Nowe sondy na kominie EcoGeneratora [wideo]

20.10.2022 13.30

Na kominie EcoGeneratora zostały zamontowane specjalne sondy i dzięki temu już teraz nasz zakład spełnia wymogi, które będą obowiązywały dopiero pod koniec 2023 roku. To wtedy duże spalarnie będą musiały prowadzić dodatkowo pomiar stężenia rtęci w spalinach. My już to robimy.

 

 

EcoGenerator to jedna z najnowocześniejszych spalarń w Europie. Nasz zakład, jako jedyny w Polsce, wykorzystuje tzw. mokry system oczyszczania spalin i dzięki temu w sposób bezpieczny dla środowiska przetwarza odpady komunalne w energię cieplną i elektryczną, która trafia do tysięcy gospodarstw domowych. EcoGenerator spełnia wszelkie obowiązujące normy zarówno krajowe jak i europejskie, co więcej, wybiega w przyszłość i spełnia również te wymogi, które dopiero wejdą w życie. Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, tzw. Konkluzją BAT czyli Best Available Techniques – Najlepsze Dostępne Techniki, od grudnia 2023 roku wszystkie spalarnie będą musiały prowadzić dodatkowo ciągły monitoring stężenia rtęci.

 

Wejście do osłony komina.

 

 

Wnętrze komina. Dwa emitory. 

 

EcoGenerator właśnie zainstalował system do ciągłego monitorowania emisji rtęci w spalinach nawet w najmniejszych koncentracjach i rozpoczął już teraz takie pomiary. Ich wartości wskazują, że także w tym zakresie nasz zakład jest bezpieczny dla środowiska.  

 

Zamontowany w EcoGeneratorze system produkcji SICK jest innowacyjny i posiada odpowiednie certyfikaty. Pomiar w tym systemie jest ciągły, bezpośredni, szybki i odbywa się bez rozcieńczania próbki.

Punkt pomiarowy.

 

Instalacja systemu pomiarowego w naszym zakładzie trwała kilka miesięcy. Najpierw trzeba było położyć specjalne kable prowadzące z komina do rozdzielni i zamontować punkt pomiarowy, w którym zasysane są próbki spalin. Punkt pomiarowy znajduje się w połowie wysokości naszego komina, który mierzy około 45 metrów, jest zlokalizowany nieco wyżej niż pozostałe sondy do analizy spalin. Próbki pobierane są niezależnie z dwóch emitorów (po jednym na każdą linię spalania, które składają się na jeden widoczny komin).

 

 

Kontener został ustawiony w czerwcu tego roku. 

 

 

Analiza próbek odbywa się w dwóch analizatorach umieszczonych w kontenerze a dane można odczytać na monitorze w nastawni.

 

 

Kalibracja automatycznych systemów monitoringu. 

 

By mieć pewność, że zamontowane urządzenia dokonują pomiarów prawidłowo, w EcoGeneratorze pojawili się specjaliści z akredytowanego laboratorium badań środowiskowych. Ich zadaniem była kalibracja automatycznych systemów monitoringu. Przy zastosowaniu referencyjnej manualnej metody oznaczania stężenia rtęci ogólnej, porównali swoje pomiary stężenia rtęci do wartości mierzonych przez analizatory zamontowane w naszym zakładzie. Wszystko się zgadzało.

 

Obecnie pomiary stężeń dobowych rtęci w spalinach za miesiąc wrzesień kształtują się w zakresie 0,06 – 0,82 µg/m3. Dopuszczalna norma średniodobowa dla rtęci to 20 µg/m3.

 

Informacje o EcoGeneratorze zamieszczamy też na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.