2024 rok: Energia z odpadów zasili Szczecin

28.12.2023 10.00

W 2023 roku po raz pierwszy do zasilania miejskich jednostek została wykorzystana energia elektryczna wyprodukowana z odpadów przez szczeciński EcoGenerator. Dzięki tej energii zostały oświetlone m.in. ulice i działały sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach. W przyszłym roku energia z odpadów zasili jeszcze więcej miejskich podmiotów. 

 

 

Oświetlone miasto

 

Oświetlone ulice, przejścia dla pieszych i wiadukty. Działające sygnalizacje świetlne, kamery miejskie, tablice informacyjne a nawet fotoradar. To tylko niektóre elementy miejskiej infrastruktury, które w 2024 roku będą funkcjonować dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej z odpadów przez szczeciński EcoGenerator.

 

Umowa na sprzedaż energii elektrycznej przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. - EcoGenerator na potrzeby Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie została podpisana pod koniec listopada 2023 roku i ma obowiązywać przez cały przyszły rok.  Szacowana ilość dostarczanej energii elektrycznej wynosi 14 130,718 MWh a przewidywany koszt zakupionej energii to 7 789 197, 96 zł brutto.

 

 

To już kolejny rok współpracy EcoGeneratora i Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Między innymi lampy uliczne i sygnalizacje świetlne w 2023 roku także działały dzięki energii wytworzonej w szczecińskiej spalarni odpadów komunalnych.

 

 

Energia elektryczna niezbędna Szczecińskiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu   

 

Podobnie jak w 2023 roku także w roku 2024 energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania Technoparku Pomerania wyprodukuje EcoGenerator. Umowa została podpisana 31 października 2023 roku i zapewnia zasilanie przez cały 2024 rok. Szacowana ilość energii elektrycznej ma wynieść 2 700 MWh, co będzie kosztowało jednostkę 1 488 306,15 zł brutto.  

 

 

 

Zasilanie tramwajów

 

Od stycznia 2024 roku do zasilania komunikacji miejskiej w Szczecinie będzie wykorzystywana energia wyprodukowana z odpadów. Prąd od EcoGeneratora trafi do Tramwajów Szczecińskich oraz do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica”.

 

Umowa na zakup energii elektrycznej na potrzeby obiektów Tramwajów Szczecińskich Sp. z o.o. z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. została podpisana 1 sierpnia 2023 roku i ma obowiązywać od 1 stycznia do 31 lipca 2024 roku. Została zawarta na siedem miesięcy i ma charakter pilotażowy.

 

Energia elektryczna wyprodukowana przez EcoGenerator w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów wedle umowy z Tramwajami Szczecińskimi ma zasilać konkretne punkty poboru energii elektrycznej. To stacje prostownikowe „Piotra Skargi”, „Gontyny”, „Gdańska”, „Rugiańska”, „Kaliny”, „Piesza”. Energia elektryczna pochodząca z tych sześciu wymienionych podstacji prostownikowych, służy do zasilania elektroenergetyki trakcyjnej.

 

Obecnie przez rejony zasilania tych stacji jeżdżą linie tramwajowe nr: 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10, 11 oraz wszystkie tramwaje wyjeżdzające z Zajezdni Pogodno w kierunku pl. Szarych Szeregów.

Planowana ilość zakupionej od EcoGeneratora energii pokryje ok. 30 proc. zapotrzebowania mocy Tramwajów Szczecińskich Sp. z o.o.

 

 

Doładowanie autobusów elektrycznych

 

Plan zakupu energii elektrycznej na potrzeby obiektów Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” Sp. z o.o. obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku i trzy punkty poboru. To stacja ładowania autobusów przy ul. Kołłątaja, Owocowej oraz przy ul. Kolumba. W stacjach tych ładowane są autobusy linii nr 75, 87 i 51.

 

Planowane roczne zużycie energii elektrycznej ma wynieść 1 200 MWh a łączna wartość netto planowanego zakupu tejże energii ma sięgnąć 537 tys. 780,00 zł. SPAK szacuje, że dzięki prądowi z ZUO zaoszczędzi ok. 200,00 zł za 1 MWh.

 

 

Energia dla miasta

 

Zasilanie miejskich jednostek przez EcoGenerator stało się możliwe w 2022 roku, kiedy to Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. w Szczecinie uzyskał koncesję na obrót energią elektryczną. Efektem tego było zawarcie umów z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego oraz ze Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, które zaczęły obowiązywać od 2023 roku. Były to pierwsze większe umowy, które umożliwiły zasilenie jednostek Gminy Miasto Szczecin prądem wytworzonym w wyniku unieszkodliwienia odpadów w EcoGeneratorze. W przyszłym roku umowy będą kontynuowane a dodatkowo energia z odpadów zasili jeszcze Tramwaje Szczecińskie i Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica”.

 

Wszystkie te działania to konsekwentne realizowanie założeń programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.

 

 

W jaki sposób spalarnia odpadów produkuje energię? 

 

Odpady komunalne, które trafiają do EcoGeneratora są magazynowane w bunkrze odpadów. To tam operator suwnicy za pomocą chwytaka uśrednia ich skład, napowietrza je i zasypuje leje, z których odpady wpadają na ruszt, gdzie są spalane. Powstałe w ten sposób gorące spaliny, podgrzewają część wodno-parową kotłów energetycznych a gorąca przegrzana para, trafia do turbiny sprzężonej z generatorem energii elektrycznej. Tak produkowany jest prąd elektryczny. Część pary z turbogeneratora trafia także do wymiennika ciepłowniczego, który podgrzewa ciepłą wodę dla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. 

 

 

Informacje o EcoGeneratorze możesz śledzić także na  naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.