Ktoś wyrzucił do śmietnika podwozie fiata. Był też hełm czy kajdanki

28.12.2021 08.50

Pamiątkowe medale, hełm wojskowy, kajdanki, podkowa czy metalowy wózek sklepowy a nawet podwozie fiata 126p (tzw. malucha). Kontenery ze złomem w EcoGeneratorze są czasami pełne skarbów. Te nie dość, że przetrwały próbę czasu, to jeszcze konfrontację z płomieniami i rozgrzanym do ponad 850 stopni Celsjusza rusztem. Najciekawsze znaleziska można obejrzeć w gablocie usytuowanej na jednym z korytarzy zakładu. 

 

 

 

 

 

Do EcoGeneratora – supernowoczesnej elektrociepłowni, która produkuje energię z odpadów, trafiają odpady zmieszane, które gromadzi się w bunkrze. Jego pojemność to ponad 6 tys. ton. Tam za pomocą ogromnego chwytaka, którym steruje operator, są wrzucane do dwóch lejów zasypowych. Leje prowadzą odpady prosto na rozgrzany ruszt. Wielka stalowa łapa, która musi zasypywać leje średnio co 15 minut, może pochwycić kilka ton odpadów na raz. W tej mieszaninie trudno dostrzec coś konkretnego. Dopiero na późniejszym etapie procesu unieszkodliwiania odpadów, pracownicy zakładu dokonują ciekawych odkryć. Okazuje się, że do śmieci ludzie potrafią wyrzucić dosłownie wszystko.

 

 

 

Jak są odkrywane "skarby"? Niepotrzebne metalowe przedmioty, które trafiają do śmieci nie wypalą się do końca na rozgrzanym ruszcie EcoGeneratora. Kiedy przetrwają to starcie są zsypywane do odżużlacza. Ten wypycha żużel i złom na podajniki wibracyjne, które oddzielają większe elementy metalowe. Mniejsze elementy wpadają na podajniki taśmowe i są transportowane w miejsce waloryzacji żużla. Tam za pomocą separatorów magnetycznych są usuwane. Duże kawałki złomu trafiają do kontenerów ustawionych za podajnikiem wibracyjnym. W ciągu doby może zapełnić się nawet kilkanaście takich kontenerów.

 

 

 

Pracownicy przechodząc obok kontenerów przypadkiem dostrzegają coś ciekawego. W ten sposób niektóre odpady zyskują miano eksponatów zakładowej wystawy, albo po prostu wzbudzają sensację tak jak np. podwozie, które sfotografował jeden z pracowników.

 

 

 

Zgromadzony złom na podstawie zawartych z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów umów, odbierają specjalistyczne firmy.

 

Chcesz wiedzieć wiecej? Śledź nas na Facebooku. Obejrzyj nasze zdjęcia na Instagramie 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.