Strażniczki wody w fabryce ognia
Woda w spalarni odpadów jest równie ważna jak ogień. Bez wody nie można wytworzyć w kotle pary, która napędza wirniki turbiny, i dzięki której powstają energia elektryczna i ciepło. Ale chodzi o zupełnie inną wodę niż ta w kranach.
Laborantki EcoGeneratora: Magdalena Wojewoda-Łabędzka, Magdalena Budzianowska, Monika Chromiec-Pawlak
Na tle innych pracowników EcoGeneratora wyróżniają się śnieżną bielą fartuchów. Mimo że zazwyczaj można je spotkać uśmiechnięte, mają bardzo poważne obowiązki. Trzy panie laborantki codziennie odbywają ponadgodzinny marsz po zakładzie, by pobrać próbki. Czasem tych próbek jest kilkanaście, a czasem nawet 30. O tym, ile i kiedy – decyduje precyzyjny harmonogram. Każdy pojemnik do próbek jest specjalnie przygotowany, starannie wymyty, osuszony i służy do poboru wody/pary z konkretnego punktu.
- Naszym głównym zadaniem jest badanie jakości wody i raportowanie wyników do wydziału ruchu – mówi Magdalena Budzianowska. – A oni reagują, jeśli jakieś parametry odbiegają od oczekiwanych.
Laboratorium EcoGeneratora to dość duże pomieszczenie (ok. 70 m2) z kilkoma mniejszymi. Jasne meble, blaty, szklane kolby, cylindry, kuwety, kolorowe odczynniki. I sporo urządzeń o nazwach, których zwykły człowiek nie używa: konduktometr, pHmetr, spektrometr absorbcji atomowej, spektrofotometr, ekstraktor, mineralizator…
Ogień i woda
Woda w spalarni odpadów jest równie ważna jak ogień. Bez wody nie można wytworzyć w kotle pary, która napędza wirniki turbiny, i dzięki której powstają energia elektryczna i ciepło.
Panie laborantki pobierają próbki wody w pięciu punktach obiegu kotłowego: wodę zasilającą, wodę kotłową, parę nasyconą, parę świeżą i kondensat (czyli skroploną na powrót parę, już po wykonaniu pracy w turbinie). Woda/para jest badana pod kątem przewodności, pH, twardości, zawartości krzemianów i fosforanów. Przy czym w każdym punkcie te parametry są sprawdzane w różnych zakresach. Np. norma twardości ogólnej dla wody wodociągowej wynosi max. 500 mg CaCO3/litr. W przypadku wody zasilającej twardość musi być niewykrywalna.
Dlaczego woda jest tak ważna?
Jakość wody ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania całego układu.
Woda wodociągowa zawiera minerały, które w wysokich temperaturach się wytrącają w postaci osadu (kamienia). Kamień wydłuża czas gotowania i sprawia, że czajnik wygląda nieestetycznie. Dlatego od czasu do czasu używamy odkamieniacza.
Urządzenia przemysłowe (kocioł, turbina i inne) są zbyt kosztowne i złożone, aby można było sobie pozwolić na zakłócanie ich pracy odkładającym się kamieniem. Na powierzchniach wymiany ciepła czy na łopatkach turbiny nie może być żadnego osadu. Z tego powodu woda obiegowa, przeznaczona do uzupełnienia strat w układzie jest specjalnie przygotowywana.
Większość wody używanej w EcoGeneratorze zakład pobiera z własnego ujęcia z Duńczycy. Resztę z sieci wodociągowej. Woda procesowa przechodzi kilka etapów oczyszczania: najpierw jest oczyszczanie mechaniczne wstępne, potem usuwanie zawiesin i zanieczyszczeń stałych w procesie koagulacji, flokulacji i sedymentacji i dopiero tak oczyszczona woda jest preparowana w stacji uzdatniania, gdzie poddana jest korekcji chemicznej. Stacja uzdatniania wody (SUW) w EcoGeneratorze jest wyposażona w urządzenia do dwustopniowej odwróconej osmozy i elektrodejonizacji. Woda jest tam demineralizowana, odgazowywana i zmiękczona. W rezultacie do kotłów trafia czyste H20.
Panie laborantki badają także jakość wody tzw. technologicznej, która służy np. do odżużlania, oczyszczania spalin czy chłodzenia generatora. Ta woda musi spełniać mniejsze wymagania, ale i ona jest badana pod kątem określonych właściwości.
Z jednego wydziału
Wszystkie trzy laborantki EcoGeneratora są znakomitymi specjalistkami w swojej dziedzinie, kończyły Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej. To właśnie ten wydział (a dokładnie kierunek Inżynieria chemiczna i procesowa) znalazł się na tegorocznej liście szanghajskiej, prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni świata.
Dlaczego wybrały chemię?
Magdalena Wojewoda - Łabędzka: - Mnie zainteresowały doświadczenia robione przez chemiczkę w szkole podstawowej. Wiedzę chemiczną i laboratoryjną poszerzyłam w szkole średniej o profilu Ochrona Środowiska a potem na Politechnice Szczecińskiej.
Magdalena Budzianowska: - Chemia to dziedzina wiedzy, w której zawsze chciałam się rozwijać. Od początku mojej kariery zawodowej zdobywam doświadczenie w branżach związanych ściśle z ochroną środowiska, specjalizując się jednocześnie w problematyce badań laboratoryjnych wody procesowej i ścieków. W wolnym czasie, dodatkowo, pogłębiam swoją wiedzę w zakresie technologii wody dla energetyki przemysłowej.
Monika Chromiec – Pawlak: - Zawsze bardzo lubiłam matematykę oraz chemię i to skłoniło mnie do studiowania na uczelni technicznej, tj. Politechnice Szczecińskiej.
Czysta energia z odpadów
EcoGenerator, Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego znajduje się na Ostrowie Grabowskim. |Rozpoczął pracę w grudniu 2017 roku. Zamienia w energię 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie zapewniając prąd i ciepło dla ok. 30 tys. mieszkań.
Zapraszamy do zwiedzania EcoGeneratora!
Dowiecie się, jak z odpadów wytwarzamy energię i jakie znaczenie dla ochrony środowiska i nowoczesnej gospodarki mają spalarnie odpadów komunalnych. Zapisy przyjmujemy pod adresem wizyty@ecogenerator.eu
Zapraszamy we wtorki, środy i czwartki; godz. 9 i 11. Wizyta trwa ok. 1,5 godziny.
Transport we własnym zakresie. Nasz zakład znajduje się w Szczecinie, na Ostrowie Grabowskim, przy ul. Logistycznej 22. Do EcoGeneratora dojeżdża autobus linii 76.
Strażniczki wody w fabryce ognia
Trzy panie laborantki codziennie odbywają ponadgodzinny marsz po zakładzie, by pobrać próbki wody. Czasem tych próbek jest kilkanaście, a czasem nawet 30. O tym, ile i kiedy – decyduje precyzyjny harmonogram. Dlaczego badanie wody w fabryce ognia jest tak ważne, dowiecie się z artykułu w aktualnościach "Strażniczki wody w fabryce ognia".N/z
Stacja poboru próbek przy kotłach