Znaleźliśmy srebrną „lawę”. To zły znak

21.04.2023 09.00

Podczas małego postoju remontowego, który właśnie dziś dobiega końca z okolic rusztu, na którym spalane są odpady w EcoGeneratorze, usunęliśmy interesująco wyglądający spiek złożony z różnych stopionych metali. Srebrna „skorupa” doskonale prezentuje się w naszej gablocie ze znaleziskami, które nie spaliły się w kotle. Ale to koniec dobrych wieści. Jej obecność świadczy niestety o tym, że odpady, nie są właściwie segregowane.

 

 

Przypominająca srebrną zastygniętą lawę „skorupa”, zdaniem naszego Działu Technicznego, to najpewniej resztki różnych metali o niskiej temperaturze topnienia. Mogły to być aluminiowe puszki, elementy urządzeń elektronicznych, miedziane blachy i druty a nawet monety. Temperatura topnienia np. czystego aluminium to 660 stopni Celsjusza, brązu 890 stopni Celsjusza a miedzi 1083 stopnie Celsjusza. Temperatura spalania w EcoGeneratorze natomiast to minimum 850 stopni Celsjusza (w pierwszym ciągu kotła przez co najmniej 2 sekundy), a na ruszcie od 1000 do 1100 stopni Celsjusza.

 

 

Miejsce takich metalowych odpadów jest w żółtym pojemniku lub w Ekoporcie. Nasze znalezisko świadczy jednak o tym, że trafiły one do czarnych pojemników i tym samym do naszej instalacji.

 

Przypomnijmy zatem: Do żółtego pojemnika na plastik i metal wrzucamy: zgniecione butelki po napojach PET, kartony po sokach i mleku, opakowania po środkach czystości i kosmetykach, przezroczystą folię, puszki po napojach i konserwach, kapsle i metalowe zakrętki a także np. czystą folię aluminiową.

 

Do Ekoportu powinniśmy oddać: odpady opakowaniowe metalowe po chemii spożywczej np. folia aluminiowa, puszki po chemii gospodarstwa domowego jak farby, bejce, lakiery, impregnaty itp., gaśnice samochodowe, odpady wielkogabarytowe np. sprzęty kuchenne nie będące urządzeniem elektrycznym i elektronicznym (garnki, patelnie, brytfanny, krajalnice, szatkownice), meble, elementy wyposażenia i dekoracji, zabawki, sprzęt rehabilitacyjno-sportowy, odpady budowlano-rozbiórkowe np. ościeżnice, inne elementy konstrukcyjne, wanny, brodziki, rury, kształtki, inne odpady konstrukcyjno-techniczno-hydrauliczne pochodzące z remontów i demontażu wewnątrz budynku.

 

Więcej informacji z EcoGeneratora na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas :) 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.