Ku energetycznej niezależności Szczecina

31.01.2024 14.00

Instalacja termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych, w oparciu o posiadane zasoby i doświadczenie, może być bazą do wykonywania zadań gminy i rozwiązywania jej problemów. EcoGenerator jest tego najlepszym przykładem. Jak to robimy? Opowiemy o tym podczas marcowej konferencji dla samorządów „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024”, na którą gorąco zapraszamy.

 

 

Kliknij, by poznać szczegóły wydarzenia

 

 

Wykorzystywanie odnawialnych, a do tego własnych źródeł energii przez duże aglomeracje miejskie oraz mniejsze gminy staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Stawiając na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, samorządy mogą stawać się niezależne energetycznie. Liderem takich właśnie rozwiązań jest Szczecin. Nasze miasto chce podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami. O tym właśnie będzie ogólnopolska konferencja „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin”, która odbędzie się w Szczecinie 21 i 22 marca  2024 r. w ramach projektu Energia Miasta Szczecin.

 

Każdego roku, dla potrzeb komunalnej infrastruktury, szkół, transportu, Szczecin potrzebuje ponad 96 tys. MWh prądu. Dużą część tego zapotrzebowania miasto pokrywa z własnej produkcji. Tylko w 2022 roku dzięki OZE samorząd szczeciński wyprodukował ponad 10 tys. MWh, oszczędzając tym samym miliony złotych na niezakupionej energii elektrycznej.

 

Odnawialne źródła energii mogą pojawiać się zarówno w miejskich przestrzeniach, placówkach oraz jednostkach komunalnych. Od 2022 roku zasilanie miejskich jednostek Szczecina jest możliwe dzięki Zakładowi Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. – EcoGeneratorowi (w maju 2022 roku ZUO uzyskał koncesję na obrót energią elektryczną).

 

 

Nasza instalacja produkuje energię z odpadów. Wykorzystuje ją na własne potrzeby i zasila nią Szczecin. To nie tylko energia elektryczna, która oświetla ulice, napędza tramwaje, autobusy elektryczne i zasila Technopark Pomerania. To także ciepło, które trafia do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i tym samym do kranów i kaloryferów szczecinian. EcoGenerator rocznie przetwarza 176 tys. ton odpadów komunalnych, z których w 2023 roku wyprodukował brutto 92,8 tys. MWh energii elektrycznej oraz około 710 tys. GJ energii cieplnej.

 

W 2024 roku planowana wielkość energii elektrycznej dostarczana do miasta z EcoGeneratora wyniesie 25 tys. MWh.

 

Poza ZUO, w działania zmierzające do zwiększenia wykorzystania własnych źródeł energii, a docelowo uzyskania samodzielności energetycznej, doskonale wpisuje się polityka energetyczna szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, który również jest partnerem wydarzenia.  O rozwiązaniach dla samorządów na konferencji opowiedzą też przedstawiciele Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, którzy zaprezentują nowe spojrzenie na rozwój energetyczny Szczecina.

 

- Jesteśmy liderem w samowystarczalności energetycznej wśród dużych miast. Mając wiedzę oraz doświadczenie postanowiliśmy podzielić się nimi z innymi samorządami. Już wiemy, że zainteresowanie szczecińskimi rozwiązaniami  jest bardzo duże – mówi Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina.

 

Jak podkreśla prezydent Szczecina, najważniejszym walorem tej konferencji jest to, że to praktycy zaprezentują na niej wdrożone w mieście rozwiązania, czyli Szczecin podzieli się swoim know-how, zarówno technologicznym, ale przede wszystkim formalno-prawnym.

 

Program konferencji i możliwość rejestracji na www.energiamiastaszczecin.eu

 

 

Informacje o EcoGeneratorze możesz śledzić na  naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.