. Zatrucie CO powoduje wystąpienie ciężkich i często nieodwracalnych skutków niedotlenienia całego organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego oraz układu sercowo-naczyniowego.

 

- Jeśli pomoc osobie zatrutej nie dotrze na czas, niestety może ona umrzeć. Nie prowadzimy dokładnych statystyk dotyczących pacjentów, zatrutych tlenkiem węgla, ale na terenie naszego województwa co roku w okresie jesienno-zimowym odnotowujemy kilkadziesiąt wezwań do osób narażonych na szkodliwe działanie czadu – kończy Heigel.

 

Należy też przypomnieć, że zawarte w dymie powstającym przy paleniu odpadkami substancje, sprzyjają rozwojowi raka, zwłaszcza raka płuc a w drugiej kolejności raka pęcherza moczowego, jako konsekwencja usuwania toksyn z moczem. Smog spowodowany spalaniem śmieci, przyczynia się też m.in. do zaostrzenia choroby wieńcowej, zawałów, zaburzeń rytmu serca, wzrostu ciśnienia tętniczego. Szacuje się, że średnio w Polsce szkodliwe produkty spalania śmieci skracają życie przeciętnego Polaka o 1,5 roku.

 

Dlaczego nie twój piec tylko EcoGenerator to najlepsze miejsce, by termicznie unieszkodliwić odpady? Trudno porównywać działalność zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów do spalania odpadów w domowym piecu, ale widząc rozmiar naszego zakładu, można sobie wyobrazić, że ponad połowa tej instalacji to urządzenia przeznaczone tylko do oczyszczania spalin, ścieków i instalacje monitorujące, a w tym odrębna stacja monitoringu spalin. Spaliny są pozbawione szkodliwych gazów i pyłów w takim stopniu, że środowisku i ludziom zupełnie nic nie zagraża.

 

 

 

Dowiedz się więcej i przeczytaj też: Nie rób tego w domu! Tylko my spalamy odpady legalnie i bezpiecznie

 

W świetle obowiązujących przepisów spalanie odpadów w tradycyjnym piecu domowym jest niedozwolone. Ci, którzy dopuszczają się tego muszą liczyć się z 500 złotowym mandatem lub grzywną do 5 tys. zł, gdy sprawa trafi do sądu. Spalaniu odpadów w domowych piecach mają przeciwdziałać kontrole. Imienne upoważnienia do ich przeprowadzania oraz do wejścia na teren prywatny, w tym do domów i mieszkań, posiadają obecnie wszyscy funkcjonariusze  straży miejskiej w Szczecinie. 

W poprzednim sezonie grzewczym strażnicy miejscy zrealizowali  prawie 2 tysiące interwencji i kontroli z zakresu termicznego przekształcania odpadów. Na zgłoszenia mieszkańców w sprawie zanieczyszczonego powietrza i spalania odpadów w urządzeniach do tego nieprzeznaczonych reagowano ponad 900 razy. 62 osoby ukarane mandatami zapłaciły w sumie 10 980 zł  kary. Pouczono 34 sprawców wykroczeń a dwa wnioski o ukaranie trafiły do sądu.

 

Jak podkreślają strażnicy, świadomość mieszkańców dotycząca tego, czym można palić w piecach cały czas się zwiększa. Dziś już rzadko znajdują w nich plastikowe butelki czy opony. Zdarzają się za to drewnopodobne materiały, które są wykorzystywane do palenia często z niewiedzy. Są to np. ramy okienne, płyty paździerzowe, które wydają się niektórym osobom dobrym drewnianym materiałem. Nie zdają sobie sprawy, że znajduje się na nich niemal cała tablica Mendelejewa.

 

 

O EcoGeneratorze przeczytasz też na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.