W naszym kraju nie ma drugiego takiego zakładu. EcoGenerator jest jedyny

01.02.2022 10.00

Jest coś, co czyni EcoGenerator wyjątkowym. Szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów jako jedyny w Polsce stosuje technologię mokrego oczyszczania spalin. To nowoczesne rozwiązanie sprawia, że na wysokim poziomie i niezwykle skutecznie zakład chroni środowisko. Jednak, co dokładnie kryje się pod tym tajemniczym stwierdzeniem?

 

Fioletowy kolor instalacji oznacza, że to tu zaczyna się proces mokrego oczyszczania spalin

 

Kiedy odpady trafiają na ruszt, gdzie temperatura sięga ponad 850 stopni Celsjusza, spalają się błyskawicznie. Efektem tego są toksyczne spaliny, które trzeba unieszkodliwić. Pierwszym elementem oczyszczania spalin są elektrofiltry, w których wychwytywany jest lotny pył. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia ochrony środowiska, gdyż właśnie pył jest nośnikiem metali ciężkich takich jak rtęć czy ołów.

 

Elektrofiltr

 

Elektrofiltr działa na zasadzie pola elektrostatycznego, w którym cząstki pyłu naelektryzowują się ładunkiem ujemnym tj. nadawany jest im ładunek elektryczny od jednej elektrody, co sprawia, że osadzają się one na drugiej elektrodzie o ładunku przeciwnym - dodatnim. Lotny pył przyklejony do elektrod dodatnich zwanych zbiorczymi, spada w dół pod wpływałem działania systemu strzepywaczy oczyszczających z pyłu elektrody. Dzieje się to podczas uderzeń w elektrody specjalnych młotków napędzanych pneumatycznie. Wytrącony w ten sposób pył, przekazywany jest do utylizacji wyspecjalizowanym i uprawnionym firmom.

W kolejnym etapie spaliny trafiają do urządzeń wyróżniających się fioletowym kolorem. To w tych zbiornikach odbywa się mokre oczyszczanie spalin. Wewnątrz zbiorników woda technologiczna i demineralizowana przepłukuje spaliny w przeciwprądzie, to znaczy że spaliny poruszają się w jedną stronę, a strumień wody jest zwrócony przeciwnie. Na tym etapie wytrącane są nieorganiczne związki kwaśne.

 

Powstałe podczas płukania spalin ścieki, kierowane są do kolejnego obiektu tj. do oczyszczalni ścieków technologicznych, w którą wyposażony jest EcoGenerator. Oczyszczalnia działa w podobny sposób, jak te, które można spotkać w zakładach chemicznych. Z oczyszczalni ścieków wychodzi odpowiedniej jakości woda, która jest kierowana do rzeki Duńczycy.

 

 

W procesie oczyszczania ścieków powstają dwa rodzaje stałych odpadów w postaci gipsu i placka filtracyjnego, które są przekazywane do utylizacji wyspecjalizowanym i uprawnionym firmom.

 

Oczyszczone z pyłu i kwaśnych związków spaliny są kierowane do ostatniego elementu oczyszczania spalin zwanego filtrem workowym, którego worki napylane są węglem aktywnym i wapnem. Jego zadanie to wychwycenie pozostałych zanieczyszczeń unoszonych ze spalinami (gównie resztkowych metali ciężkich oraz dioksyn i furanów).

 

Układ oczyszczania spalin jaki zastosowano w EcoGeneratorze jest znacznie bardziej rozbudowany niż w innych spalarniach odpadów komunalnych w Polsce. Zazwyczaj bowiem występuje w nich tylko ostatni element naszej instalacji tj. filtr workowy.

 

Więcej zdjęć z EcoGeneratora na naszym Facebooku i Instagramie

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.