Tekstylia zawieź do Ekoportu

09.05.2024 16.00

Niepotrzebne tekstylia i odzież należy wyrzucać do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników, które często możemy napotkać na osiedlach lub zawozić do jednego z Ekoportów. Nie wolno umieszczać ich w odpadach zmieszanych. To niezgodne z zasadami obowiązującymi w Szczecinie i niemały kłopot dla nas. Takie odpady mogą bowiem zapchać lej w EcoGeneratorze.

 

Odpady, które są podawane do komór paleniskowych i na ruszty w dwóch kotłach EcoGeneratora, trafiają tam dzięki dwóm lejom zasypowym. To operator suwnicy za pomocą ogromnego chwytaka pobiera odpady z bunkra i wsypuje je do tych lejów.

 

 

Lej zasypowy w najwęższym miejscu ma wymiary 1,2 m x 3,9 m, pięciotonowy chwytak potrafi natomiast unieść około 4 – 5 metrów sześciennych odpadów. Nie zawsze uda się dostrzec to, co się w nich dokładnie znajduje. Mimo że powinny to być tylko odpady komunalne, zmieszane, bardzo często zdarza się, że znajdują się w nich np. metale czy gabaryty. Metale nie spalają się na ruszcie, więc po procesie termicznego unieszkodliwienia są ewakuowane jako odpad poprocesowy w postaci złomu. Większe odpady, gabaryty, operator jest w stanie zlokalizować jeszcze w bunkrze. Wtedy, by nie zapchały żadnego z lejów, są kierowane do kruszarki. Co jeśli we wrzuconych do leja odpadach są np. tekstylia, długie plączące się tkaniny? Wśród innych odpadów uniesionych przez chwytak można ich nie dostrzec, problem pojawia się wtedy, kiedy trafią do leja i w nim utkną.

 

Chwytak pomocniczy

 

Niestety w zakresie prawidłowej segregacji odpadów mamy jeszcze sporo do zrobienia, więc takie sytuacje się zdarzają. Wtedy załoga EcoGeneratora musi zareagować błyskawicznie.  Do akcji wkracza chwytak pomocniczy, którego zadaniem jest udrożnienie leja. Są na to maksymalnie trzy godziny, po tym czasie odcięty od paliwa kocioł trzeba byłoby awaryjnie wygasić i miałoby to negatywne konsekwencje dla funkcjonowania całej instalacji.

 

 

Pamiętajmy. Tekstylia i odzież, jako odpad zgodnie z zasadami postępowania z odpadami komunalnymi, które są określone w dokumencie prawa miejscowego na terenie Gminy Miasto Szczecin, są wymienione w grupie odpadów, które powinny być gromadzone selektywnie.

 

 


Powinny zatem zostać zawiezione do jednego z Ekoportów w naszym mieście. Tam nieodpłatnie odbierane są dostarczane przez mieszkańców Gminy Miasto Szczecin odpady komunalne, zebrane w sposób selektywny, w tym między innymi tekstylia oraz odzież.

 

Jakie tekstylia przyjmują szczecińskie Ekoporty? To tkaniny dekoracyjne i użytkowe używane w gospodarstwie domowym: obrusy, firany, pościele, zasłony, koce itp. a także – odzież i obuwie, torby, plecaki, aktówki z materiałów naturalnych i syntetycznych. Niestety nie możemy jednak oddać do Ekoportu odzieży roboczej używanej w zakładach, która jest zmieszana z frakcją mineralną lub w stanie rozkładu - skażona wydzielinami i wydalinami stwarzającymi zagrożenie sanitarnoepidemiologiczne.

 

Więcej szczegółowych informacji, lista Ekoportów w Szczecinie oraz zasady ich działania znajdują się na stronie: www.ekoporty.szczecin.pl/

 

Bieżące infrmacje z EcoGeneratora można znaleźć też na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​:) 

 


 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.