Przechylanie, wypychanie i ruchoma podłoga. Jak odpady trafiają do bunkra? [wideo]

24.06.2022 15.15

Od tego wszystko się zaczyna. Do jednej z pięciu bram prowadzących do bunkra w EcoGeneratorze śmieciarki, kontenery i duże ciężarówki zrzucają przywiezione przez siebie odpady. Jak to wygląda w praktyce? W jaki sposób każdy z tych pojazdów pozbywa się swojego transportu? To zastanowiło jednego z Internautów, który zadał nam pytanie na Facebooku. Spieszymy z odpowiedzią.

 

 

Przypomnijmy, że dziennie do EcoGeneratora w Szczecinie przyjeżdża około 70 transportów odpadów komunalnych, z których zakład produkuje energię cieplną i elektryczną dla tysięcy gospodarstw domowych. W jednym transporcie odpady zazwyczaj nie ważą więcej niż ok. 25 ton. Przywożą je różnego rodzaju pojazdy. Najmniejsze transporty odpadów stanowią samochody ciężarowe z zabudową bramową, które odpady zrzucają z kontenera, podnosząc i przechylając go. 

 

 

 

Inne pojazdy to śmieciarki, które przyjeżdżają do zakładu bezpośrednio po odebraniu odpadów z posesji w mieście. Klapa na tyle takiej śmieciarki unosi się a zamontowana wewnątrz ruchoma ściana, poruszana za pomocą tłoka, przesuwając się od przodu do końca pojazdu, wypycha odpady.

 

 

 

Najbardziej zaawansowane sposoby rozładunku zastosowano w ciężarówkach. Nie są to zwykłe ciężarówki a takie z tzw. ruchomą podłogą. Ruchoma podłoga to nic innego jak ułożone obok siebie panele, które dzięki pompie hydraulicznej posuwają się raz do przodu raz do tyłu. Panele podzielone są na sekcje, a ruch tych sekcji jest ze sobą zsynchronizowany. Przesuwają się naprzemiennie. Niektóre ciężarówki dodatkowo mają zainstalowaną aluminiową ścianę zakończoną od dołu płachtą – fartuchem. Ścianka ta przymocowana jest u góry do prowadnic, a porusza się wraz z odpadami przygniatającymi fartuch.

 

 

 

 

 

 

Opis to jedno, ale najłatwiej zrozumieć poszczególne mechanizmy obserwując ich pracę. Na pewno przydadzą się do tego załączone przez nas zdjęcia i film.

 

 

 

Więcej informacji z ECG na naszym Facebooku i Instagramie.

 

 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.