EcoGenerator ma 5 lat!

28.12.2022 14.15

Kiedy po świętowaniu przy zastawionych stołach, każdy myśli już o tym jak za kilka dni będzie celebrował Nowy Rok na parkiecie, my obchodzimy jeszcze jedną ważną uroczystość. Dziś mija dokładnie 5 lat od dnia, w którym EcoGenerator oficjalnie został oddany do eksploatacji!

 

 

 

A wszystko zaczęło się od konsultacji społecznych na przełomie 2007 i 2008 roku. W pierwszym kwartale 2009 roku powstało Szczecińskie Forum Odpadowe z udziałem mieszkańców, przedstawicieli lokalnego samorządu, organizacji ekologicznych, ekspertów. Przez dwa lata przeprowadzono ok. 40 spotkań. Odbyło się również wiele wyjazdów i wizyt studyjnych w obiektach unieszkodliwiania odpadów na terenie Niemiec, Danii i Szwecji.

 


14 października 2013 roku wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę EcoGeneratora. Ruszyły wtedy prace ziemne, wyrównywanie terenu, palowanie, wykopy pod bunkier odpadów, bunkier żużla. 28 grudnia 2017 roku zakład został oddany do eksploatacji.Pierwszy rok działalności EcoGeneratora to 114,5 tys. ton przyjętych odpadów, 190 tys. GJ i 70 tys. MWh wytworzonej energii. Po czterech latach w 2021 roku było to już 156 tys. ton odpadów, 687 tys. GJ, 77 tys. MWh wytworzonej energii.Dziś wydajność instalacji wynosi 176 tys. ton odpadów rocznie. Średnia nominalna wartość opałowa odpadów to 9,5 MJ/kg. EcoGenerator wytwarza ok. 10 megawatów mocy elektrycznej i ok. 30 megawatów mocy cieplnej. Spalane odpady dają ciepło i prąd ok. 30 tys. gospodarstw domowych.Na razie EcoGenerator to „młody” zakład. Żywotność jego instalacji została wyliczona na 25-30 lat eksploatacji.

 

Bieżące informacje o EcoGeneratorze także na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​     

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.