Nie wyrzucaj metalu do "zmieszanych"

12.04.2022 11.25

EcoGenerator produkuje energię elektryczną i cieplną dzięki spalaniu odpadów zmieszanych. Niestety nie wszyscy segregują je prawidłowo. W związku z tym na naszym ruszcie często pojawia się np. złom. Oczywiście znacznie lepiej, kiedy znajdzie się u nas niż miałby leżeć gdzieś w trawie, ale docelowo odpady metalowe nie powinny trafiać do czarnego pojemnika. Ich miejsce jest gdzie indziej.

 

 

Niepotrzebne metalowe przedmioty, które trafiają do śmieci, nie spalają się na rozgrzanym ruszcie EcoGeneratora. Kiedy przetrwają to starcie są zsypywane do odżużlacza. Ten wypycha żużel i złom na podajniki wibracyjne, które oddzielają większe elementy metalowe. Mniejsze elementy wpadają na podajniki taśmowe i są transportowane w miejsce waloryzacji żużla. Tam za pomocą separatorów magnetycznych są usuwane. Duże kawałki złomu trafiają do kontenerów ustawionych za podajnikiem wibracyjnym. W ciągu doby może zapełnić się nawet kilkanaście takich kontenerów. Wśród znalezisk są też „perełki”.

 

Polecamy materiał na ten temat - link.

 

 

Zgromadzony po procesie spalania złom na podstawie zawartych z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów umów, odbierają specjalistyczne firmy. Stamtąd trafia on do hut.

 

Trzeba jednak wiedzieć, że wszystko to, co znajduje się w paliwie, a nie jest palne, uznawane jest za tzw. balast, który obniża kaloryczność paliwa (odpadów) używanego w elektrociepłowni jaką jest EcoGenerator. Poza tym złom trzeba składować i zajmować się jego sprzedażą. Wypalony w ponad 850 stopniach Celsjusza nie zawsze jest chętnie poszukiwanym towarem. Kłopotu mogłoby nie być, gdyby każdy przykładał się do segregacji odpadów. Niestety tak nie jest, a weryfikacja tego jest trudna, chociaż spółki dostarczające nam odpady starają się to robić.

 

 

 

Pracownicy spółki PreZero Jantra na przykład w trakcie odbioru zmieszanych odpadów komunalnych z nieruchomości, zaglądają do pojemników przed ich opróżnieniem i oceniają wizualnie zawartość. Jeżeli ich skład budzi zastrzeżenia (np. w pojemniku znajdują się odpady budowlane, przemysłowe, warsztatowe itp.) to pojemnika nie opróżniają i przekazują informację do zamawiającego czyli Gminy Miasto Szczecin. Podobnie jest w MPO Sp. z o.o. w Szczecinie. Pojazdy z tych spółek zgodnie z umową od razu po odebraniu odpadów przyjeżdżają do EcoGeneratora.

 

 

Inaczej działa REMONDIS Szczecin Sp. z o.o. Tutaj na początku także weryfikacja czarnych pojemników prowadzona jest przez brygady bezpośrednio odbierające odpady z nieruchomości. Szczególna uwaga zwracana jest na odpady, mogące być „szkodliwe” dla procesu przetwarzania lub transportu. Najczęściej są to odpady pobudowlane, elektrosprzęt, opony oraz duże elementy metalowe. Pojemniki z tego rodzaju odpadami najczęściej nie są odbierane. Kolejnym etapem weryfikacji jest hala mechanicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, gdzie przed załadunkiem na linię technologiczną operator ładowarki kontroluje czy w strumieniu nie znajdują się odpady, mogące uszkodzić elementy linii np. taśmociągi, sito bębnowe lub rozdrabniacz.

 

 

Złom wydzielany jest tutaj podczas mechanicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych na linii technologicznej przez separator metali żelaznych (Fe). Miesięcznie wysortowywane jest do 20 ton odpadów metali żelaznych. Najczęściej są to puszki oraz nakrętki.  

 

 

Odpady metali wytwarzane w domach, powinny trafiać do odpadów opakowaniowych. Przesunięcie tego strumienia z odpadów komunalnych do odpadów zbieranych selektywnie,  pozwoliłoby na zwiększenie czystości wysortowanych metali, co ma bezpośredni wpływ na jakość tego surowca i dalsze możliwości jego recyklingu.

 

Przypomnijmy zatem: Do żółtego pojemnika na plastik i metal wrzucamy: zgniecione butelki po napojach PET, kartony po sokach i mleku, opakowania po środkach czystości i kosmetykach, przezroczystą folię, puszki po napojach i konserwach, kapsle i metalowe zakrętki czystą folię aluminiową.

 

 

Do Ekoportu powinniśmy oddać: odpady opakowaniowe metalowe po chemii spożywczej np. folia aluminiowa, puszki pozbawione resztek spożywczych, po chemii gospodarstwa domowego jak farby, bejce, lakiery, impregnaty itp., gaśnice samochodowe, odpady wielkogabarytowe np. sprzęty kuchenne nie będące urządzeniem elektrycznym i elektronicznym (garnki, patelnie, brytfanny, krajalnice, szatkownice), meble, elementy wyposażenia i dekoracji, zabawki, sprzęt rehabilitacyjno-sportowy, odpady budowlano-rozbiórkowe np. ościeżnice, inne elementy konstrukcyjne, wanny, brodziki, rury, kształtki, inne odpady konstrukcyjno-techniczno-hydrauliczne pochodzące z remontów i demontażu wewnątrz budynku.

 

Na złomie możemy też zarobić, wystarczy udać się do jednego ze skupów.

 

O EcoGeneratorze piszemy też na naszym Facebooku i Instagramie. Zapraszamy do śledzenia! 
 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.