Geotermia w Szczecinie: Wybrano podmiot, który ma pełnić funkcję nadzoru i dozoru geologicznego

18.07.2025 10.00

Funkcję nadzoru i dozoru geologicznego przy pracach związanych z odwiertem geotermalnym przy ul. Dąbskiej w Szczecinie będzie pełniła firma Multiconsult Polska sp. z o.o. z Warszawy. Wyłoniony w postępowaniu podmiot, będzie miał też ostateczny wpływ na specyfikację konieczną do wyboru wykonawcy samego otworu geotermalnego i to właśnie postępowanie mające na celu wybór wykonawcy odwiertu, będzie kolejnym etapem realizowanej inwestycji.  

 

 

Do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego dla zadania pn. „Pełnienie funkcji nadzoru i dozoru geologicznego przy realizacji inwestycji pn. Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Szczecin GT-2 w miejscowości Szczecin” zgłosiły się dwa podmioty z Warszawy: Multiconsult Polska sp. z o.o. oraz GEOTERMIA POLSKA sp. z o.o. Jako najkorzystniejsza została wybrana oferta złożona przez Multiconsult Polska sp. z o.o. i to z tą firmą zostanie zawarta umowa.  

 

Zadaniem firmy będzie nadzór geologiczny, czyli m.in. podejmowanie decyzji i rekomendowanie rozwiązań koniecznych podczas wykonywania wszelkich prac i robót określonych w projekcie robót geologicznych, sprawowanie całodobowego dozoru geologicznego oraz nadzoru wiertniczego nad wykonawcą otworu Szczecin GT-2.  Umowa obejmuje też wykonanie badań laboratoryjnych oraz opracowanie dokumentacji hydrologicznej, która będzie stanowiła podsumowanie całego procesu.

 

 

By prace mogły wejść w fazę zasadniczą, konieczny jest wybór wykonawcy otworu geotermalnego. Przygotowanie dokumentacji w celu jego wyłonienia, będzie odbywało się w ścisłej współpracy z podmiotem pełniącym funkcję nadzoru i dozoru geologicznego. O ogłoszeniu tego postępowania, będziemy informować w odrębnym komunikacie.

 

Wykonawca otworu, po podpisaniu umowy, będzie miał 10 miesięcy na realizację zadania. Kolejne 6 miesięcy potrwa opracowywanie dokumentacji hydrogeologicznej.

 

 

O inwestycji

 

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. pełni rolę inwestora zastępczego dla Gminy Miasto Szczecin w realizacji zadania pn. „Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Szczecin GT-2 w miejscowości Szczecin”. Pierwszy odwiert próbny jest możliwy do zrealizowania, gdyż Gmina Miasto Szczecin pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, którego celem jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w wykonywaniu prac i robót geologicznych, związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych, umożliwiających wykorzystanie pozyskanego ciepła lub energii do ogrzewania.

 

Umowa dotacji zawarta z NFOŚiGW w grudniu 2024 roku opiewa na kwotę 12,9 mln zł z przeznaczeniem na koszty działań inwestycyjnych związanych z realizacją odwiertu. Po stronie Gminy do dopłaty pozostanie VAT.

 

 

Strumień cieplny w Szczecinie jednym z najwyższych w kraju

 

Projektowany otwór jest zlokalizowany na działce nr ewidencyjny 6/2, obręb 4084, przy ul. Dąbskiej w Szczecinie. Całkowita powierzchnia działki inwestycyjnej wynosi ok. 1,42 ha, przy czym prace prowadzone będą w granicach wyznaczonego terenu wiertni, obejmującego powierzchnię ok. 1 ha. Aktualnie jest to obszar częściowo wykorzystywany jako plac węglowy Ciepłowni „Dąbska”, a w pozostałej części niezagospodarowany. Najbliższe otoczenie działki, na której projektowana jest inwestycja stanowią: od północy i północnego wschodu – grunty zadrzewione i zakrzewione, od zachodu i południa grunty rolne klasy VI, zaś od wschodu tereny zabudowy przemysłowej.

 

Energia geotermalna występuje w postaci ciepła, powstającego w głębi naszej planety przy rozpadzie pierwiastków promieniotwórczych. Energia ta jest produkowana w sposób ciągły, a wielkość strumienia cieplnego zależy od zawartości w skałach promieniotwórczego uranu, toru oraz w niewielkim stopniu potasu. Część ciepła geotermalnego pochodzi z ciepła resztkowego wydobywającego się z jądra Ziemi (20%).

 

Szczecin znajduje się w obszarze o dobrych warunkach geotermalnych, temperatura wód podziemnych (na mniejszych głębokościach charakteryzujących się znacznym zasoleniem) wynosi 60-80 stopni Celsjusza. Jak wynika z dostępnych danych wartość strumienia cieplnego w rejonie Szczecina wynosi około 90-100 mW/m2, co jest jedną z największych wartości tego parametru na terenie Polski. Dopiero jednak odwiert próbny pozwoli ocenić faktyczne parametry wody a także ostatecznie koszty całej inwestycji i jej opłacalność.

 

 

Prawie 2 kilometry w głąb ziemi

 

Projekt przewiduje odwiercenie pionowego otworu Szczecin GT-2 do głębokości około 1 950 metrów tj. do nawiercenia około 30 metrów utworów triasu górnego. Na podstawie przeanalizowanych materiałów, wyników badań hydrogeologicznych, założono uzyskanie z otworu Szczecin GT-2 wody termalnej o wydajności 200 m3/h, temperaturze ok. 70-75 stopni Celsjusza i mineralizacji ogólnej – 120-130 g/l.

 

 

Geotermia bezpieczna dla środowiska i ważna dla Szczecina

 

Wykorzystanie zasobów geotermalnych jest jednym ze sposobów zmniejszających emisję CO2 i innych składników zatruwających atmosferę przez wyeliminowanie wyniszczających środowisko dymów pochodzących ze spalania paliw konwencjonalnych. Inwestowanie w geotermalne źródło energii to jeden z elementów dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w Szczecinie i podnoszenia poziomu samowystarczalności energetycznej Gminy Miasto Szczecin.

 

O EcoGeneratorze przeczytasz też na Facebooku i Instagramie. Polub nas! 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.